İsveçli, "kadın başına" neler yapıyor!

İsveçli bir üniversite öğrencisi, Afgan bir sığınmacının sınır dışı edilmesine engel oldu.

İsveçli, "kadın başına" neler yapıyor!

21 yaşındaki İsveçli bir üniversite öğrencisi olan Elin Ersson, sığınma talebi reddedilip geri gönderilmek üzere uçağa bindirilen bir Afgan mültecinin sınır dışı edilmesine engel oldu.

 

Protestosunu sosyal medyada canlı olarak yayınlayan kız, sığınmacı uçaktan indirilene kadar yerine oturmayacağını söyledi. Yolcu uçakları, bütün yolcular emniyetli bir şekilde oturmadıkları sürece kalkamıyor. Ersson, videoda bu eyleminin yasadışı olmadığını ve sığınmacı uçaktan indirilir indirilmez eylemine son vereceğini söylüyor.

 

 

Göteborg’tan İstanbul’a gitmek üzere olan uçaktaki bazı yolcular Ersson’a destek olurken bazıları da video yayınını durdurmaya, telefonu almaya çalıştı.

 

52 yaşındaki sığınmacının, Afganistan’a iadesi durumunda büyük ihtimalle öldürüleceğini söyleyen Ersson, videonun sonunda sığınmacıyla birlikte görevliler eşliğinde uçaktan indiriliyor.

 

2 milyondan fazla kişinin izlediği video sosyal medyada büyük yankı getirdi.

 

Sosyal hizmet görevlisi olmak için eğitim gören Ersson, neredeyse bir yıldır gönüllü olarak mülteci gruplarıyla çalışıyor. Yaklaşık 10 milyon nüfusu olan İsveç’e sadece 2015 yılında 160.000’den fazla mülteci başvurdu, bunların %28’ine sığınma hakkı verildi. Ülkedeki sığınmacılardan sorumlu kurula göre Afganistan “güvenli” bir ülke olduğu için reddedilen sığınmacıların geri gönderiliyor.

 

“İsveç gibi zengin bir ülkenin, mülteciler konusunda daha iyi bir davranış sergileyebileceğini” söyleyen Ersson, daha önce de benzeri pozisyondaki kişilerin yasal yardım almasına ve sınır dışı edilme süreçlerini durdurmaya yardım etmiş.

 

Ersson, “Nihai hedefim, Afganistan’a olan sınır dışı edlimeleri sona erdirmek” diye konuştu.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön