Boğaziçi Film Festivali başlıyor

Uluslararası Boğaziçi Film Festivali’nde ustalardan sinema dersleri, profesyonellerden sohbetler!

Boğaziçi Film Festivali başlıyor

17 Kasım’da başlayacak 5. Uluslararası Boğaziçi Film Festivali sinemanın usta isimlerini İstanbul’da ağırlamaya hazırlanıyor.

 

Sinema tutkunları festivalin masterclass’larında, yaşayan en büyük yönetmenlerden Béla Tarr’ın yanı sıra, Macar sanat yönetmeni László Rajk ve “Lost”, “Prison Break” gibi pek çok kült dizinin yönetmeni Bobby Roth’u dinleme imkânını yakalarken; festivalin Bosphorus Film Lab programı kapsamında gerçekleşecek sinema sohbetleri de Türkiye’deki sinema ve televizyon profesyonellerini bir araya getirecek.

 

Béla Tarr, László Rajk ve Bobby Roth İstanbul’da!

Festivalin masterclass programının konukları ise; hiçlik, var oluş, yok oluş temalarından vazgeçmeyen sinemasıyla yaşayan en önemli yönetmenler arasında yer alan, yapıtları ve yaklaşımıyla Gus Van Sant’tan Jim Jarmusch’a, pek çok çağdaş bağımsız sinemacıyı da etkilemiş usta Macar yönetmen Béla Tarr, Costa Gavras’ın “Music Box” (1989), Ridley Scott’ın “The Martian" (2015) ve Béla Tarr’ın son iki klasiği “The Man from London” ile “The Turin Horse”ta da sanat yönetmenliğini üstlenmiş Macar sanat yönetmeni László Rajk ve “Lost”, “Prison Break”, “Miami Vice”, “Fringe” gibi pek çok kült dizinin yönetmeni Bobby Roth olacak. 

 

Sinema ve TV profesyonelleri bir arada!

Festivalin yerli sinemaya destek amacıyla başlattığı Bosphorus Film Lab kapsamında gerçekleşecek söyleşiler ise, sinema ve televizyon sektöründen profesyonelleri bir araya getirecek. Oyuncu seçimlerinde nelere dikkat ettiklerini, keşif süreçlerini ve sektörün ihtiyaçlarını cast direktörü Harika Uygur, yapımcı Nermin Eroğlu ve yönetmen Murat Şeker’den festivalin direktörü Bülent Turgut moderatörlüğünde dinleyeceğimiz “O Role Neden Seçilmedim?”; moderatörlüğünü sunucu Sena Keçeli’nin yapacağı, sanat yönetmenleri Deniz Göktürk Kobanbay ve Hakan Yarkın, kostüm tasarımcısı Gülümser Gürtunca ile sanat yönetmeni kostüm tasarımcısı Serdar Başbuğ’un konuşmacı olacağı “Bir Film Tasarlamak: Sinemada Sanat Yönetmenliği ve Kostüm Tasarımı”; sinema dünyasında son yılların en çok tartışılan konularından biri olan dijital dönüşümü masaya yatıracak ve Blue TV-Doğan TV Digital Grup Başkanı Alpay Güler’in yanı sıra, MistCo’dan Mahmut İpşirli, Bir Film’den Kemal Ural, Star TV’den Yunus Halit Türe ve TiviBu’dan Mehmet Demirhan’ın konuşmacı olarak katılacağı “Sinemada Dijital Dönüşüm ve Dağıtım” ve senarist Nuran Evren Şit’in moderasyonunu yapacağı, TRT’den Faruk Güven, yönetmen Mustafa Kara, görüntü yönetmeni Uğur İçbak ve Star TV Dramalar Direktörü Ümmü Burhan’ın konuşmacı olacağı “Senaryonuzu Kimler Okuyor?” başlıklı Bosphorus Film Lab öyleşileri, sinemayla ilgilenenlerin kaçırmaması gereken festival etkinliklerinden olacak. Programda ayrıca, festivalin kurumsal iş ortağı Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumu’nun (TRT) Genel Müdürü İbrahim Eren’in konuşmacı olacağı “TRT'de Tanıdık Var mı?başlıklı bir söyleşi de yer alacak.

 

Katılımın sınırlı olduğu Masterclass Programı’na ve Bosphorus Film Lab Söyleşileri’ne katılmak isteyenler için başvurular bogazicifilmfestivali.com’da devam ediyor.

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön