Kadınların internet alışveriş alışkanlıkları

Her üç çalışan kadından biri, akşam sanal mağazada beğendiği ürünü, gündüz işyerinde satın alıyor. İşte kadınların online alışveriş alışkanlıklarına dair bilgiler...

Kadınların internet alışveriş alışkanlıklarını biliyor musunuz?

Çalışan kadınlar, bugüne kadar öğle tatili ya da mesaide zaman ayırdıkları online alışverişi, artık eve de taşımaya başladı. Her üç çalışan kadından birinin, akşamları evde sanal mağazalarda turlarken beğendiği ürünü, gündüz işyerinde satın aldığı belirlendi.

 

Avantajix.com, çalışan kadınların online alışveriş eğilimlerini belirlemek amacıyla anket düzenledi. Önceki yıllarda, her 10 kadından sadece ikisi sanal mağazalarda gezinmek için akşam saatlerini tercih ederken, son ankete göre kadınlar artık işyeri kadar evde de aktif.

 

Akşam saatlerinde iki kat artış

Ankete göre, her 10 kadından dördü 18.00 – 23.00 saatleri arasında, dijital vitrinlerde turluyor. Bunlardan sadece biri alışverişini gece sonlandırırken, üçü satın alma aşaması için gündüz mesai saatlerini ya da öğle tatilini tercih ediyor. Kadınlar, internetten en çok Çarşamba ve Perşembe günleri alışveriş yapıyor. Bu günlerde hafta sonu tatili için rezervasyonlar yapan, yine hafta sonu kullanılacak giyecek ve kozmetik ürünleri satın alan kadınların gün olarak üçüncü tercihleri Pazartesi oluyor. Hafta sonlarında AVM ya da cadde mağazalarında gezmeyi tercih eden kadınlar, e-ticaret için internete en az cumartesi ve pazar günü giriyorlar.

 

30-60 TL arası dayanılmaz halde çekici

Çalışan kadınların yüzde 42’si internetten giyim eşyası alıyor. Kadınların olmazsa olmazı ayakkabı ve çanta alanların oranı ise yüzde 26. İnternetten satın alınan diğer ürün grupları ise teknolojik cihazlar, kozmetik, kişisel bakım, hobi, kitap, müzik ve çocuk giyimi olarak sıralanıyor. Kadınların yüzde 55’i e-ticaret sitelerinde sunulan moda, giyecek kategorisindeki ürünlerin ortalama fiyatları 30 ile 60 TL arasında olduğunda alışverişin 'dayanılmaz halde çekici' olduğunu söylüyor. Yüzde 30’u 60-100 TL aralığındaki ürünleri cazip bulurken, tercihini 30 liranın altında ürünler için kullananlar yüzde 10’da, 100 liranın üzerinde ürünleri çekici bulanların oranı ise yüzde 5’te kalıyor.

 

Sepet ortalamaları 90 TL

Alışveriş sepetlerinin ortalaması 90 TL olan çalışan kadınların son yıllardaki gözdesi ise dünyada online alışverişlerin yaklaşık dörtte birinde tercih edilen para iadeli alışveriş siteleri oldu. Ankete göre, çalışan kadınların diğer online alışveriş alışkanlıkları şöyle:

 

 • Sosyal medyadaki reklamlar ve e-posta bildirimleri, erkeklere göre kadınların alışverişinde daha etkili oluyor.
 • Fırsat sitelerini ve kampanyaları erkeklerden daha fazla takip ediyorlar.
 • İnce eleyip sık dokuduklarından, satın almaya karar verdikleri ürünlerde bile alışverişe başlayıp sonlandırmaları 15-20 dakikayı buluyor. Erkeklerde bu süre 7-8 dakika oluyor.
 • Markaları sosyal ağlarda daha fazla tavsiye ediyorlar.
 • İade süresini sonuna kadar kullanmayı tercih ediyorlar.

 

İnternetten alışveriş yaparken bir daha düşünün!

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön