Semiha Es-Uluslararası Kadın Fotoğrafçılar Sempozyumu

İlk kadın fotoğrafçımız Semiha Es adına düzenlenen sempozyuma yurt dışından ve yurt içinden birçok kadın fotoğrafçı katılacak.

Semiha Es-Uluslararası Kadın Fotoğrafçılar Sempozyumu

Sempozyumu anısına düzenlenen Semiha Es, savaş ve gezi fotoğrafçılığı gibi erkeklerle özdeşleşmiş iki alanda varolmayı başarmış bir kadın fotoğrafçıdır. Pek çok kadın fotoğrafçı gibi, onun da hayatı bir direniş tarihidir. Bu sempozyum, bu direnişin bir parçası olmayı ve Semiha Es’in mücadelesinin Türkiye fotoğraf tarihine olan katkısını ‘görünür’ kılmayı amaçlamaktadır. 

 

Sempozyumda, dünyanın farklı ülkelerinden kadın fotoğrafçılarının bir araya gelmeleri ve deneyimlerini paylaşmaları amaçlanıyor. Aynı zamanda kadın fotoğrafçılar ve çalışmaları üzerine araştırma yürüten, fotoğrafların toplumsal cinsiyet ve cinsellik temsillerini analiz eden, fotoğraf tarihini şekillendiren cinsiyetçi, heteronormatif bakış ve ona karşı geliştirilen eleştiri ve alternatifleri inceleyen araştırmacıların kadın fotoğrafçılarla buluşması da hedefleniyor. Böylelikle sempozyum, fotoğraf üzerine kuramların, eleştirilerin ve pratiğin birarada ele alınabileceği bir platform sunuyor.


Semiha Es – Uluslararası Kadın Fotoğrafçılar Sempozyumu, İstanbul Kadın Müzesi’nin (İKM) “Kadın Kültür Mirası” etkinlik programları çerçevesinde İstanbul Kadın Müzesi (İKM), Sabancı Üniversitesi Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları Forumu, Koç Üniversitesi Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları Araştırma ve Uygulama Merkezi’nin (KOÇ-KAM) ortak çalışmasıyla organize edilmektedir. Sempozyum Türkiye’nin ilk gezi ve savaş fotoğrafçısı Semiha Es (1912-2012) anısına düzenlenmektedir. (28-30 Kasım 2013)

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön