Dil yeteneği, anne karnında gelişmeye başlıyor!

Çocuklarını geleceğe hazırlamak isteyen aileler, yabancı dil eğitimine büyük önem veriyor.

Dil yeteneği, anne karnında gelişmeye başlıyor!

Dünya ile aynı dili konuşan çocuklar yetiştirmek isteyen ebeveynlerin dil eğitimleri hakkında merak ettiği soruları, İstanbul Lisan Merkezi’nin Genel Müdürü ve 30 yıllık eğitimci Osman Eroğlu yanıtladı. Beynimizdeki 100 milyar nörondan 18 milyarı öğrenmek için çalışıyor, erken yaşta eğitime başlayan çocukların ana dilleri gibi yabancı dil konuşabilirler.

 

Aileler, çocuklarını geleceğe hazırlarken çeşitli yetenekler kazanmaları için büyük çaba sarf ediyorlar. Sosyal beceriler, akademik eğitim ve fiziksel gelişimin sağlanması gibi birçok faktör, çocuğun ayaklarının üzerinde durabilen bir yetişkin olması için gerekli. Çocuğu yetenekleri doğrultusunda bir mesleğe yönlendirmek ve ne alanda eğitim alacak olursa yabancı dile hakim olması ebeveynlerin en büyük arzusu… Yabancı dil bilmek, her meslek grubu için önemli. Doktor da olsa gazeteci de olsa dünyayı takip edebilmesi için çocuğun dil bilmesi gerekiyor. Ayrıca entelektüel birikim ve farklı kültürlere karşı hoşgörü geliştirmek açısından da katkı sağlar.

 

Erken yaştaki dil eğitimi önemlidir

 Dil eğitiminin erken yaşta başlaması öğrenme açısından avantajlar sağlıyor. Bilim insanları yaptıkları araştırmalarla dil öğrenme yeteneğinin en etkili olduğu yaşları ortaya çıkarmak için çalışıyorlar. Henüz bir görüş birliği bulunmasa da son araştırmalar, bebeklerde henüz anne karnındayken, yani doğumdan önce dil yeteneklerinin gelişmeye başladığını gösteriyor. Yeni doğan bebekler üzerinde yapılan çalışmalar, duydukları konuşmaları, kadın ve erkek seslerini ayırt edebildiklerini, bu yeteneğin de anne karnındaki son 3 aylık dönemde edinildiğini gösteriyor.

 

Beynimizde 100 milyar civarında nöron var. Bunlardan 18 milyar tanesi “öğrenmek” için çalışıyor. Öğrenme konusunda beynin esnekliği çocukluk dönemlerinde daha fazla, yaş ilerledikçe sağ ve sol beyin birbirinden daha bağımsız çalışmaya başlıyor. Bu nedenle çocukluk döneminde dil eğitimine başlayan kişiler, ikinci dilleri de ana dilleri gibi kolayca öğrenirler. Çocuk, kendi ana dilini hiçbir eğitime gerek kalmadan öğrenebiliyor. Çünkü yaşamın ilk 10-15 yılında beyin öğrenme konusunda çok daha iştahlı, bu nedenle yabancı dile de erkenden eğilmek büyük bir avantaj.

 

Dil öğrenmek çocuğun beyinsel kapasitesini artırır

Dil öğrenmek, bilgileri depolama, hatırlama ve iletişim becerilerine fayda eder. Erken yaşta öğrenilen bilgilerin kalıcı olma, ömür boyu hatırlanma şansı da daha fazladır. Birden fazla dil konuşabilen kişilerin beyninde daha fazla sinir ağı oluşuyor. Beyni çalıştıran her şey beyne fayda sağlar.

 

Çocuklarda dil eğitiminde başarı için

Çocuklar, dil öğrenirken sezgisel yeteneklerini, taklit etme gibi becerilerini de kullanırlar. Erken yaşta dil eğitiminde eğitim materyallerinde çeşitlilik olması önemlidir. Sesler, görsel malzemeler etkin şekilde kullanılmalıdır.

 

Dil eğitiminde süreklilik ve tekrar önemlidir. Dil bilen ebeveynler evde çocuklarıyla yabancı dilde pratik yapabilir, yaşlarına uygun hikaye kitapları çocuğa okunabilir, yabancı arkadaşlar edinmelerine imkan sağlanabilir.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön