"Sessizce"yi ziyaret ettiniz mi?

Sanat ve eğitimi hayatının her alanına entegre ettiğini ifade eden Sanat Eğitmeni ve Ressam Pelin Yazar, 20 yıl sonra Kanada’dan Türkiye’ye kesin dönüş yaparak, Türkiye’deki ilk solo sergisi "Sessizce" ile 28 Aralık 2018’e dek Anel İş Merkezi Galeri 5’te sanatseverlerle buluşacak.

"Sessizce"yi ziyaret ettiniz mi?

 

 

20 yıl Kuzey Amerika’da yaşadıktan sonra, doğduğu büyüdüğü topraklar olan Türkiye’ye dönen Sanat Eğitmeni ve Ressam Pelin Yazar’ın hayatından izler taşıyan “Sessizce” isimli sergisi Anel İş Merkezi Galeri 5’te 28 Aralık 2018 tarihine kadar tüm sanatseverlerin beğenisine sunuluyor. Yan yana yaşayan renklerin olasılıklarından ve sonuçlarından ortaya çıkan bir dünya oluşturma isteğini taşıyan Pelin Yazar, “Sessizce” isimli solo sergisinde, saf yaratıcılık ve bilinç alanlarını manzaralar üzerinden resmediyor. İlk sergisini 1995 yılında “Thoughts On Degas” ile İstanbul Teknik Üniversites’nde gerçekleştiren Pelin Yazar, 1996 yılında yine İstanbul’da gerçekleştirdiği “Abstract Woman Images” sergisinin ardından 1998 yılında Chicago’da “Cats of Istanbul” sergisi ile sanatseverlerle buluştu.

 

2001 yılında ise New York’ta “New Paintings” sergisini açan Pelin Yazar, 2007 yılında Montreal’de “Songs of Spring”, 2008 yılında Kuzey Carolina’da “Kardelen”, 2010’da Montreal’de “Natural Dreaming”, 2012 ve 2013 yıllarında Quebec’te “Innocent Horizons” ve “Day’s of Joy” sergilerini sanat tutkunlarının beğenisine sundu. 2014 yılında Montreal’deki sanatseverlerle “My Name is Spring” isimli sergisinde buluşan Pelin Yazar, 2018 yılında ise Hindistan New Delhi’de “The Unity of Being” sergisiyle sanatseverlerle buluştu.

 

“Sessizce” ile kendi sanatsal dönüşümünü tamamladığını ifade eden Pelin Yazar, bu serginin meditasyon ile erişilen sessizliğe referans verdiğinin altını çiziyor. Serinin başlangıcında Osho’nun “Sessizlik” isimli kitabından yola çıkan Pelin Yazar, sessizliğin herkese göre değişkenlik göstereceğini; kendisinin bilinçli düşünce halinin ötesindeki stres ve kaygıdan uzaklaşmayı resmetmeyi amaçladığını dile getiriyor.

 

Pelin Yazar, resimlerdeki bu rengarenk, bazen pürüzlü manzaralar arasında öne çıkan boşluklar ve düşünceler arasındaki boş alanlara işaret ederken, ev figürleri sanatçının hayatındaki dönüşümün bir yansıması olan alışkanlıkları temsil ediyor. Eserlerde en göze çarpan detaylardan gemiler; deneyimlemeyi öğrenme sürecini, monotonluktan ve sıradanlıktan çıkarak yeni oluşumlara açık olmayı betimliyor. Bu bağlamda “Sessizce” sergisi sanatçının hayatında yeni açılan bir sayfadaki sonsuz olasılıklara dönüşüyor.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön