'İmgelere Övgü' sergisi

"İmgelere Övgü" isimli sergisi Derinlikler Sanat Merkezi’nde…

'İmgelere Övgü' sergisi

Tayfun Gülnar "İmgelere Övgü" isimli ilk kişisel resim sergisi ile 23 Ekim - 15 Kasım 2014 tarihleri arasında Derinlikler Sanat Merkezi’nde…

 

Sanatçı sergide yer alan işlerini şu şekilde açıklıyor;

 

Soru

Düş mü gerçek mi hangisinin ağır bastığını bilemediğim bir hesaplaşma yaşıyorum. Yoksa düşle gerçeğin arasındaki bağı sorgularken düşlediğimi gerçeğe mi giydiriyorum?

 

Köprüler

Tual üzerine işlemeden önce eskizleriyle kafa yorarak, atölyede sıkışmış kaybolmuş birçok desenle iletişim kurarken geçmişe dönüyorum. Bilinçaltında sıkışmış anıları ve o günün bıraktığı izleri de tekrar hatırlamama olanak sağlayan bir sistemle resim yapıyorum.

 

İmgelere Övgü

İyi bir imge, izleyen zihninde çağrışım zincirleri kuran imgedir. Yapılan bütün çağrışımlar birbiriyle ilişkilidir. Bir coşku bütünlüğü yaratacak şekilde birbirine bağlanmıştır. Bütün bunlardan dolayı, iyi bir şiir coşkulardan ve düşüncelerden yola çıkıp nesnel gerçeklere varmaz, aksine, nesnel gerçeklerden yola çıkarak duyu, coşku ve düşünce yaratır.”

 

İmge kurulurken, “birbirine yaklaştırılan iki gerçeğin arasındaki ilişki ne kadar uzak ve doğru olursa imgenin o oranda güçlü olacağını, o oranda coşkusal güç ve şiirsel gerçek’e sahip olacağını” da Pierre Reverdy söylüyor. “İmge yaşamın bütünselliğinden fırlamış bir ateş topudur. Onun içinde hem cennet hem cehennem, hem geçmiş hem gelecek yalazlanır durmadan. İşte bu yalazın içinde bilinç ve bilinçaltı hınzırca gülümser insana. Bu nedenledir ki imge, vazgeçilemeyen bir bela ve bu belaya gelen kurtuluştur.

 

Sorgu

Düşünceler arasında dolaşırken üretim kaygısının kuluçkasına yatar sanatçı. Bu bir kuluçka!

Dünya ve düş bir eşiğin iki yanında.

Ağır gerçeklikler,

Fırtınalı gökyüzüyle kavga ederken ufukta…

Önce akıl kuşku ve merakla yaklaş,

Sonra bedensel gerçekten uzakta gezinen kahramanlarla…

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön