Mabeyn’de iki sanatçı

Bu ay sanatseverler Mabeyn Gallery’de iki kişisel sergi gezmenin zevkini tadacak.

Mabeyn’de iki sanatçı

Mabeyn Gallery, iki sanatçının tek bir mekânda bir araya geldiği iki farklı sergiye ev sahipliği yapıyor. Şebnem Somel’in “Boğaziçi Düşleri – Sudan Kahramanlar” ile Şive Neşe Baydar’ın “İki ‘ŞEY’ Arasında” başlıklı kişisel sergileri 31 Ocak’a dek gezilebilir

Bu ay sanatseverler Mabeyn Gallery’de iki kişisel sergi gezmenin zevkini tadacak. Şebnem Somel kişişel sergisinde “Boğaziçi Düşleri” serisinin “Sudan Kahramanlar” adlı kesitinden örnekler sunuyor.

“Boğaziçi Düşleri” resim, illüstrasyon, video, fotoğraf ve metinlerden oluşan ve “sanatçı kitabı” olarak sergilenecek olan görsel bir birikim. “Sudan Kahramanlar” ise “Boğazın Orta Yeri”nde kendi düşlerine kapılmış illüzyonlardan oluşuyor. Şebnem Somel sergisiyle ilgili şunları söylüyor: “Gri ve flu bir Boğaz sefasından yaşama karışan renkli hayaller. Uzandığım ve suyun kıyıya vurduğu dingin ‘gel-git’te saçımı, yanağımı okşayan, kimi zamanda iliğimi, kemiğimi ısıtıp, nadiren de sızlatan, göz kapağımın altına sıkışmış renkli ışık damlacıkları.”

Yansıma, ada ve yol
Şive Neşe Baydar’ın “İki ‘ŞEY’ Arasında” başlıklı sergisi, yansıma, ada ve yol temalarının  eşliğinde gelişen doğaya ait olan görüntüleri anlatıyor. Şive Neşe Baydar; “Resimlerde vurgulanmak istenen ‘ŞEY’ resim ve izleyici arasındaki diyaloğun ta kendisi, soyutla somut arasında giden, gelen dolaşan, imkânları sorgulayan bir zihnin ve görselin gerçekleştirdiğidir. Görselin tekliği, zihnin çokluğu soyutla somut arasında bir titreşim hattı oluşturmakta, sayısız imkâna açık bir alan yaratmaktadır” diyor.

Doğa resimleri
Baydar’ın doğa resimleri, soyut ve somut olarak insanın evreni algılayışında tanımların askıya alındığı bir yaklaşım ön plana çıkarmakta ve yaşatmakta. Her iki sergi de 31 Ocak’a dek İstanbul Beşiktaş’taki Mabeyn Gallery’de ziyaret edilebilir.


Adres: Mabeyn Gallery, Nüzhetiye Caddesi No:63 Beşiktaş 34357 İstanbul
Tel: (212) 261 60 60

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön