Eski Beyoğlu hayata döndü!

Beyoğlu’nun geçmişteki günlük ve ticari hayatını anlatan ‘’Beyoğlu Belediyesi 155. Yıl Efemera (Günübirlik Belge) Sergisi’’, Beyoğlu Sanat Galerisi’nde açıldı!

Eski Beyoğlu hayata döndü!

Beyoğlu, mimarisi hızla değişen şehrin merkezi. Bir ay uğramasanız kitapçının taşındığını, kürkçünün kırtasiye olduğunu, harap bir binanın müzeye dönüştüğünü gözlemleyebilirsiniz. Eski İstanbul kartpostallarında gördüğünüz Beyoğlu’nu düşlemek için biraz kafanızı kaldırıp binaların ihtişamını seyretmek gerekiyor. Bu düşü belgelerle sunan “Beyoğlu Belediyesi 155. Yıl Efemera Sergisi” geçmişten bugüne Beyoğlu’nu belgelerle ortaya koyuyor. Sergide eczane, otel, banka, han, kitabevi gibi kurumlardan toplanan geçmiş döneme ait tramvay ve sinema biletleri, gazete örnekleri, banka dekontları, tanıtım broşürleri, mektuplar, kartvizitler, tapu senetleri, posterler, fotoğraflar, kartpostallar ve davetiyeler ziyaretçileri bekliyor.

Müze olacak!
Serginin açılışını yapan Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, akademisyenlere, öğrencilere ve araştırmacılara bir kaynak niteliğinde olan Beyoğlu Belediyesi belleğinin yeterince bilinmediğini vurgulayarak, bu tür etkinliklerle merkezi daha geniş kitlelere duyurmayı amaçladıklarını kaydetti. Eylül ayında sergiyi genişleteceklerini ve Mimar Sinan Üniversitesi’yle ortak bir çalışma başlatacaklarını dile getirdi. Demircan Beyoğlu Belediyesi’nin eski merkez binasının restorasyonu tamamlandığında binanın bir bölümünü müze haline getirmek istediğini sözlerine ekledi. Beyoğlu’nun geçmişini anlatan 100’e yakın belgenin yer aldığı sergi, 25 Ağustos’a dek sürecek.

Hazırlayan: Özge Sözer / Asya Durmaz

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön