‘Dünyanın kemanları’ İstanbul’da buluşuyor

İBB Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda, 19-21 Şubat tarihleri arasında Dünyanın Kemanları Festivali’ni düzenliyor.

‘Dünyanın kemanları’ İstanbul’da buluşuyor

 İBB Cemal Reşit Rey Konser Salonu, Cihat Aşkın koordinatörlüğünde, 19-21 Şubat tarihleri arasında Dünyanın Kemanları Festivali’ni düzenliyor. Festivalde konserlerin yanı sıra 400 yıllık kemanlar sergilenecek ve “ustalık sınıfları” gerçekleştirilecek.

 

Yeni yıla özel programlarla giren İBB Cemal Reşit Rey Konser Salonu, geçtiğimiz günlerde düzenlediği Caz Şubatı’nın ardından bu kez de özel bir festivalle İstanbulluların karşısına çıkıyor. Ünlü sanatçı Cihat Aşkın koordinatörlüğünde 19-21 Şubat’ta düzenlenecek olan Dünyanın Kemanları Festivali’yle değerli akademisyenler ve sanatçılar, İBB Cemal Reşit Rey’de bir araya gelecek. Festivalde, kemanın neden çok sevildiği tartışılırken, 400 yıllık kemanlar sergilenecek, ünlü kemancılar genç sanatçılara ders verecek. Festival, 19 Şubat Çarşamba günü saat 17.00’de “Dünyanın Kemanları” başlıklı sergiyle açılacak. Dünyanın en iyi yaylı çalgı yapımcısı ve ailelerinden “Weinstein”lardan Avshalom ve Amnon Weinstein’ın katılımıyla gerçekleşecek sergide, keman restoratörü, yapımcısı ve koleksiyoner Amnon Weinstein’a ait 300-400 yıllık kemanlar sergilenecek. Sergi açılışının ardından Cihat Aşkın’ın 2001’de kurduğu “Cihat Aşkın ve Küçük Arkadaşları” (CAKA) grubunun minik kemancıları fuayede bir konser verecek. Saat 20.00’de ise CAKA Yıldızları konseri gerçekleştirilecek.

 

Rodney Friend’den Masterclass

Festivalin ikinci günü önemli keman eğitmenlerinden Rodney Friend masterclass (ustalık sınıfı) eğitimi verecek. Ardından, Rodney Friend, Amnon Weinstein, Şenol Aydın, Cihat Aşkın ve Hakan Şensoy, “Keman neden kitleleri sürükleyici bir çalgı” sorusunu yuvarlak masa toplantısında tartışacak. Günün konserini ise “Kemençe’den Keman’a Gezgin Kemancılar” verecek. Festivalin son günü, yine Friend’in ustalık sınıfı eğitimi ile başlayacak ve keman üzerine söyleşiler gerçekleştirilecek. Daha sonra Hakan Şensoy’un yönetiminde Cihat Aşkın ve Aşkın Ensemble sahneye çıkacak ve “İstanbul’da Dört Mevsim ve Dünyanın Kemanları Kapanış Konseri” verilecek.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön