Ayrılsak da beraberiz

Manny, Diego, tembel Sid ve elbette meşe palamudu peşindeki talihsiz Scrat... 2002’den beri tanıdığımız efsane ekip “Buz Devri 4: Kıtalar Ayrılıyor” (Ice Age: Continental Drift) ile dördüncü kez geliyor karşımıza

Ayrılsak da beraberiz

2002’DE “Buz Devri”yle başlayan seri, “Buz Devri 2: Erime Başlıyor” (2006) ve “Buz Devri 3: Dinozorların Şafağı”nın (2009) gişede gösterdiği başarıların ardından dördüncü bir filmle daha taçlanıyor. Steve Martino ile Mike Thurmeier’ın yönettiği “Buz Devri 4: Kıtalar Ayrılıyor”, yeryüzünün depremlerle sarsıldığı ve kıtaların günümüzdeki biçimine ulaştığı bir dönemde geçiyor.

 

Serinin deneyimli senaryo yazarlarından Michael Berg’in Jason Fuchs ile oluşturduğu öykü, depremin ardından kendilerini denizde bulan Sid, Diego ve Manny’nin macera dolu yolculuğu ile geride kalanların dişi mamut Elly liderliğindeki uzun kurtuluş yürüyüşünü eksen alıyor.

 

Öykü ne anlatırsa anlatsın filmin gizli yıldızı elbette yine Scrat. Ömrünü meşe palamudu peşinde koşturarak geçiren Scrat, kendisine ayrılmış bölümlerde adeta özerkliğini ilan ediyor. Dinmeyen açlık içgüdüsü, hayran kalınası takipçiliği ve asla pes etmemesiyle Scrat, serinin bence en sahici hayvan karakteri. Konuşan onca hayvanın arasında susması, galiba ona farklı bir inandırıcılık sağlıyor. Kaldı ki, bu filmde seyirciyi yine en çok o güldürüyor.

 

Tembel hayvan Sid ise her zaman olduğu gibi konuşan hayvanların en eğlencelisi. Bu kez ona ninesi de katılıyor. Umarım serinin yeni bölümlerinde Sid’in filmin başında görünüp kaybolan çılgın ailesine daha geniş bir yer ayrılır, çünkü hepsi en az Sid kadar komik. Kaptan Kart’a karşı verilen mücadeleye “Cesur Yürek” tadında bir katkıda bulunan minik hayvanları da ihmal etmeyelim. Yeni filmin artı hanesinde onlar da yer alıyor.

 

Ama bunlar dışında öykü, önceki filmlere göre bence biraz hantal kalıyor. Sözgelimi, mamut ailesindeki ergen kız–baba çatışması filme ciddi ve sıkıcı bir aile filmi havası getiriyor. Ama çocuklara yönelik bir film olması ve “mesaj verme mecburiyeti” nedeniyle idare edilebilir bir durum bu... Büyük kedi ailesinden Diego ile korsan Shira’nın romantik komedi tadındaki ilişkisi de renksiz ve tekdüze. Kötü kalpli Kaptan Kart ve tayfalarının da seriye ekstra bir eğlence getirdiği söylenemez.

 

Serinin nispeten zayıf örneklerinden biri olmasına karşın “Buz Devri 4”, hem çocuğunuzu hem sizi eğlendirebilecek potansiyele sahip bir film. Bu arada filmin altyazılı seçeneğinin bulunduğunu da hatırlatalım. Birçok şirketin ihmal ettiği bu uygulama sayesinde, orijinal seslendirmeyi merak edenler filmin DVD’sini beklemek zorunda kalmayacak.

 

Hazırlayan: Mehmet Açar

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön