'Nymphomaniac’a dijital buzlama

Yılın olay filmi “İtiraf”ın (Nymphomaniac) ilk bölümünün basın gösterisi dün sabah gerçekleşti.

'Nymphomaniac’a dijital buzlama

Bazı sevişme sahnelerinde “dijital buzlama” uygulaması dikkat çekti. Avrupa’da hiçbir sahnesi buzlanmayan filmin Türkiye dağıtımcısı “Biz yapmadık” dedi.

 

Danimarkalı ünlü yönetmen Lars von Trier’in “İtiraf” (Nymphomaniac) filminin birinci bölümünün basın gösterimi dün sabah İstanbul’da Ortaköy Feriye Sineması’nda gerçekleştirildi. İçerdiği sevişme sahneleri nedeniyle çekimlerinden itibaren olay haline gelen “İtiraf”ın 118 dakikalık ilk bölümünün gösteriminde bazı sevişme sahnelerinde dijital buzlama uygulaması dikkat çekti. Filmin Türkiye dağıtımcısı Özen Film yetkilileri, Habertürk’e yaptıkları açıklamada kendilerine gelen kopyayı müdahalesiz olarak gösterdiklerini öne sürdüler.

 

!f’te de aynı kopya

“İtiraf”ın Türkiye’de sinemalarda ve !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali’nde gösterilecek kopyası, yönetmenin sinema salonları için özel olarak kurguladığı ve sansürlediği iki ayrı bölümden oluşan yaklaşık 4 saatlik bir versiyon. Jenerikten önce filmin yönetmen tarafından sansürlenerek kısaltıldığı yazsa da herhangi bir dijital buzlama (blurring) uygulamasından söz edilmiyor. Filmin Danimarka’da gösterime giren kopyasını seyreden Dagbladet Politiken’in kültür sanat editörü Michael Bo da Habertürk’e yaptığı açıklamada filmin hiçbir sahnesinde Türkiye’dekine benzer bir uygulamanın yapılmadığını açıkladı. İngiliz Guardian Gazetesi’nde 13 Kasım’da Ben Child imzasıyla çıkan bir haberde de Lars Von Trier’in “İtiraf”ın “softcore versiyonunu” hazırlamaktan vazgeçtiği ve filmin sinemalarda gösterilecek versiyonunda cinsel ilişkiyi açıkça gösteren sahnelerin yer alacağı belirtilmişti. Bütün bunlar, dijital buzlamanın filmin Türkiye kopyasına özgü bir durum olduğu fikrini güçlendiriyor.

 

Berlin’de sansürsüz

Yasal olarak sansür uygulaması olmayan Türkiye’de bu filmler tüm dünyada olduğu gibi 18 yaş sınırıyla gösteriliyor. “İtiraf”ın 5.5 saatlik sansürsüz uzun versiyonu ise dünyada sadece geçtiğimiz günlerde Berlin Film Festivali’nde gösterildi.

 

Yazı: Mehmet Açar

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön