Okula başlayan çocuklar tam cümleler kuramıyor

Ebeveynler ekran zamanı konusunda endişeli.

Okula başlayan çocuklar tam cümleler kuramıyor

İlkokula başlayan çocukların dörtte birinden fazlasının tam cümlelerle iletişim kuramaması, ekran başında geçirdikleri zaman konusunda endişelere neden oldu. İngiltere Eğitim Bakanı Damian Hinds, sosyal hareketlilik konusundaki ilk büyük konuşmasında bu konuyu vurguladı.

 

Bakan, on yıl içinde gerekli konuşma ve okuma becerilerine sahip olmayan çocukların sayısını yarıya indirme sözü vermişti. Bakanlığın tahminlerine göre dört ve beş yaşındaki çocukların yüzde 28’i ilk yıllarının sonunda, beklenen iletişim ve okuryazarlık kriterlerini karşılayamıyor.

 

Hinds, okula başlayan çocukların tam cümleler kuramaması ve basit sözcükleri okuyamamasının, devam eden bir skandal olduğunu ifade etti. Okula hayatına geriden başlamanın, ileride yaşıtlara yetişmede büyük sorunlara neden olacağını söyleyen Hinds, “Yaşıtlarınız beklemez ve aradaki fark giderek açılır. Bunun sosyal hareketliliğe devasa bir etkisi olur“ diye konuştu.

 

Araştırmalara göre kelime hazinesi zayıf beş yaşındaki çocukların 34 yaşına geldikleri zaman işsiz kalma olasılıkları, iyi bir kelime hazinesi olan çocuklara göre iki kat fazla.

 

Bakanın duyurduğu ve önümüzdeki sonhabarda gerçekleştirilecek eğitim zirvesinde işletmeler, hayır kurumları, teknoloji firmaları ve medya grupları bir araya gelerek ebeveynleri, çocuklarıyla birlikte yeni sözcükler okumaya ve öğrenmeye teşvik edecek.

 

Ekran zamanı konusundaki bazı endişeleri haklı bulan Hinds, medya ve çağdaş teknolojinin aynı zamanda farkındalık yaratabileceğini ve ebeveynlerin, bu unsurları kullanarak çocuklarının erken yaştaki dil gelişimine yardımcı olabileceğini söyledi.

 

Kaynak: The Guardian

Fotoğraf: Lars Plougmann 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön