Kösem’in ilk bölümüne 600’den fazla kostüm!

Senaryosu ve oyuncu kadrosuyla olduğu kadar kostümleri ve dekorlarıyla da olay yaratmaya hazırlanan ‘Muhteşem Yüzyıl-Kösem’ dizisinin sanat yönetmeni Nilüfer Çamur ve kostüm tasarımcısı Serdar Başbuğ, dizi için yaptıkları çalışmaları anlattı

Kösem’in ilk bölümüne 600’den fazla kostüm!

Yaklaşık iki yıldır hummalı bir çalışma yürüten sanat ve kostüm ekibi, dönemin ruhunu ve ‘Muhteşem Yüzyıl-Kösem’in karakterlerinin hikâyelerini titizlikle inceleyerek yalnızca birinci bölüm için 600’ü aşkın kostüm tasarladı. 

Fahriye Sultan (Gülcan Arslan) ve Mehmet Giray (Kadir Doğulu)


Hikâyenin ayrılmaz bir parçası olan kostümler, bu çalışmanın ardından ortaya çıktı.

 

Sultan Ahmed (Ekin Koç) ve Kösem Sultan (Anastasia Thsilimpou)

 

SULTAN AHMED

Sultanların yanı sıra Sultan Ahmed’in kavuk ve başlıklarında da yarı değerli taşlar ve mücevherler kullanıldı. Tahtın etrafında dolaşan “esir prensler” Giray Hanları için ise Kırım’a özgü kürklü başlıklar tasarlandı.

 

 

GİRAYLAR

Kırımlı olduğunun altını çizerken, bir yandan da Osmanlı’da olduklarından ikisinin ortasında bir çizgi takip ettik. Mehmet Giray’da siyah bordo renkler, Şahin Giray’da ise daha açık renkler kullandık.

 

 

SAFİYE SULTAN

Kralİçe Elizabeth’le olan iyi ilişkileri Safiye’nin dünyasında çok etkili. Batılı müzik enstrümanları da onun dünyasının bir parçası. Safiye’yle ilgili tüm seremoniler daha şaşaalı, çünkü o bir “kraliçe”. Safiye’nin kullandığı kaşıktan kaleme kadar her şeyi özel olarak tasarladık.

 

 

YENİÇERİLER

Osmanlı ordusunun asi ve cesur kahramanları Yeniçerilerin başlıklarında tarihi detaylar unutulmadı. Yeniçerilerin başlıklarında Bektaşi geleneğine uygun olarak altın kaşıklıkları ve boyunlarına zarar gelmemesi için bir zırh bulunuyor. Yeniçeri başlıklarına metal süslemeler de eşlik ediyor. Yeniçerilerin hem tören halini, hem de talim yaparkenki hallerini ve günlük hayatlarını gördüğümüz için onların da birçok farklı kostümünü tasarladık.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön