Dedikodu yapmak insanı daha mı mutlu ediyor?

Uzmanlara dedikodunun faydalı olup olmadığını sorduk.

Dedikodu yapmak insanı daha mı mutlu ediyor?

ABD’deki Stanford Üniversitesi’nde 216 kişinin katılımıyla yapılan araştırmaya göre, dedikodu yapanlar daha mutlu ve sağlıklı. Araştırmaya katılanlar arasında dedikodu yapanlar, işbirliğine daha yatkın ve egoistlikten daha uzak.

 

Psychological Science Dergisi’nde yayınlanan araştırmanın sonuçlarıyla ilgili değerlendirme yapan Dr. Matthew Feinberg, “Katılımcıları gruplara böldük ve yaptığımız deneylerde dedikodu yapanların başarı yüzdesinin yüksek olduğunu, bu kişilerin güvenilmeyen grup üyelerini dışladığını belirledik. Elde ettiğimiz bulgular toplum ve grup çalışmaları için dedikodunun önemli olumlu yanları olduğuna işaret ediyor” dedi.

 

Uzmanlara dedikodunun faydalı olup olmadığını sorduk.

 

Şarkıcı Safiye Soyman

Evet öyleymiş. Ben de duymuştum bunu. Dedikodu yapmak kötü alışkanlıklar arasında sayılsa da, bilim adamları bunu kabul etmiyor. İş stresini bile azaltıyormuş. Hatta aşırıya kaçmamak kaydıyla dedikodu yapanların iş verimi de artabiliyormuş. Bence de haksız değiller hani. Dozunda yapılan dedikodular insanı eğlendiriyor. Güldürüyor, düşündürüyor. Yani hem kahkaha atıp yenileniyorsun hem de düşünürken beyin cimnastiği oluyor.

 

Psikiyatr Dr. Ayhan Akcan

Bizim kültürümüze göre dedikodu iyi bir davranış değil. Dedikodu, eğer başkalarına zarar vermiyorsa, onları zora sokmuyorsa, insanları paranoya, kıskançlık ve öfke durumuna getirmiyorsa makuldür. Kişinin hayatını etkileyen bir durum yoksa dedikodunun rahatlatıcı bir yönü vardır. Dedikodu deşarj olarak ortaya çıkıyor.

 

Psikolog Mehtap Güngör

Kendini ifade etme konusunda olumlu etki yaratır. Yalnızlaşmayı azaltan bir durumdur. Halen Anadolu’da devam eden kadınların evlerde bir araya gelmesi, erkeklerin kahvehanelerde biraraya gelerek sohbet etmeleri iç dengeyi oluşturmak amacıyla yapılır. Sadece kendisinin değil başkalarının da sorunlarının olduğunu bilmek insanları rahatlatıyor.

 

Psikiyatr Dr. Tanju Sürmeli

İnsanlar dedikodu yapmaktan mutluluk duyabilirler. Böylece iletişim kurmuş oluyorlar. Bu insanları iyi hissettirebilir. Birçok toplumda prestijli bir şey değildir. Bu çalışmada da insanlara dedikodu yaptırmışlar. Dedikodu yapmazlarsa gruptan atmışlar. Bu şekilde bencillik oluşmamış.

 

Şarkıcı Zeliha Sunal

Dedikodu yapmak çok eğlenceli ama bir taraftan hoş değil. Dedikoduyu kişisel olarak sevmem. Ama dinlemek çok eğlenceli bunu da itiraf etmem gerekiyor. Dolayısıyla kafa dağıtmaya yarıyor. Ama sağlığa faydalı başka şeyler var. İş dedikoduya mı kaldı? İnsanlar sağlık için spor yapsınlar, düzgün beslensinler ama dedikodu yapmasınlar.

 

Davranış Bilimleri Uzmanı Aşkım Kapışmak

Dedikodudan anladığımız başkalarının hayatlarını gizlice konuşmak ise bu tespit yanlış. Çünkü dedikodu insanı kendi hayatından uzaklaştırıp başkaları ile ilgili zanlar yaratmaya götürür. Zihne verdiği zarar ise, önyargıyı artırır, bir araya gelmiş insanların muhabbetlerinin içeriğini seviyesizleştirir. Aklı gereksiz bilgilerle doldurur. Hiçbir faydası olamaz, sadece kendi acılarından o an için uzaklaştırır, uzun vadede ciddi ilişki zararları verir. Çünkü her dedikodu eklenerek, abartılarak yapılır. Amerika gibi hedonizmin olduğu ülkeler için sosyal gerçeklerden uzak kalmanın bir yöntemidir. Çünkü kendine odaklanırsa ciddi psikolojik zarar görecek, ne gerek var oysa bırak kendini, doğrularını, aileni, konuş başkalarını rahatla!

 

Psikolog Alanur Özal

Dediodu, yapan kişi için rahatlatıcı bir olay üstündeki ağırlığı atıyor. Bütün sıkıntıyı karşı tarafa gönderiyor: “Ben bendeki bilgiyi gönderdim, karşı taraf ne yaparsa yapsın.”

 

Yapan kişi için rahatlatıcı durum. Toplumda insanlar birbirleriyle konuşuyorsa, bu konuşmalar da olumlu karşılanıyorsa önemlidir. Bu konuşmaların olumlu karşılanması söz konusu değilse, birbirinin açığını arar şeklinde ise mutsuzluk ortaya çıkıyor.

 

Yazı: 

Serdar KULAKSIZ / AHT

Zafer AKBAŞ / MAGAZİN

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Makarna kızartması!
  Makarna kızartması!

  Süresi : 00:52 İzlenme : 11275

 • Damla çikolatalı kurabiye tarifi
  Damla çikolatalı kurabiye tarifi

  Süresi : 00:48 İzlenme : 2806

 • Yılbaşı hindisi nasıl yapılır?
  Yılbaşı hindisi nasıl yapılır?

  Süresi : 03:40 İzlenme : 3538

 • Hafif pizza tarifi
  Hafif pizza tarifi

  Süresi : 01:28 İzlenme : 9362

 • Yoğurtlu kereviz salatası
  Yoğurtlu kereviz salatası

  Süresi : 01:17 İzlenme : 5893

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön