Rock’n roll senfoniyle buluşuyor

Dünya çapında senfonik rock konserleri yönetmiş besteci ve orkestra şefi Musa Göçmen, unutulmaz şarkıların senfonik düzenlemeleriyle bir müzik ziyafeti yaşatacak SenfoRock projesiyle yurtdışından önce Türkiye’de... Göçmen, projeyi HT Cumartesi’ye anlattı

Rock’n roll senfoniyle buluşuyor

Metallica, Iron Maiden, Scorpions gibi dünyaca ünlü grupların unutulmaz parçaları bu defa senfonik düzenlemeleriyle kulaklarınızın pasını silecek! Dev kadrosuyla heyecanla beklenen SenfoRock’ı Musa Göçmen’le konuştuk.

 

Bugüne dek pek çok ses getiren projeyle karşımıza çıktınız...

7’den 70’e bizi sahnede yalnız bırakmayan seyircimiz var. Dünyada albüm çalışmalarım, canlı konser kayıtlarım ve saymadığım kadar konser oldu. Kapalı gişe sahnelenen konserlerin yanı sıra çocukların aileleriyle birlikte izleyebilecekleri interaktif konserimiz “Çoksesli Gösteri” büyük ilgi gördü, ayda 10’u geçen konser trafiğimizle rekora koşuyoruz.

 

Daha önce de Prag’da gerçekleşen, dünyanın en büyük festivallerinden Masters of Rock Festivali’nde headliner olarak yer almış, 50 binden fazla seyirciyle buluşmuştunuz.

O konser şimdi dünyada canlı konser DVD’si olarak satışta. Ne yazık ki ülkemizde pek yankı uyandırmadı. Çünkü henüz senfonik rock konseri dinleyicisi oluşmamıştı, kalabalık ekibimiz de sanırım organizatörlerin gözünü korkuttu. “SenfoRock” projesiyle bu kitle ve konserler dizisini harekete geçireceğiz.

 

Japonya depremi için dünyadan sanatçıların katılımıyla gerçekleştirilen Shine isimli şarkı için ülkemizden davet alan tek sanatçı olmuştunuz...

Albümün geliri Japonya’daki deprem ve tsunami mfelaketzedelerine bağışlandı. Ben de orkestrasyonlarını yaptım ve şefliğini üstlendim. Daha sonra Magnus Rosen’ın dünya turnesi için orkestrasyonlar yaptım ve Asya’da SenfoRock konserleri gerçekleştirdim.

 

Gelelim SenfoRock’a. Fikir nasıl doğdu?

Senfonik orkestra, müziğe inanılmaz bir güç katar. Rock müziğin gücü de tartışılmaz. Bu iki güç birleşince ortaya SenfoRock çıktı.

 

Repertuvara konan efsane şarkıları seçerken zorlanmadınız mı?

Repertuvarımıza duayen isim, menajerim Hicri Bozdağ’dan büyük destek geldi. Eserleri seçerken senfonik orkestraya uygunluğuna değil seyirci üzerinde bıraktığı etkiye göre seçtik. “Zorlandım” diyemem ama üzerinde çok düşündüğüm şarkılar oldu.

 

‘4 bin sayfa nota yazdım’

 

Ekip de epey heyecanlı olsa gerek.

Dinleyici için dünyada ilk kez gerçekleştirilecek bu konseri izlemek nasıl bir heyecansa, bunun içinde yer almak da öyle büyük bir heyecan. Rock müzik camiasının yakından tanıdığı solistlerimizin amatör rock koromuzla gerçekleştirdiği bir nevi rock hareketi için olacak.

 

 

Böylesine büyük bir çalışmada kaç sayfa nota yazılıyor?

16 eserin her enstrüman için ayrı ayrı notası yazıldı. Çoksesli müziğin gücü de burada zaten. Her birimiz ayrı nota çalıyor ama birleştiğinde ortaya büyülü bir müzik çıkıyor. Tam olarak saymadım ama bu konser için yaklaşık 4 bin sayfa nota yazdım.

 

Son olarak eklemek istedikleriniz...

Bir konserin en değerlisi ve olmazsa olmazı seyircidir. Einstein “Eğer ormanda bir ağaç yere düşmüş ama bunu kimse görmemişse bu ağaç gerçekte düşmüş müdür?” demiş. Zira bu müzik için de geçerli. Yaptığımız müziği dinleyici dinlemez ve duyguyu bizimle yaşamazsa bu konser gerçekleşmiş midir? O yüzden evlerimizden çıkalım ve konserlere gidelim.

 

 

SenfoRock, yarın Jolly Joker Ankara’da, 15 Ocak Pazar İstanbul’da IF Performans Hall Beşiktaş’ta.

 

Sema Ereren

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön