Toronto’ya Türk damgası!

Kuzey Amerika’nın Cannes Film Festivali olarak anılan Toronto Film Festivali (6-16 Eylül), bu etiketi boşuna almadı. 400 filmi bulan programı ve sayısız dünya prömiyeriyle yılın en iyilerini toplayan seçkisi, Oscar kazanacak filmi belirleyen stratejisi, konuk ettiği ünlüler ve film pazarı özelliğiyle ilgi çekiyor. Bu da etkinliği Cannes, Berlin ve Venedik’ten sonra en önemli festival konumuna yerleştiriyor.

Toronto’ya Türk damgası!

Son yıllarda organizasyonun bizim için “uluslar arası festival takvimi”nin eylül şubesinde San Sebastian ve Venedik’le birlikte üçüncü adrese dönüştüğü de bir gerçek. İki sene önce “Şehirden Şehre” bölümünde İstanbul’u konu alan etkinlik, yükselen sinemamızın yeni kuşağından örnekleri izleyiciyle buluşturdu. Bunun yanında Nuri Bilge Ceylan, Semih Kaplanoğlu ve Yeşim Ustaoğlu gibi isimlerin eserlerine Amerika ve dünya prömiyeri yapma onurunu da yaşattı. İşte Toronto’ya damgasını vuran o filmler...

 

Festivalde “Gözetleme Kulesi”

Toronto’da Türk sineması “kayda değer sanat sineması ürünlerinden bahsedilebilecek yetkinliğe sahip” olarak anılıyor. Bu yıl yükselen ekolümüzün yeni jenerasyon temsilcilerinden Pelin Esmer’in Gözetleme Kulesi, festivalin “en Türk yapıtı” olarak öne çıkıyor. Dünya prömiyerini orada gerçekleştirecek eser, 19’uncu Altın Koza Film Festivali’nde ana yarışmada şansını deniyor. Olgun Şimşek ve Nilay Erdönmez’in âşık bir çifte can verdiği filmde Rıza Akın, Menderes Samancılar ile Laçin Ceylan rol alıyor. Esmer, 11’e 10 Kala’da olduğu gibi bir kez daha birbirine zıt iki karakteri birleştirmeyi kafasına koymuş. “Güncel Dünya Sineması” bölümünde gösterilen film, bizde 16 Kasım’da vizyona girecek.

 

Monica ve Beren aynı filmde!

İran sinemasının yükselen isimlerinden, Sarhoş Atlar Zamanı ile tanınan Bahman Ghobadi’nin “Gergedan Mevsimi” ise Kürt bir şairin nesillere yayılan aşk hikâyesi. Monica Bellucci “âşık” rolünde. Yılmaz Erdoğan, Belçim Bilgin ve Beren Saat de var. Projede Wild Bunch ile birlikte ortak yapımcının BKM olmasıysa tartışmaları beraberinde getirecek. Rüya gibi görüntüleriyle dikkat çeken yapıtın dünya prömiyeri 12 Eylül’de Toronto’da yapılacak. Ayrıca Monica Bellucci ve Bahman Ghobadi’nin katılacağı bir basın toplantısı düzenlenecek. Önemli ve bol yıldızlı filmlerin gösterildiği “Özel Gösterimler” bölümünde görücüye çıkan eser, 26 Ekim’de vizyona girecek.

 

Saadet Işıl Aksoy’un yükselişi

İtalyan yönetmen Sergio Castellitto’nun Twice Born’u ise Emile Hirsch ile Penelope Cruz’un yön verdiği tutkulu bir aşkın acıklı hikâyesini perdeye taşıyor. Balkan Savaşı’nda yaşanan bu hikâyeyi farklı zaman dilimlerine bölerek ele alan film, Saadet Işıl Aksoy’a da “ara bozucu” rolü veriyor. Aksoy’un rol aldığı 4’üncü yabancı film. Catherine Zeta-Jones ile rol aldığı “Aşkın Yaşı Yok”, Meltem Cumbul ile “A Be au ti ful Li fe ” ve Bul gar fil mi “Şark Oyunları”nın ardından kariyerine bir halka daha ekliyor. Festivalin “Galalar” bölümünde gösterilen film, 13 Eylül’de dünya prömiyerini yapacak. Ülkemizde “Sen Dünyaya Gelmeden” ismiyle 14 Ara lık’ ta vizyona girecek.

 

Bilginer’in dördüncü Hollywood projesi

Ülkesinde çektiği filmlerle Cannes ve Venedik gibi önemli festivallerde ödüller alan Mira Nair, Hindistan’dan ayrılıp ortak yapımlarla sarılı bir kariyere kaymıştı. “The Reluctant Fundamentalist” de onun Fox stüdyosu için yapıp tatmin edemediği üç filmin ardından çektiği eseri... Geçen hafta Venedik Film Festivali’nde “açılış filmi ” olarak gösterilen ve dünya prömiyerini yapan yapıtın kadrosunda Riz Ahmed’ e Kate Hudson, Liev Schre iber, Kei fer Sutherland, Martin Donovan ve Haluk Bilginer eşlik ediyor. Mohsin Hamid’ in romanından uyarlanan eserde genç bir Pakistanlının Wall Street’te yükselme çabası, ana çerçeveyi oluşturuyor.

 

Türk destekli Bosna filmi

Festivalde son temsilcimizse Bosnalı yönetmen Aida Begic’in Semih Kaplanoğlu’nun şirketi Kaplan Film’in ortak yapımcılığı ile TRT’nin desteğiyle çektiği “Children of Sarajevo.” Film, mayıs ayında Cannes’da dünya prömiyerini yapıp ödül almıştı. Toronto’daysa Amerika prömiyeriyle görücüye çıkıyor. Filmin hikâyesi 23 yaşında Bosna Savaşı’nın orta yerinde kalmış, 14 yaşındaki yeğeni Nedim’le yaşam mücadelesi veren Rahima’nın etrafında şekilleniyor. 7 Eylül’de Toronto’da gösterilen eserin Türkiye’de ekim ayında Filmekimi kapsamında seyirci ile buluşması bekleniyor.

 

Haber: Kerem Akça

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön