Wintergatan'ın bilye makinesi

İsveçli müzik grubu Wintergatan, kendi tasarladığı 2000 bilye ile çalışan müzik makinesiyle 'galaksi müziği' yapıyor!

Bilyelerle çalışan dev müzik kutusu

Wintergatan, eski Detektivbyrån elemanlarından Martin Molin ve Marcus Sjöberg vasıtasıyla yoluna devam eden İsveçli bir müzik grubu. Wikipedia’ya göre yaptıkları müziğin adı “folktronica” fakat bu müziğe kesin bir isim vermek hayli zor bir iş. Seçmiş oldukları isme de atıfta bulunarak bu türe “galaksi müziği” diyebiliriz zira bu müziği küçük ve tatlı galaksimiz Samanyolu’nun en ücra köşelerinde bile keyifle dinleyebilirsiniz.

 

 

Selefi Detektivbyrån gibi Türkiye’de öyle çok da büyük bir hayran kitlesi edinemese de, son zamanlarda sosyal paylaşım sitelerinde ve türlü alternatif haber kaynağında sık sık karşımıza çıkıyor olmalarının sebebi ise çok iyi bir “ilk” albüme imza atmış olmalarından ziyade, bu insanların aslında birer “mucit” olmaları.

 

İnsanı çoğunlukla bir müzik albümünden değil de bir müzik kutusundan tınlayan melodiler dinlediği hissine gark eden Wintergatan, geçtiğimiz yılın sonlarına doğru gerçekten bir müzik kutusu yapmaya karar verdi ve bu sihirli kutunun adını “Marble Machine” (Bilye Makinesi) koydu.

 

Marble Machine 2000 adet demir bilye ile çalışan ahşap bir müzik kutusu. İçinde ise gerçek bir bas gitar, gerçek bir vibrafon (ksilofon ve marimba ailesinden irice bir vurmalı çalgı) ve davul var! İrili ufaklı çarklar ve bilyeler vasıtasıyla vurmalı çalgıları idare edebiliyor ve bir yandan da bas gitar çalabiliyorsunuz. Üstelik içerdiği güzellikler bununla da sınırlı değil: Bas gitar ile çaldığınız melodiyi kaydeden ve bu kaydın üzerine başka melodiler çalmanızı (loop station)  sağlayan harika bir özelliği de mevcut.

 

Geçtiğimiz günlerde yayınladıkları bir video ile görücüye çıkardıkları Marble Machine aslında ne kadar yorucu bir alet olduğunu kanıtladı fakat verdiği hazzı düşününce bunun en az 12 katı kadar daha fazla yorulmayı göze almayacak çok az insan olduğunu düşünüyoruz. Umarız Paradis, All Was Well gibi şahane şarkılar yaratan bu şirin insanlar yakın gelecekte yepyeni enstrümanlar icat ederek sonsuza kadar şaşkın kalmamıza da vesile olurlar.

 

 

 

Haber: Arda Alkaş

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön