Menopoz sonrası horlamayı engellemek mümkün!

Çene ve Yüz Protezi Uzmanı Dr. Tuğrul Saygı, menopoz sonrası artan horlamayı horlama protezleri ile engellemenin mümkün olduğunu söyledi.

Menopoz sonrası horlamayı engellemek mümkün!

 Erkekler gibi fazla kiloları bel ve boyun bölgelerinde toplanmadığı için, onların üçte biri oranında horlayan kadınlar için, menopoz sonrası durum değişiyor. Kadınlarda horlama şikayetinin menopoz sonrası dramatik biçimde artıp dört katına çıktığını belirten DentGroup Çene ve Yüz Protezi Uzmanı Dr. Tuğrul Saygı, menopoz ile birlikte östrojen hormonunun azaldığını ve bu yüzden özellikle boyun bölgesinde oluşan yağlanmanın buna neden olduğunu söylüyor. Kişiye özel horlama protezi ile tedavide 3-4 hafta içinde olumlu sonuç alınabildiğini belirtiyor.

 

Ülkemizde nüfusun yüzde 25’inde horlama, yüzde 10’unda ise horlama ile beraber uyku apnesinin olduğu tahmin ediliyor. Horlamanın bu denli yaygın bir sağlık problemi olduğu Türkiye’de, erkeklerin kadınlardan daha fazla horladığı görülmüş. Kadınlar erkeklere göre daha şanslılar. Erkeklerde yağlanma boyun ve karın bölgelerinde yoğunlaştığı için, erkeklerde horlama kadınlara göre 3 kat daha fazla görülüyor.

 

Menopoz sonrası, kadınlarda erkeklerinkine benzeyen yağlanma horlamaya yol açıyor…

 

Kadınların yaşamında pek çok bedensel ve ruhsal değişimin gözlemlendiği bir dönem olan menopoz dönemi, daha sıkça bilinen sıkıntılar dışında horlamanın da habercisi. Kasların rahatlamasını önleyen östrojen hormonunun azalmasıyla birlikte, menopoz öncesi kadınların horlama oranı yüzde 10’larda iken menopoz sonrasında yüzde 40’lara kadar çıkıyor. Menopoz sonrası hormonal dengenin değişmesi ile beraber, boyun kaslarında oluşan yağlanmaya bağlı gevşemeler erkeklerinkine benziyor ve horlamaya neden oluyor.

 

Bu durum da uzun vadede hipertansiyon, aritmi, kalp krizi gibi tehlikeli kalp damar hastalıklarına ve hatta uykuda ölümlere neden olabilir. Ayrıca horlama sırasında beyin yeterli oksijen alamadığı için ani felç riski de önemli bir tehlike olarak karşımıza çıkabilir.

 

Horlama protezleri geceleri uykuda kullanılır ve dişler üzerine oturur. Kişiye özel üretilen horlama protezi, alt çeneye ileri ve aşağı konum vererek, sarkmış olan dokuları tekrar eski gerginliklerine kavuşturup soluk yolunu açar. Bu sayede horlama veya uyku apnesini engeller.

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön