Dijital oyunlarda çocuklara yaş ve süre sınırı...

Oyun üreticisi "Tencent" oyunlara gerçek isim doğrulaması getirerek erişim sınırlandırması ve çocuklar için yaş sınırlandırması planlaması yapıyor.

Dijital oyunlarda çocuklara yaş ve süre sınırı...

Günümüz dünyasında çocukların çoğu zamanını bilgisayar başında geçirmekte. Dijital ortamlarda zaman geçiren çocuklarda kaygı bozukluğu, merhamet duygusunun azalması, gerçek ve sanal dünya arasında kalma vb. sorunlar baş gösteriyor. Bu ayın ortasında yürürlüğe girmesi beklenen sistem ile Honour of Kings adlı oyun ile oyun severlerin karşısına çıkacak. Oyun, kamu güvenliğiyle ilgili kurumdan gelen verilerle oyuna girilen isimleri karşılaştırarak, yaş sınırının altındaki çocukları bağımlılık önleme sistemine ekleyecek.

 

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, oyun oynayan çocukların göz sağlığıyla ilgili bir şeyler yapılması gerektiğini açıklamıştı. Ağustosta bir haber ajansına konuşan Cinping, küçük çocuklar arasında miyopun yaygınlaştığını söylemişti. Bilgisayar ekranına kilitlenen çocuklar neredeyse sadece yemek ve tuvalet ihtiyacı için bilgisayar başından kalkabiliyorlar. Bu yüzden göz problemleri de sıklıkla yaşanan problemler arasında. Tencent'in Honour of Kings ile duyuracağı yaş kontrolü başarılı olursa bu uygulamanın diğer oyunlarında da geçerli olması bekleniyor. Bağımlılık önleme sistemi aracılığıyla 12 yaşın altındakiler için günde 1 saat, 12-18 yaş arasındakiler için 2 saate kadar sınırlama getirilecek. Buna ek olarak, çocuğun yapabileceği harcama da bir uyarı sistemine bağlanıyor. Aylık harcama miktarı 300 yuanı (yaklaşık olarak 290 TL) geçince, ebevynlere bilgi mesajları gidecek. Bu şekilde filtreleme sistemi de getirilmiş olacak. Çin Hükümeti yapılacak uygulama ile çocukların fiziksel ve psikolojik olarak sağlıklı ve rahat bir şekilde büyümelerine yardımcı olacak. 

 

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Yılbaşı hindisi nasıl yapılır?
  Yılbaşı hindisi nasıl yapılır?

  Süresi : 03:40 İzlenme : 3501

 • Hafif pizza tarifi
  Hafif pizza tarifi

  Süresi : 01:28 İzlenme : 9312

 • Damla çikolatalı kurabiye tarifi
  Damla çikolatalı kurabiye tarifi

  Süresi : 00:48 İzlenme : 2435

 • Yoğurtlu kereviz salatası
  Yoğurtlu kereviz salatası

  Süresi : 01:17 İzlenme : 5819

 • Fıstık ezmesi nasıl yapılır?
  Fıstık ezmesi nasıl yapılır?

  Süresi : 00:49 İzlenme : 3731

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön