24 kadından 24 kadın fotoğrafı

Fotoğrafa gönül vermiş 24 çalışan kadın, çektikleri kadın fotoğraflarıyla karma bir sergiye imza attılar. Kimi finansçı, çocuk cerrahı, brokır, kimi oyuncu, tercüman, reklamcı... Ama hepsi de fotoğraf sevdalısı.

Kadın fotoğrafçıların gözünden kadın

Çalışan ya da çalışmayan çevremdeki pek çok kadın, fotoğraf eğitimi almak, fotoğraf gezilerine çıkıp dünyaya vizörden bakmak eğilimi içinde. Bu konuda eğitim veren birçok yer var. Bunlardan biri olan Art Loft Fototrek, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle bir projeye imza attı.

 

Kimi bankacı kimi akademisyen... Kimi de art direktör, öğretmen, planlamacı, oyuncu, tercüman, bilgisayar programcısı, eczacı, turizmci, çocuk cerrahı ve brokır. Fotoğrafa gönül vermiş farklı mesleklerden 24 amatör kadın fotoğrafçı, bir araya gelerek, "Kadın Fotoğrafçıların Gözünden; Kadın" isimli karma bir sergi açtı. İstanbul Gümüşsüyu'ndaki Art Loft Olympus Galeri'de açılan sergiden elde edilecek gelir, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği'ne (ÇYDD) bağışlanacak.

 

Kadın fotoğaflarını bir sergide buluşturan kadınlar, serginin açılışında toplu poz verdi.

 

Rakamlar ve fotoğraf...

Güneş Kuşçu, bir firmada muhasebecilik yapıyor. Neslihan Oruç ise finans sektöründe çalışıyor. Mesai saatlerinde rakamlara boğuşan bu iki kadın, tıpkı serginin diğer katılımcıları gibi, fotoğraf çekmeyi çok seviyorlar. İlk günden fotoğrafının satıldığını söyleyen Neslihan Hanım, çok mutlu: "Cenk Hoca, biz kadın fotoğrafçıları, Kadınlar Günü'ne özel ve ÇYDD yararına bu sergiye katılmaya davet etti. Kendisine gönderdiğimiz fotoğraf lar arasından birini seçti ve 24 kadından 24 fotoğrafla harika bir sergi oluştu" diyor.

 

Fototrek Fotoğraf Merkezi'nin kurucusu ve idarecisi, fotoğraf sanatçısı Cenk Gençdiş.

 

Bu arada sergiye katılan kadın fotoğrafçılar arasında, kamuoyunun yakından tanıdığı bir dizi oyuncusu da var. Poyraz Karayel dizisinin Madam Despina karakterini canlandıran İdil Fırat'ın çektiği bir fotoğraf, sergide yer alıyor.

 

Yolu bir şekilde Fototrek'ten geçmiş; fotoğraf eğitimi almış, gezilere katılmış 24 amatör kadın fotoğrafçıların isimleri şöyle:
Ayfer İşbuyuran Tezcan, Ayşe Ateş, Belkıs Esentürk, Berna Sayar, Bige Baykoca Süslü, Cemile Beşik, Edibe Özkardeşkaya, Fikriye Argun Er, Güneş Kuşçu, İdil Fırat, Lale Hazar Gedik, Meryem Özbay Zeyrek, Müjde Müge Ataman, Nazlı Zengin, Neslihan Oruç, Nur Burduroğlu, Özge Özçep, Özlem Gün Bingöl, Pınar Ballıkaya, Reyhan Türk, Seda Genç Kırcalı, Sertap Yeşin, Tülin Şahin Safi, Yağmur Battal.

 

 

24 bakış tek sergide toplandı

Neslihan Hanım'ın sözünü ettiği Cenk Hoca; Fototrek Fotoğraf Merkezi'nin kurucusu ve idarecisi, fotoğraf sanatçısı Cenk Gençdiş. Önceleri 8 Mart'ta, tüm kadın fotoğrafçıların tek tek fotoğraf sunumu yapmalarını düşünmüşler. Ancak çok olmaları ve hepsinin çalışıyor olması nedeniyle fotoğrafı kadınlardan üçer fotoğraf göndermeleri istenmiş. Cenk Hoca içlerinden birini seçerek, sergiyi oluşturmuş. Serginin fikir aşamasından son hale getirilmesine kadar emek harcayan Art Loft-Fototrek'in halkla ilişkilerini yürüten fotoğraf sevdalısı Belkıs Esentürk de bir fotoğrafıyla sergide yer alıyor. Esentürk, "Her bir farklı bakış açısı, tek sergide bir araya geldi. Anlayacağınız tam bir kolektif çalışma oldu" diyor.

 

8 Mart'ta açılan sergi, 7 Nisan'a kadar gezilebilir.

 

 

 

Hayriye Mengüç

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön