Köpekler sahiplerine kötü davranan insanlardan hoşlanmıyor!

Bilim, aslında herkesin bildiği bir gerçeği ispatladı: Köpekler sahiplerine kaba ve kötü davranan insanları sevmiyor!

Köpektir, hisseder!

 

Animal Behaviour dergisinde yayınlanan yeni bir araştırmaya göre, köpekler başkaları tarafından sahiplerine kötü muamelede bulunulduğunu anlayabiliyor. Kyoto Üniversitesi’nden çalışmayı yürüten araştırmacılar, 18 köpekten oluşan 3 grup üzerine yoğunlaştı ve sahipleri yardıma ihtiyaç duyduğunda onlara kaba, nötr ya da yardımcı olan 2 yabancıyı gözlemlemelerini sağladı. Aynı kişiler sonrasında köpeklere jestlerde bulundu ve araştırmacılar köpeklerin tepkilerini ölçtü.İlk grupta, yabancıdan aktif olarak yardım istenmesine rağmen yabancı bunu reddetti. İkinci grupta, yabancı yardım etti. Ve son grupta, her iki yabancı da yardım isteyen sahibe tepkisiz kaldı.

 İlk grupta, kaba yabancıdan gelen yiyeceğin köpekler tarafından reddedildiği ama nötr davranandan geleni kabul ettiği gözlemlendi. Diğer iki grupla ilgili olarak, hiçbir belgelenmiş fark görülmedi ve köpekler eşit davranarak yiyeceği kabul etti.

 

Köpekler oldukça sosyal canlılar ve sözel ya da fiziksel ipuçlarını oldukça iyi yakalıyorlar. Üstelik her zaman sadece kendi çıkarlarına göre davranmıyorlar. Eğer durum öyle olsaydı, çalışmaya göre köpekler yabancıların tutumu ne olursa olsun, sundukları yiyecekleri kabul ederlerdi.

 

Sonuç olarak, köpeklerinizi sadakat ve sevgileri için ödüllendirmelisiniz, bunu kesinlikle hak ediyorlar!Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön