Haydar Zorlu evinde tiyatro sahnesi kurdu

Goethe’nin “Faust”unu tek kişilik oyun olarak ilk kez iki dilde Almanca ve Türkçe seyirciye sunmasıyla tanınan Türk asıllı Alman oyuncu Haydar Zorlu, İstanbul Kasımpaşa’daki dubleks evinin alt kat salonunda bir tiyatro kurdu.

Haydar Zorlu evinde tiyatro sahnesi kurdu

Türk asıllı Alman oyuncu Haydar Zorlu şimdi Bingöl’e, eskiden Erzurum’a bağlı olan Mikail Köyü’nde dünyaya geldi. Köln Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde bir yıl okuduktan sonra 1988’de profesyonel oyunculuğa başladı. Sonrasında da Hukuk Fakültesi’nden ayrılıp 1988 - 1994 yılları arasında Felsefe Fakültesi’nde Germanistik, İspanyolca, Siyasal Bilimler ve Pedagoji eğitimi aldı. Ardından da New York’ta Bob McAndrew Studio’da sinema oyunculuk eğitimi gördü. Kültürler arasında köprü kurarak Goethe’nin “Faust” eserini İstanbul’a taşıdı. 2009’da İstanbul Alman Başkonsolosluğu’nda sergilenen “Faust”un gala gösterisi bir ilke imza atılarak Türkiye’de ilk kez kendi dilinde Almanca olarak gerçekleşti.

 

Haydar Zorlu’nun bir başka başarısı ise “Faust”u Almanya’da ilk kez Türkçe oynaması oldu. Zorlu şimdilerde yine bir ilke imza attı ve Kasımpaşa’da kendi özel dairesinde adına “Sanat Odası” dediği özel bir tiyatro sahnesi kurdu. 50 kişiyi ağırlayabilen bu sahnede özel dostlarına oyun sergileyip, provalarını izleten Zorlu, sonrasında da Haliç’i gören terasında kokteyl veriyor. Haydar Zorlu’nun kendi özel konutundaki İstanbul’un tek Almanca tiyatrosu 29 Kasım’da açıldı. Alman Başkonsolosu Brita Wagener’in açılış konuşmasından sonra Haydar Zorlu Goethe’nin “Faust”unu tek kişilik oyun olarak seyirciye sundu.

 

‘Evimi sanata açtım’

Evinin kapısını bir anlamda sanata açtığını söyleyen Zorlu, “Ev, toplantı, konferans, sergi ve özel tiyatro gösterileri gibi kültürel etkinlikler için de uygun. Sanat Odası’nı yeni projeler geliştirmek için kullanacağım. Ayrıca, ‘Faust’ eserini İstanbul’a taşıdığım gibi İstanbul’dan Almanya’ya yeni eserler kazandırmayı hedefliyorum” diye konuştu. Goethe’nin “Faust”unu tek kişilik oyun olarak ilk kez iki dilde Almanca ve Türkçe sergileyen sanatçının Ti Performans’taki gösterisi 9 Aralık’ta Türkçe, 11 Aralık’ta da Almanca olarak sahnelenecek.

 

Hazırlayan: Ümran Avcı

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön