Dijital oyunlarda çocuklara yaş ve süre sınırı...

Oyun üreticisi "Tencent" oyunlara gerçek isim doğrulaması getirerek erişim sınırlandırması ve çocuklar için yaş sınırlandırması planlaması yapıyor.

Dijital oyunlarda çocuklara yaş ve süre sınırı...

Günümüz dünyasında çocukların çoğu zamanını bilgisayar başında geçirmekte. Dijital ortamlarda zaman geçiren çocuklarda kaygı bozukluğu, merhamet duygusunun azalması, gerçek ve sanal dünya arasında kalma vb. sorunlar baş gösteriyor. Bu ayın ortasında yürürlüğe girmesi beklenen sistem ile Honour of Kings adlı oyun ile oyun severlerin karşısına çıkacak. Oyun, kamu güvenliğiyle ilgili kurumdan gelen verilerle oyuna girilen isimleri karşılaştırarak, yaş sınırının altındaki çocukları bağımlılık önleme sistemine ekleyecek.

 

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, oyun oynayan çocukların göz sağlığıyla ilgili bir şeyler yapılması gerektiğini açıklamıştı. Ağustosta bir haber ajansına konuşan Cinping, küçük çocuklar arasında miyopun yaygınlaştığını söylemişti. Bilgisayar ekranına kilitlenen çocuklar neredeyse sadece yemek ve tuvalet ihtiyacı için bilgisayar başından kalkabiliyorlar. Bu yüzden göz problemleri de sıklıkla yaşanan problemler arasında. Tencent'in Honour of Kings ile duyuracağı yaş kontrolü başarılı olursa bu uygulamanın diğer oyunlarında da geçerli olması bekleniyor. Bağımlılık önleme sistemi aracılığıyla 12 yaşın altındakiler için günde 1 saat, 12-18 yaş arasındakiler için 2 saate kadar sınırlama getirilecek. Buna ek olarak, çocuğun yapabileceği harcama da bir uyarı sistemine bağlanıyor. Aylık harcama miktarı 300 yuanı (yaklaşık olarak 290 TL) geçince, ebevynlere bilgi mesajları gidecek. Bu şekilde filtreleme sistemi de getirilmiş olacak. Çin Hükümeti yapılacak uygulama ile çocukların fiziksel ve psikolojik olarak sağlıklı ve rahat bir şekilde büyümelerine yardımcı olacak. 

 

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön