Çocuklarıyla uçmak isteyen kadın

Elazığ'da yaşayan ve paraşütle uçan Esra Ekmekçi, 3 çocuğunu da uçurabilmek için Tandem pilotluğu eğitmen sertifikası almak istiyor.

Çocuklarıyla uçmak isteyen kadın

Uçma merakım, eşim uçma eğitimi alırken başladı. Zaten çocukluktan beri hep isteğim 3 bin metreden atlamaktı. Adrenalin beni acayip heyecanlandırıyordu, şimdi paraşütle uçuyorum.

 

Eşimin eğitimi biter bitmez ben de bir sonraki kursa hemen yazıldım ve uçmaya başladım." Bu sözler, Elazığ'da yaşayan 34 yaşındaki Esra Ekmekçi'ye ait. 7 yıldır evli. 3 çocuğu var; 6 yaşındaki Esra İsra ve 4 yaşındaki ikizler Yusuf ve Doğa. Eczanede güzellik uzmanı ve eczane teknikeri olarak çalışmış. Büyük kızına 8 aylık hamileyken işinden ayrılmış. Şimdi zamanını çocuklarıyla geçiriyor. Hemen her hafta sonu çocuklarını da alıp eşiyle birlikte uçmaya gidiyor.

 

Esra, uçmayı küçüklükten aklına koymuş ve yıllar sonra eşi de uçma eğitimleri almaya başlayınca bu heyecanını gerçekleşme imkanı bulmuş. Bu çocukluktan gelen 3 bin metreden atlama isteğinin nereden doğduğunu soruyorum... Ailende mi vardı, diyorum. "Yoo hayır, çevremde hiç olmadı böyle bir şey. Ben uçaktan atlayanları sadece TV'den görmüştüm, bunu ben de yapmalıyım dedim. Çünkü kendimi bir boşluktan aşağı bırakma duygusu çok hoşuma gitmişti" diyor.

 

 

'Burada ne işim var' dedim

Peki, gerçekten uçmaya başlayınca neler hissetmiş, anlatıyor: "Havadaki o kendinle kalma, sessizlik ve hiçbir şey düşünememe, çok güzel bir duygu. Sadece o heyecanı yaşıyorsunuz. Bazen havadayken benim burada ne işim var; geride üç çocuğum var, ne yapıyorsun sen Esra, dediğim oldu mesela... Ama o heyecan her şeyin üstündeydi."

 

"Ne güzel! Heyecanını bastırmadan yaşamışsın... Çoğu kadın bastırıyor duygusunu" diyorum. Esra heyecanımı destekliyor: "Evet, maalesef hayat bazen insanları sindiriyor. Ama çok şükür Allah bana o fırsatı verip böyle bir şeyi karşıma çıkardı ve bendeki o heyecan yeniden canlandı."

 

 

Kızı Zeynep'ten cesaret almış

Çocukları uçurma fikrinin nasıl çıktığını da anlatıyor... Eşi Muammer, uçuş eğitimi alırken hocası, en büyük kızları Zeynep İsra'yı uçurmuş. O zaman Zeynep 3.5 yaşındaymış. Hiç korkmadığını, kendini müthiş hissettiğini söylemiş. Esra, "Zeynep'ten cesaret alarak uçmaya başladım, diyebilirim" diyor.

 

Şu an eşi Muammer ile birlikte uçuyor. Eşinin işi nedeniyle genelde hafta sonları uçabiliyorlarmış. "Birbirimize yardım ediyoruz. Kanat toplama ve yer çalışmalarımız oluyor. Bana yer çalıştırıyor. O benden tecrübeli çünkü" diyor. Bu işte hep kendini geliştirmek gerektiğini, anlatıyor: "Yani aktif olman lazım. Havayı iyi bilmen lazım, rüzgârın nereden nasıl geldiğini, şiddetini. Eğer rüzgar çoksa uçuş iptal oluyor zaten. Ama hava uygunsa her zaman uçuluyor."

 

Şimdi Esra'nın en büyük isteği çocuklarını da uçurmak. Bunun için Tandem (çift kişilik) eğitmen olması gerekiyormuş ve eğitmenlik için de iyi bir pilot olması şartmış. "Sevdiklerimle havada vakit geçirmek, onların o heyecanına ortak olmak istiyorum, en büyük hayalim bu" diyor. Hafta sonları eğitime gittiklerinde çocukları da artık Esra'ya yardımcı oluyormuş; "Bana kanat açıyorlar, beni izliyorlar, benimle heyecanlanıyorlar. Çok güzel bir duygu" diyor.

 

Eğitmen olmak için ne yapman gerek? Bunun içi harekete geçtin mi, diyorum. Anlatıyor: "Eğitmenlik için bazı sınavları geçiyorsun, eğer yeterliysen belgelerini alıyorsun. Şu birkaç yıl, iyi bir pilot olmak için çaba sarf edeceğim. Ama ondan sonra muhakkak Tandem pilotluğu için başvuracağım. Bu hayalimden de asla vazgeçmeyeceğim. Hayaller gerçekleştirmek için var bence."

 

Son olarak Esra'nın eşi Muammer Ekmekçi'ye de soruyorum, düşüncelerini... Hiç aklına gelir miydi; uçmayı öğreneceğin, eşine öğreteceğin, onun da çocuklarını uçuraracağı diyorum. "Ben uçacağımdan emindim ama bunu ailemle keyfi alarak bir hafta sonu etkinliği olarak yapabileceğim aklımın ucuna gelmezdi" diyor. Eşinin Elazığlı ilk kadın pilot olduğunu belirtiyor ve ekliyor: "Ona büyük saygı duyuyorum. Hobilerinin isteklerinin peşinden koşabiliyor ve yaptığımız ne olursa olsun, bunu ailece paylaşınca çok daha keyif verici oluyor."

 

Ben Esra'nın çocuklarıyla birlikte uçacağına inanıyorum. Hayallerinin peşinden koşmayan, erteleyen kadınlara selam olsun.

 

Yazı: Hayriye Mengüç

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön