Lara Fabian: İstanbul aşkın anayurdu olabilir

Mustafa Ceceli ile birlikte Harbiye Açıkhava’da konser veren Lara Fabian, “Tek isteğim sesimle ruhlara dokunabilmek” diyor.

Lara Fabian: İstanbul aşkın anayurdu olabilir

Dünyaca ünlü şarkıcı Lara Fabian, 13 Ağustos’ta Mustafa Ceceli ile birlikte Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Sahnesi’ndeydi. ‘Make Me Yours Tonight’ (Al Götür Beni) adlı şarkıda düet yapan ikili, müzikseverleri büyüledi. Konserden önce Fabian ile bir araya geldim ve kısa bir sohbete yelken açtım. O kadar mütevazı, sıcak ve içten ki insanın içine işleyen sesinden sonra kişiliğine de hayran kaldım. Sohbetimizin bir bölümüne Mustafa Ceceli de eşlik etti. İşte bana söyledikleri...

 

 

‘Sezen Aksu çok özel bir kadın, bir diva’

 

 

Nasıl bir araya geldiniz?

Mustafa Ceceli: Ruhta buluştuğumuza inanıyorum. Lara ‘Es’ şarkımı dinlemiş ve çok beğenmiş. “Türkiye’den biriyle bir şey yaparsam o kişi Mustafa olur” demiş. Müziğe bakışımız benziyor. İkimiz de romantik, koparmak yerine birleştiren şarkılar söylüyoruz.

Lara Fabian: Düet yaptığımız ‘Make Me Yours Tonight’ adlı şarkıyı ilk dinlediğimizde, ikimiz de şarkıya bayıldık ve bu maceraya atılmaya karar verdik.

M.C.: Provalarda çok eğlendik. Lara hep çok samimi ve içtendi. Kendisi albümleri dünya çapında milyonlar satan bir yıldız ama sıfır ego.

L.F.: İnsanların egolarıyla hareket etmeleri çok üzücü. Ego etimolojik olarak ben anlamına geliyor, insanın kendi merkezinde olması demek. Dışa dönük olduğunda ortaya korkunç bir tablo çıkıyor.

 

Şarkının Türkçe sözlerini Sezen Aksu yazmış. Nasıl dahil oldu bu projeye?

M.C.: “Sözleri yazacaksa Sezen Aksu yazar” dedim. “Seve seve” diyerek kabul etti. Şarkı, “Ne olursa olsun tut bırakma ellerimi” diyor. Çok güzel sözler oldu. İnsanlık olarak birbirimizin ellerini tutmaya çok ihtiyaç duyduğumuz bir döneme denk geldi.

 

Siz Sezen Aksu’yu tanıyor muydunuz?

L.F.: Sezen Aksu bir diva. Şarkı sözleri çok etkileyici. Yazdıklarında mistisizm olan çok özel bir kadın. Türk sanatçılardan bir de Tarkan’ı biliyorum. Tarkan’ın müziğini dünyanın her yerinde duyuyoruz.

 

 

‘Müzik hayatı kolaylaştırıyor’

 

Şarkıda “Ne olursa olsun tut bırakma ellerimi” diyorsunuz ya; sanatın böyle bir etkisi var bence. İnsanların ruhlarına sarılıp hiç bırakmıyor. Onlara hayat yolunda arkadaşlık ediyor...

M.C.: Kesinlikle. Müzik insanlara sarılmak için çok doğru bir araç. Hayatı kolaylaştırıyor, insanların içinde bulundukları ruh haline eşlik ediyor.

L.F.: Sesimi insanların ruhlarına dokunmak için bir enstrüman olarak kullanıyorum. Kalplere ve ruhlara dokunabilmeyi hedefliyorum. Sanat, her kültürden insanla bağ kurmanızı sağlıyor. Sizin deyiminizle inşallah ben bu bağı kurmayı başarabiliyorumdur.

 

Bir konserinizde ‘Je t’aime’ adlı şarkınızı söylemek üzereyken insanların bir ağızdan sizden önce söylemeye başlamaları, bunu başardığınızın kanıtıydı bence. Ne hissettiniz o an?

L.F.: Kariyerimin en önemli ve özel anlarındandı. Çok güçlü ve samimi bir şeyin parçası gibi hissettim.

 

 

‘İstanbul aşkın anayurdu olabilir’

 

Mustafa Ceceli ile düet yaptığınız şarkıda, “Al götür beni aşkın anayurduna” diyorsunuz. Aşkın anayurdu İstanbul olabilir mi?

L.F.: İstanbul’u bunu söyleyebilecek kadar iyi bilmiyorum ama İstanbul’da özellikle de Boğaz’ın kıyısında kendimi çok mutlu hissediyorum, anlık bir büyü yaşıyorum. İstanbul’da çok özel bir şeyler var. Bu nedenle olabilir.

 

 

‘Benim dinim doğa’

 

‘İstanbul aşkın anayurdu olabilir’ n Eşcinsel aşk için şarkı yaptınız. Din savaşlarına karşısınız. Tüm insanlığı kucaklayan bir bakış açınız var ve bence insanlara bir ağızdan ‘Je t’aime’ (Seni Seviyorum) dedirtebilmenizde bunun da payı var...

L.F.: Benim dinim evren ve doğa. Bazen insanlar bazı inançların kölesi haline gelip hem kendilerine hem de başkalarına acı çektiriyorlar. İnsanı mutlu kılan tüm din ve inanış şekillerine inanıyorum. Ama insanı köleleştiren, üzen, ezen inançlara saygım yok. Aslında hepimiz bir bütünün parçalarıyız, biriz. Keşke bunu anlayabilsek. Mustafa bana Ahmed Hulusi’nin ‘Evrensel Sırlar’ adlı kitabının İngilizce çevirisini hediye etti. Kitapta da ortak özden bahsediliyor. Heyecanla okuyorum.

 

Röportaj: Ece Saruhan

 

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön