"Sessizce"yi ziyaret ettiniz mi?

Pelin Yazar’ın “Sessizce” başlıklı kişisel sergisi 15 Ekim – 28 Aralık 2018 tarihleri arasında Galeri 5'te'

"Sessizce"yi ziyaret ettiniz mi?

Yan yana yaşayan renklerin olasılıklarından ve sonuçlarından ortaya çıkan bir dünya oluşturma isteğini taşıyan Pelin Yazar, “Sessizce” isimli sergisinde saf yaratıcılık ve bilinç alanlarını manzaralar üzerinden resmediyor.

 

Sanatçı, bitkilerin ihtiyaçlarını anlamaya çalışan, bahçesine akıllı ve sevecen bir şekilde yaklaşan bir bahçıvanın romantizmiyle, renklerin doğasını anlamaya çalışır, onların arzularını, birbirlerine olan etki ve tepkilerini göz önünde bulundurarak onları yan yana getirir. Bu bağlamda ürettiği resimler, renklerle arasındaki sessiz bir diyaloğa dönüşür. Sonunda bu renkler; formların, desenlerin ve dokuların daha büyük ve derin konuşmasını destekleyecek şekilde büyürler ve Yazar’ın resimlerine hayat verirler.

 

“Sessizce” sergisi sanatçının uzun yıllar Kanada’dan yaşadıktan sonra tekrar, doğduğu, büyüdüğü ülkeye, Türkiye’ye döndükten sonra ürettiği, sergi ile aynı ismi taşıyan akrilik resim serisinden oluşuyor. “Sessizce” ismi ise meditasyon ile erişilen sessizliğe referans veriyor. Meditasyon, düşünceleri yavaşlatarak, sadece o anda zihinden geçenleri, hisleri önyargısız bir şekilde gözlemlemek, giden-gelen düşünceler arasındaki o kısacık boşluğu fark etmektir. Mutlak sessizlik ve huzur alanına geçmenin bir yoludur. Bu alan aynı zamanda yaratıcılık alanıdır, saf bilinç alanıdır, sonsuz olasılıklar alanıdır.

 

Yazar, Resimlerdeki bu rengarenk, bazen pürüzlü manzaralar arasında öne çıkan boşluklar düşünceler arasındaki boş alanlara işaret ederken, tekrar eden ev ve gemi figürleri, sanatçının hayatındaki bu yeni dönemin bir yansıması olarak karşımıza çıkıyor. Bu bağlamda “Sessizce” serisi sanatçının hayatında yeni açılan bir sayfadaki sonsuz olasılıklara dönüşüyor. Sergi, Galeri 5’te 15 Ekim – 28 Aralık 2018 tarihleri arasında tüm sanatseverler tarafından görülebilir.

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Hafif pizza tarifi
  Hafif pizza tarifi

  Süresi : 01:28 İzlenme : 9022

 • Damla çikolatalı kurabiye tarifi
  Damla çikolatalı kurabiye tarifi

  Süresi : 00:48 İzlenme : 2209

 • Yoğurtlu kereviz salatası
  Yoğurtlu kereviz salatası

  Süresi : 01:17 İzlenme : 5490

 • Yılbaşı hindisi nasıl yapılır?
  Yılbaşı hindisi nasıl yapılır?

  Süresi : 03:40 İzlenme : 2403

 • Fıstık ezmesi nasıl yapılır?
  Fıstık ezmesi nasıl yapılır?

  Süresi : 00:49 İzlenme : 3579

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön