Ali Nesin’e en büyük matematik ödülü

“Matematiğin Nobel’i” Prof. Dr. Ali Nesin’e verildi.

Ali Nesin’e en büyük matematik ödülü

İstanbul Bilgi Üniversitesi Matematik Bölüm Başkan Vekili Prof. Dr. Ali Nesin, matematik bilimine olağanüstü katkılarda bulunan bilim insanlarına verilen Leelavati Ödülü’ne layık görüldü. Ödül, 9 Ağustos günü Brezilya’nın Rio de Janeiro kentinde yapılacak törenle Nesin’e verilecek. Leelavati Ödülü, Uluslararası Matematikçiler Kongresi’nin açılış töreninde 4 yılda bir olmak üzere, Matematik bilimine büyük katkılarda bulunan bilim insanlarına veriliyor. Matematik dünyasının “Nobel”i olarak anılan bu ödül Ali Nesin’e, Şirince’de kurduğu “Nesin Matematik Köyü” nedeniyle verildi. Türkiye’de matematik alanında farkındalığı artıran köyde 7’den 70’e herkesin matematik eğitimi alıp bu alanda araştırma ve çalışmalar yapabiliyor. Köye yurtdışından da gruplar halinde öğrenciler gelmekte.Fransa’daki Jussieu Matematik Enstitüsü Emeritus Araştırma Direktörü Max Dickmann, Matematik Köyü’nü “Türkiye’nin ve gençliğin matematik sevgisine katkıda bulunan fevkalade orijinal bir girişim” olarak tanımlıyor.

 
ABD’deki Rutgers Üniversitesi Emeritus Profesörü Gregory Cherlin’se, Ali Nesin’in anlatımı, müfredatı geliştirmesi ve eğitim alanındaki yaratıcı girişimlerinin Türkiye’deki matematikçilere ve matematik severlere ilham verdiğini, dünya için bir model olması gerektiğini söyledi.

 

1980’lerin başlarında ABD'nin en iyi üniversitelerinde parlak bir araştırma ve hocalık kariyerine sahip olan Nesin, 1990’ların sonlarında Türkiye’ye dönerek İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde Matematik bölümünü kurmuştu. Matematiğin çok geniş bir kısmını anlatan çok sayıda bilimsel makale, ders notu ve popüler kitap üreten profesör, birçok öğrencinin araştırmasını destekledi.

 

Ülkemizde 2018 yılı liseye giriş sınavlarında 2 milyon 260 bin öğrencinin dörtte birinden fazlasının barajı geçemediğini, kalan öğrencilerin 40 matematik sorusunun ortalama 3,9’unu, 14 fizik sorusunun ortalama 0,4’ünü ve 40 Türkçe sorusununan da ortalama 16,1’ini doğru yaptığını hatırlayacak olursak Ali Nesin’in başarısı hem şaşırtıcı hem de takdire şayan.

 

Kendisini tebrik ediyoruz.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön