İnsanlığın sonu mu geliyor?

Her geçen hafta gelecekle ilgili yeni teorilerle karşılaşıyoruz. Bu teorilerden en sonuncusu ise Google'a ait.

İnsanlığın sonu mu geliyor?

İnsanlığın sonunun 2045'te geleceğine dair iddia, bu sefer bir komplo teorisyenine değil Google mühendislerinden Ray Kurzweil'a ait. Kurzweil, robotların insan zekası seviyesine 2029'a kadar ulaşacağını ve insanlığın doğasını değiştireceğini iddia ediyor.

 

Günümüzdeki yapay zekaya sahip ürünler, sesli asistan Siri ve satranç üstadlarını yenen Deep Blue bigisayarlardan ibaret. Ve bunların hiçbiri makinelerin insanlardan ne kadar farklı olduğunu ölçen Turing testinde başarılı olamadı. Yani şu anda aynı anda sadece tek işi yapabilen yapay zekaya sahip ürünlerimiz var ama gelecek on yılda çok daha büyük bir dönüm noktası olacağı beklenmekte.

 

 

Gelecekte bu ürünlerin yeni koşullara uyum sağlayıp birden fazla görevi aynı anda yapabilecek hale gelmesi ve Turing testini de geçmesi bekleniyor. Bu konuda sıradaki ilk adım makinelerin insanlardan daha zeki ve güçlü olduğu süper yapay zekalar yaratmak olacak.

 

Makinelerde beklenen bu gelişme ise çok hızlı gerçekleşiyor. Google'ın yaptığı tahminlere göre yeni makineler 2029'a kadar insan beyni kadar güçlü olmuş ve 2045 yılına kadar da her şeyi değiştirmiş olacak. Bunun insanlık için tam olarak ne anlama geldiğini kestiremesek bile pek de iyi bir şeye işaret olmadığını anlayacak kadar bilim kurgu filmi izledik. Kurzweil'in Terminator filmine benzer distopik bir kabus hayal ettiğini düşünsek de yapay zekanın sadece kendisini insanlardan korumakla görevli olacağını söyleyen bir teori de var.

 

 

İnsanların ekranlara yapışarak yaşadığı günümüzde insan ve makine beyninin aynı olmasına ne kadar uzakta olabiliriz ki zaten?

 

En iyi 10 siberpunk filmi
+10
1. Blade Runner 1982 Philip K. Dick’in romanından uyarlanan film, insan ve insanın kendi suretinden ürettiği androidler arasındaki farkların ya da farksızlıkların keşfine çıkıyor. İleri teknoloji şirketlerinin “tanrı” rolünü oynamaya kalktığı bir dünyada, varoluşunu sorgulayan isyankâr androidlerin yanı sıra insan olduklarını sanan sahte hafızalı androidler de var. Ridley Scott’un melankolik bir kara film lezzetinde çektiği film, karanlık gelecek tasarımıyla bilimkurgu sinemasını derinden etkilemişti.  

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön