Mutluluk satın alınır mı?

Satın aldıklarımız ve edindiğimiz tecrübeleri karşılaştırırsak ortaya çıkan sonuç ne olur?

Aslında mutluluğu satın alabiliriz!

Aslında, paranızı bir şeylere değil de, edinebileceğiniz yaşantılara harcayabilirseniz, daha mutlu olursunuz.

 

Şimdi bunu böyle söyleyen adama baksanız, yatının üzerinde soğuk bir şeyler içerken görürsünüz kendisini, böyle konularda beylik laflar etmesi kolay, uygulaması ise epey zor. Ancak, mutluluk üzerine yapılan araştırmaların çoğu para harcamakla ilgili aynı sonuca işaret ediyor: Para karşılığı edinilen mallar kısa sürede mutluluk ve keyif vermeyi bırakıyor, tecrübelerin ve yaşadığımız güzelliklerin bize verdiği mutluluktan ise yıllarca keyif almaya devam edebiliyoruz. Ya da bize öyle geliyor.

 

Bunun tam tersinin iddiasında bulunan bir araştırma da var, Macaristan’da yapılıyor ve hayli geniş kapsamlı bir araştırma. Bu araştırmaya göre bu iki harcama türü arasında belirgin bir farklılık yok. Öyle bile olsa, bu konu hakkında düşünmeye başladığınız an itibariyle, ikisi arasında bir fark varmış gibi gelmeye başlıyor, yoksa da zihninizde böyle bir fark oluşuyor.

 

Satın aldığınız bazı şeyler, materyal ve tecrübe arasındaki farkı tamamen ortadan kaldırıyor, bir roman mesela... Teknik olarak kendisi bir materyal ancak bunu neden alıyorsunuz? Zihninizde güzel bir yolculuğa sebep olması ve size yeni kapılar açması için... Peki bu durumda bu hangisi oluyor? Daha yakından bakalım konuya. İki kişi düşünün, biri dünya malına pek hevesli ve gidiyor son model bir spor araba alıyor, bir diğer kişi de tamamen tecrübe ve macera arıyor, gidip tüm parasını arkadaşlarıyla birlikte tatil yapmaya harcıyor. Şimdi, araba alan da bir tecrübe satın almış olmuyor mu yani? Mesela, arabasına her bindiğinde heyecanlanması, arabasını sürmesi ve bundan aldığı haz, arkadaşlarıyla arabası hakkında bir şeyler paylaşması? Tam tersini düşünürsek, tatile giden arkadaşımız da materyallerden pek uzak kalmıyor tatil boyunca, yiyecek içecek alıyor, oda kiralıyor, uçak bileti alıyor, bunlar da materyal teknik olarak ve kişinin edindiği tecrübe ve dolayısıyla mutluluğu yine materyallere bağlı hale gelmiş oluyor. Burada tüm fikri kapsayan gerçeklik şu, yaptığımız her şeyi bir şekilde bilincimizi manipüle etmek için yapıyoruz. Tarihte hiç kimse zaten herhangi bir materyali, mutluluk hissetmek dışında bir sebeple satın almamıştır. İster tecrübe elde etmek olsun bunun ucunda, isterse vahşice bir şeylere sahip olmak istesin, asıl haz, bir şeyler aldığında hissettikleri.

 

 

Böylelikle şunu anlıyoruz rahatlıkla, araba alan kişinin asıl problemi şu, o aslında materyalleri tecrübelerden daha çok önemsiyor falan değil, sadece yanlış türden bir tecrübenin peşine düşmüş durumda. Arabayı alan kişi, arabaya her bindiğinde standart bir dozda mutluluk duymayı hedefliyor ve arabaya her bindiğinde bunun aynı dozda kalacağını umuyor. Ancak, keyif duygusunun çalışma mekanizması böyle değil. Eğer tatil yapan kişi tatilden mutlu dönerse, bunun sebebi yolculuğundan keyif almış, onu tecrübe etmiş, görmüş ve hafızasına kaydetmiş, mükemmel hale getirene kadar cilalamış edindiği tecrübeleri. Yani aslında, arabayı alan kişi de o aldığı arabayla şöyle arkadaşlarını bir yolculuğa çıkarsa, yolda çok eğlenseler falan, tatile giden kişinin edindiğine benzer bir tecrübe edinecek ve o anıdan keyif alacak. Her gün arabasına binmekle hissettiğinden daha fazlasını hissedeceği de kesin.

 

Sanki bütün bunların hepsini doğrular gibi, son zamanlarda yapılan bir çalışma da şunu söylüyor: Evinizde yeniden düzenleme yapacak, bir şeyleri atıp bir şeyleri saklayacaksanız, önce duygusal olarak güzel hisler beslediğiniz eşyalarınızın fotoğraflarını çekin, onları atmak da yeniden düzenlemek de sizin için daha kolay olacaktır. Çünkü, bizler biliyoruz ki geriye dönüp fotoğraflara baktığımızda aynı hislerin oluşacağını biliyoruz. Materyallerin kaybolabileceğini ancak yaşattıkları hislerin bizi asla terk etmeyeceğini de mutlaka biliyoruz.

 

 

Ruhunuza iyi gelecek 43 öneri
+43
Şükran duyduğunuz şeyleri sayın Modunuzu yükseltmek için biraz minnet duymak gibisi yoktur. Araştırmalar, minnettarlığı göstermenin mutlu olmayı sağladığını gösteriyor. Her akşam, bir yere şükran duyduğunuz üç şeyi yazmayı deneyin. 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön