Türkiye’nin çağdaş sanat fuarı 'Contemporary İstanbul' kapılarını açıyor

Türkiye’nin ilk ve tek çağdaş sanat fuarı Contemporary İstanbul, altıncı kez kapılarını açıyor. Bu yıl 3 bin esere yer verilen fuara, 20 ülkeden 90 sanat galerisi katılıyor.

Türkiye’nin çağdaş sanat fuarı 'Contemporary İstanbul' kapılarını açıyor

Türkiye’nin ilk ve tek çağdaş sanat fuarı Contemporary İstanbul, bugün altıncı kez kapılarını açıyor. Bu yıl 526 sanatçının 3 bin eserine yer veren fuara, 20 ayrı ülkeden 90 sanat galerisi katılıyor.

 

Ana sponsorluğunu Akbank Private Banking, destek sponsorluğunu Zorlu Center’ın yaptığı Contemporary İstanbul, İstanbul Kongre Merkezi fuar alanı ile Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı Rumeli Salonu’nda 27 Kasım’a dek ziyarete açık kalacak. Basın ön izlemesi, dün akşam gerçekleştirilen fuarda 20 ayrı ülkeden, 42’si yurtdışı, 48’i yurtiçinden olmak üzere 90 sanat galerisi yer alıyor.

 

Türk çağdaş sanatının yanı sıra çevre ülkelere de ev sahipliği yaparak İstanbul’u merkez haline getirmeyi amaçlayan Contemporary İstanbul, bu sene “New Horizons - Yeni Ufuklar” bölümünde Körfez ülkelerinden galeriler, sanatçılar, küratörler, sanat eleştirmenleri ve koleksiyonerlere yer verecek. Fuar boyunca çağdaş sanatın bugünü ve yarınının tartışılacağı CI Dialogues Konferans Serisi’nde, Türkiye’den ve uluslararası çevreden koleksiyonerler, sanatçılar, sanat kurumu yöneticileri, sanat eleştirmenleri, panel ve konuşmalara katılacak.

 

Video Cube

Medya sponsorluğunu Habertürk’ün gerçekleştirdiği Contemporary Istanbul’da bu sene yeni olarak “Küratöryel Sergi” bölümü yer alıyor. “Küratöryel Sergi” bölümü seçkisinde Tony Cragg, Renata Poljak, Maitha Huraiz, Imran Channa, Haleh Anvari, Erdağ Aksel, Meeson Pae Yang gibi sanatçıların eserleri yer alıyor. “Video Cube” alanında gösterilmek üzere katılımcı galeriler tarafından gönderilen videolar, Kurye Video Organizasyonu’ndan Irmak ve Ceren Arkman tarafından üç gösterim programı altında toplandı. “Şehir ve Sosyal İnsan” başlıklı ilk seçki, şehirlere ve sosyal hayatta üstlenilen rollere odaklanıyor. “Siyasal ve Kültürel İkonlar” başlıklı ikinci seçki, hayatı algılayıştaki büyük öneme sahip simge ve ikonlara farklı gözlerle bakmayı deniyor. “Parçalanmış Beden ve Benlik” başlıklı üçüncü seçki ise beden ve benliğin parçaları üzerine videoları bir araya getiriyor.

 

Fuar sokağa çıkıyor

Bu sene fuar kapsamında 3 eser ilk kez Nişantaşı çevresinde sergileniyor. Versaille Sarayı’ndaki heykel yerleştirmeleriyle tanınan Fransız sanatçı Bernar Vedet’in “Klasik Yay” isimli heykeli Abdi İpekçi Caddesi’nde, İspanyol sanatçı Carlos Aires’in “Acı” isimli renkli yerleştirmesi ise The Sofa Hotel’in ön cephesinde görülebilir. Azade Köker’in “Bayrak/Göz” isimli yerleştirmesi, Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı Rumeli Girişi’nde yer alıyor. Contemporary İstanbul, bugün 11.00 - 21.00 saatleri, diğer günler ise 11.00 - 20.00 arasında ziyaret edilebilir.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön