Kedileri daha çok solcular mı sever?

Tim Berners-Lee’ye, “İnternet kullanımında, önceden hiç tahmin edemediğiniz şey nedir?” diye sordular. “Kediler” dedi. Kedilerin interneti ele geçireceğini düşünememiş.

Kedileri daha çok solcular mı sever?

Bizim Düzgün Karadaş, Ankara’da CHP kulislerini izlerken meğerse Şero’yu da göz hapsine almış. Dün gazetedeki Şero portresinde “Solcudur ama halkçı değildir. Katılımcılık defterinde yoktur. Örneğin binaya başka kedinin girmesine asla izin vermez.

 

CHP’lilerin aksine, seçimlerden ve kurultaylardan haz almaz” diye yazıyordu. Kimlik kartına da “Mesleği: Muhalif siyasetçi” notunu iliştirmiş. Şero’nun Twitterhesabında da “CHP Genel Merkezi’nde çalışıyor. KK’yı gözler. Kum delisi. Gergin. Bildiğin sosyal demokratkedi” yazıyor. Anladık, Şero sosyal demokrat. Pekikediseverlerin siyasi eğilimi ne? Şero’nun Twitter’daki 13 bin 800 takipçisinin sosyal demokrat olduğunu varsayıyorum. Ama 10 milyon Türk kullanıcısı bulunan bir mecra için alçakgönüllü bir rakam. Bir fikir vermiyor.

 

Anket şirketleri seçim nabzı tutmaktan vakit bulup “Hangi siyasi görüş hangi evcil hayvana meyilli?” diye bir araştırma yaptı mı, bilmiyorum. Fakat Amerika’da yapmışlar. Veterinerler Birliği, Demokrat Parti ve Cumhuriyetçi Parti’nin eyaletlere göre oy dağılımına bakarak liberal ve muhafazakâr seçmenin evcil hayvan tercihini belirliyor. Sol liberal eğilimli Demokrat eyaletlerde kedi besleyenler, sağ muhafazakâr Cumhuriyetçi eyaletlerde ise köpek barındıranlar baskın çıkıyor.

 

Tabii evde ikisini birden besleyenler de var. Toplama bakarsak; ABD’de 70 milyon köpeğe karşılık, 74.1 milyon kedi bulunuyor. 2012 başkanlık seçiminde, en fazla köpek beslenen 10 eyaletin 9’u Cumhuriyetçi aday Mitt Romney’ye oy veriyor. Üstelik de Romney’nin, köpeği Seamus’ı kafesi içinde otomobilin portbagajına bağlayarak 12 saatte ta Kanada’ya gittiği ortaya çıktığı halde. Seçmen belli ki o skandala kulak tıkıyor. En kedili 5 eyaletin 4’ü ise Demokrat Obama’ya veriyor oyunu.

 

Obama’ların köpeği Bo’nun cazibesi katiyen aklını çelmiyor sağ seçmenin. Muhafazakar Parti’den caymıyorlar. Neticede “Sağcılar köpek, solcular ise kedi sever” şeklinde bir genellemeye varan bu araştırmaya tabii ki itirazlar yükseliyor. “Yine salakça bir araştırma ve para israfı” diye yazıyor biri; “Ben Cumhuriyetçi’yim, evde hem kedi hem de köpeğimiz var. Liberaller dışında bütün hayvanları severiz” diye de ekliyor. Araştırma sanki fizik kanunuymuş gibi, ne kadar sağcı olup ne kadar çok kedibeslediğini ya da tersini iddia edenler çıkıyor.

 

Bir köpek +üç kedi

 Bu itirazlar üzerine Time Dergisi, siyasi görüşe göre kedi-köpek eğilimini kanıtlamak için bir online deney yapıyor. 12 sorudan ibaret teste katılan 220 bin okurun verdiği yanıtlar, araştırma sonucunu  doğruluyor. Liberaller kedici, muhafazakârlar köpekçi çıkıyor. Ben de yaptım testi: Yüzde 24  muhafazakâr, yüzde 76 liberalim. Evet, evde bir köpek, üç de kedimiz var...

Bakıyorum, köpek sevgisi hep aynı evrensel argümanla tarif ediliyor: “İnsanın en iyi dostudur,  sadıktır” şeklinde. Kedileri ise sahibini pek de kaale almayan başına buyruk tarzı, kendine özgü  dünya görüşü, terbiye kabul etmeyen özgür ve pervasız ruh hali nedeniyle seviyoruz. Sanırım bu hasletler sosyal demokrasinin ruhuna daha uygun düşüyor.

Fakat maaselef nasyonel sosyalizme de uyuyor olsa gerek ki, “National- Socialists With Cats” diye bir ite var, açın bakın, kucağı kedili Nazi subayı fotoğraflarından geçilmiyor. Kurgu dünyası da nedense  “kötü adamkedi” ikililerine pek düşkün. Bond filmlerinin süper kötü adamı Ernst Stavro Blofeld ile  kucağından inmeyen kedi Oliver ve Gargamel ile kedi Azrael ki, Şirinler’in sosyalist olduğu doğruysa,  kötü büyücü ile kötü kedi talihsiz bir eşleşme oluyor.

Ancak gerçek hayatta, köpek ve kedilere ilişkin sağ-sol kalıbı hiç şaşmıyor. İsrail’den çarpıcı bir örnek. Kediseverlerin Facebook’ta paylaştığı bir fotoğrafla başlıyor her şey. Köpeğini kedilerin üzerine salan bir adam görünüyor fotoğrafta, altında da “Pis sağcı” türünden bir şey yazıyor. Facebook’ta  fotolu-caps’li öyle bir savaş başlıyor ki, işgal altındaki Filistin topraklarına, iki devletli çözüm tartışmasına ve nihayet “Kedi seven solcular vatan hainidir, memleketi satarlar”a kadar varıyor iş.

Neyse ki bizim trafoya giren kedi tartışması böyle vahim boyutlara varmadan kapanıyor.

 

 

Ayşe Özek Karasu

Facebook Yorumları
Yorumlar
1
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

BU KATEGORİDEKİ EN ÇOK OKUNANLAR

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön