Canan Karatay ceza aldı!

Gebelikte şeker yüklemesi testi ile ilgili yaptığı açıklamalardan dolayı şikayet edilen Canan Karatay’ın cezası mahkeme tarafından kabul edildi. Ünlü hekim, 15 gün meslekten men cezası aldı.

Canan Karatay ceza aldı!

Dr. Canan Karatay, gebelik diyabeti riski olup olmadığının anlaşılması için hamilelikte mutlaka yaptırılması önerilen şeker yüklemesi testinin zararlı olduğuna dair açıklamalarda bulunmuştu. Bu açıklamalarının halk sağlığını tehdit eder nitelikte olduğuna karar veren TJOD (Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği) de, Karatay’ı 5 Ocak 2015 tarihinde İstanbul Tabip Odası’na şikayet etmişti.

 

Soruşturma sonucunda Canan Karatay’ın 15 gün boyunca meslekten men edilmesine karar verilmişti ancak Karatay, bu karara itiraz etmişti. İtirazın üzerine Türk Tabipler Birliği Yüksek Onur Kurulu konuyu tekrar inceleyerek itirazı reddetmişti ve disiplin işlemini onamıştı. Canan Karatay, bu karara da itiraz ederek konuyu Ankara İdare Mahkemesi’ne taşımıştı. Sonuç olarak Ankara İdare Mahkemesi, 21 Nisan 2017 tarihinde bu iptal istemini de reddetti ve Karatay’ın cezası onaylanmış oldu.

 

Bu hafta yayınlanan kararla ilgili olarak TJOD tarafından yapılan açıklamada şu sözlere yer verildi: “Sayın Dr. Canan Karatay’ın, kamuoyunun meseleyi farklı şekilde algılamasına yol açacak şekilde basın açıklamalarında bulunmuş olması ve herhangi bir yanlış algıya meydan verilmemesi bakımından, dava sürecindeki bu gelişmenin kamuoyuyla paylaşılması zorunluluğu doğmuştur. Konu kamu sağlığını doğrudan ilgilendirdiğinden, Dr. Canan Karatay’ın hakkındaki disiplin cezasının iptali isteminin mahkemece reddolunmuş olduğu bilgisi dışında hiçbir ek yorumda bulunmadan, takdiri Hekimler, Sağlık alanı ilgilileri ve vatandaşlarımıza ait olmak üzere, İdare Mahkemesi kararı sonucunu kamuoyuyla paylaşma gereği doğmuştur.”

 

 

Canan Karatay neden şikayet edildi?

Beslenme ve sağlık ile ilgili birçok konuda yenilikçi fikirleriyle dikkat çeken Dr. Canan Karatay, kısa sürede ülkemizin en popüler doktorlarından biri haline gelmişti. Hamilelikte yaptırılan şeker yüklemesi testinin de anne ve bebek sağlığı için riskli olduğunu savunan Karatay, gebelere bir seferde yüklü miktarda şeker verilmesine karşı çıkmıştı. Bunun sonucunda pek çok anne adayı gebelikte yaptırılan bu testi yaptırmayı reddetmişti.

 

Ancak TJOD’un açıklamasına göre şeker yüklemesi testi, hamilelikte ve sonrasında çok ciddi sorunlara yol açabilen gebelik tipi diyabetin tespit edilmesinde önemli rol oynuyor. Annelerin bu testi yaptırmak istememesi de ciddi diyabet sorunlarının tespit edilememesine ve ileride daha büyük sorunlara yol açabiliyor.

 

Daha önce de şikayet edilmişti

2016 yılında yayınladığı "Prof. Dr. Canan Karatay'la Şifa Bulanlar" kitabında D vitamini ile ilgili bilgiler veren Canan Karatay, bir kez daha tartışma konusu olmuştu. D Vitamininin toksik etkisi olmadığını savunan Karatay, Çocuk Endokrinolojisi ve Diyabet Derneği tarafından Sağlık Bakanlığı ve Türk Tabipleri Birliğine şikayet edilmişti. Derneğin açıklaması şu şekilde olmuştu: ““D vitamini kalsiyum ve fosfor dengesini sağlanması konusunda vücudumuzun ihtiyaç duyduğu önemli bir maddedir. Yetersizliğinde kalsiyum eksikliği ve bununla ilişkili olarak raşitizm adı verilen bir tablo meydana gelmektedir. Buna yönelik olarak, derneğimizin girişimleri sonucunda T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından bebeklere ücretsiz D vitamini uygulaması hayata geçirilmiştir.

 

Diğer yandan D vitaminin gereğinden fazla kullanılması da kalsiyum fazlalığına yol açar. D vitamini zehirlenmesi olarak bilinen bu durum hayatı tehdit eden bir tablo oluşturabilir. Hem ülkemizden hem de dünyadan bu nedenle tedavi alması gereken yüzlerce çocuk bildirilmiştir. Yine derneğimizin girişimleri sonucunda T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından D vitamini ampüllerinin "reçetesiz" satışı yakın dönemde yasaklanmıştır. Prof. Dr. Canan Karatay, tüm bu verilere rağmen, Hayykitap'tan çıkan "Prof. Dr. Canan Karatay'la Şifa Bulanlar" başlıklı kitabının 61. sayfasında "Bugüne kadar D vitaminin toksik etkisi görülmemiştir" şeklinde bir ifadede bulunmaktadır. Gerçeklerden uzak ve sorumsuzca kaleme alınan bu ifade hakkında T.C. Sağlık Bakanlığı ve Türk Tabipleri Birliği nezdinde resmi başvuru işlemleri başlatılmıştır. Halkımızın bu tür dayanaksız açıklamalara itibar etmemeleri önem arz etmektedir.”

 

GEBELERE KARATAY... Prof. Dr. Canan Karatay son yıll... ÇOCUKLARA UYGULANAN YÜKSEK DOZ D VİTAMİNİ BÖBREK TAŞI NEDENİ OLABİLİYOR! Anne babalar soğuk kış mevsimind...

Facebook Yorumları
Yorumlar
2
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  07 Mart 2018 Çarşamba 08:42

  bu canan karatay'in populist aciklamalari milyonlarca insanin hayatini riske sokuyor. bol bol kaya tuzu yeyin diyor, bardakla zeytin yagi icin diyor, yukaridaki d vitaminiyle ilgili demecleri, depresyon ilaclari konusunda atip tuttuklari ki ondan da ceza aldi, vs vs. bu kadinin amaci ne? butun orta ve yasli insanlari kalp krizinden, depresif intihardan, seker hastaligindan, hipertansiyondan ve benzeri komplikasyonlardan oldurtmek mi? biraz populer olup cebine biraz para girecek diye milyonlarin sagligiyla hayatiyla oynuyor. bu kadinin doktora derecesinin ve tum unvanlarinin alinmasi sart!

  Cevapla
 •  
  16 Nisan 2018 Pazartesi 10:08

  antidepresanda haksız değil.


 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön