Kraliyet ailesinin resmi parfümcüsü

Niş parfüm dünyasının köklü markaları arasında yer alan İngiliz kraliyet ailesinin resmi parfümcüsü Erwin Creed ile parfümleri konuştuk...

Kraliyet ailesinin resmi parfümcüsü

Angelina Jolie, David Beckham gibi ünlülerin tercihi olan Creed’in yedinci kuşak temsilcisi Erwin Creed ileparfümleri konuştuk.

Parfüme meraklıysanız Creed markası yabancı gelmeyecektir. Parfüm kültürünü nesilden nesle aktaran, Paris merkezli bir aile işletmesi The House of Creed. Şirketin başkanı usta parfümcü OliverCreed, dünyayı gezerek kaliteli esansları arıyor. En saf gül esanslarını Bulgaristan, Türkiye ve Fas’tan, yasemin ve zambakları Floransa’dan, sümbülteberini ise Hindistan’dan getirtiyor. Kurucu James HenryCreed’in geleneksel elle karıştırma yöntemini bugün de devam ettiriyorlar. Ailenin yedinci nesli temsilcisi Oliver Creed’in oğlu Erwin Creed İstanbul’a geldi, bize parfüm ve koku dünyasını anlattı.

■ Kimdir Erwin Creed?

“Aile işini yürüten ve bunun için elinden geleni yapmaya çalışan bir genç” diyebiliriz.

■ Siz ve babanız birçok insanın derinden bağ kurduğu kokulara imza attınız...

Tamamen kişiye özel bir parfüm tasarlarken süreç daha hızlı ve kolay işleyebiliyor. Müşterimiz neyi beğenip neyi beğenmediğini paylaşıyor, bizi bir şekilde yönlendiriyor ve biz de aldığımız direktifler doğrultusunda parfümün son halini elde etmiş oluyoruz. Ancak genel koleksiyonu oluştururken bu karar tamamen bize ve ekibimize kalıyor. Uzun ve titiz bir çalışma sonucu kararımızı vererek üretime geçiyoruz.

■ Yeni bir parfüm tasarımında sizi ne tetikliyor?

Senede bir ya da iki yeni parfüm tasarlamak yeterlidir. Ancak bir koleksiyon yapmak istiyorsak bu sayı beş ya da altıya çıkmalı. Marka olarak sürekli kendimizi yenilemek durumundayız. Örneğin üst segment parfümlerimiz arasında Royal Exclusive, Millesime gibi örnekler bulunuyor ancak daha ucuz ve ulaşılabilir parfümler de tasarlamak istiyoruz.

‘BİRAZ ÇILGIN, GARİP OLMANIZ LAZIM’

■ Koku duyunuzu nasıl geliştiriyorsunuz?

Aslında çevremdeki her şeyin kokusuna odaklanıyorum. Mesela golf oynarken çimenin ya da çiçeklerinkokusuna; otomobil kullanırken lastik ya da gaz kokusuna... Burnum her zaman çalışır durumda oluyor. Küçükken hatırlıyorum da annem yemek yaparken yanında dururdum ve kokudan yola çıkarak ne pişirdiğini tahmin etmeye çalışırdım. Bu gibi şeyler burnumun gelişmesine ya da hassas olmasına katkıda bulunuyor. İşin sadece matematiği yeterli olmuyor, biraz çılgın, garip olmanız lazım. Tasarım ve yaratıcılık bu noktada devreye giriyor. Hangi esansı ne ölçüde kullanmanız gerektiği buna örnek olabilir.

■ En çok sevdiğiniz kokular neler?

Her kokuya ve tasarıma farklı yaklaşıyorum. Genel olarak güzel olan ve benzerlerinden ayrılankokulara ilgim var.

■ Peki sizce tasarladığınız en iyi parfüm hangisi?

Aventus oldukça popüler ve çok güzel bir kokuya sahip. Ancak diğer parfümlerimizin kokusu da oldukça başarılı. Ayrım yapamıyorum.

■ Siz hangi parfümü kullanıyorsunuz?

Şu an “Millesime Imperial” kullanıyorum. “Original Santal” da sık kullandıklarım arasında. 

‘Tek parfüm kullansam suyu seçerdim’

■ Hayat boyu yalnız bir parfüm kullanmanız gerekse bu hangisi olurdu?

Bir kere durmadan aynı parfümü kullanmam. Bu zamanla sıkıcı bir hal alır, durmadan aynı parfümü kullanmak onun özelliğinin kaybolmasına neden olur ve etrafımdaki insanlar da bir süre sonra bu durumdan rahatsız olabilirler. Ayrıca günümüzde birçok şeyden faydalanabilme lüksüne sahibiz. Neden tek bir şeyle yetinelim? Ama bir cevap vermem gerekirse, su kullanırım. Sonuçta su beni, hepimizi temiz tutuyor. Tek bir parfüm kullanmaktansa sadece su kullanmayı tercih ederim.

 

Esra Çoruh

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön