‘Hezarfen’in prömiyeri 5 Mart’ta Almanya’da

Piyanist ve besteci Fazıl Say’ın, Hezarfen Ahmet Çelebi’nin İstanbul üzerindeki uçuş serüvenini anlatan ney konçertosunun dünya prömiyeri 5 Mart’ta Almanya’nın Mannheim kentinde gerçekleştirilecek

‘Hezarfen’in prömiyeri 5 Mart’ta Almanya’da

Piyanist ve besteci Fazıl Say’ın, “Hezarfen ney konçertosu”, Almanya’nın Mannheim kentindeki dünya prömiyeriyle izleyici karşısına çıkacak. Musikalische Akademie des Nationaltheater- Mannheim Orkestrası’nın siparişi üzerine bestelenen eser ilk kez 5 Mart’ta Rosengarten - Mozartsaal Mannheim’de seslendirilecek. eserde solist olarak neyzen Burcu Karadağ yer alırken, sanatçıya Şef Dan Ettinger yönetimindeki Musikalische Akademie des nationaltheater-Mannheim Orkestrası eşlik edecek.

 

Galata Kulesi’nden Üsküdar’a kadar kendi yaptığı kanatlarla uçan Hezarfen Ahmet Çelebi’nin sıra dışı hikâyesini anlatan ney konçertosu, “İstanbul 1632 Baharı”, “Galata Kulesi”, “Uçuş” ve “Cezayir Sürgünü” adlı birbirine bağlı dört bölümden oluşuyor. konçertonun “istanbul 1632 Baharı” adlı ilk bölümünde Hezarfen’in o günün sabahındaki endişeleri ve korkuları anlatılıyor. “Galata kulesi” isimli ikinci bölümde Hezarfen’in uçuşunun başlayacağı Galata kulesi’ne gelmesi sırasında gösterisini izlemek için büyük bir kalabalığın toplanmasına karşın onun sadece uçmayı düşünmesi işleniyor.

 

Eserin “Uçuş” adlı üçüncü bölümünde Hezarfen, Galata kulesi’nin tepesinden kendini boşluğa bırakırken, son bölümünde “Sürgün dönemi” konu alınıyor. Fazıl Say, bu eserinde Hezarfen’in uçuşu sırasındaki büyük hayalperestliğini ve içindeki eşi benzeri olmayan duyguyu dile getirmek için ney ve kudümün yanı sıra waterphone, ufodrum, sansula, vibratone gibi repertuvarda henüz çok az rastlanmış günümüzün en yeni enstrümanlarını da kullanıyor. eser, 6 Mart’ta da aynı sanat merkezinde seyirci karşısına çıkacak.

 

CRR’de iki konser

Fazıl Say, Cemal Reşit Rey konser Salonu’nda da 7 ve 10 Mart günleri birer konser verecek. Say, 7 Mart’ta vereceği resitalde kendi eserlerinin yanı sıra Beethoven, Chopin ve Mozart’ın eserlerini seslendirecek. 10 Mart Cumartesi günü saat 14.00’te ise yarının büyüklerine klasik müziği tanıtmak ve sevdirmek amacıyla, sadece çocuklara özel bir resital verecek.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön