Kıyafetime karışma!

Kadıköy ve Maçka'da kadınlar, "kıyafetime karışma" dedi.

Kıyafetime karışma!

Kadıköy'de kadınlar, "Kıyafetime Karışma" eylemi yaptı. Yaklaşık bin kadının katıldığı eylem, Kadıköy Bahariye Caddesi'nde bulunan Süreyya Operası önünde başladı ve Kadıköy Rıhtım'da bulunan meydanda son buldu.

 

Sanatçı Yonca Evcimik'in de katıldığı eylemde kadınlar, Evcimik'e ait "Kendine Gel" adlı şarkıyı söyledi. Kadınlar adına basın açıklamasını okuyan Dilber Sünnetçioğlu, "Kadınlar için adalet sağlanmış olsaydı başka kadınlar artık kıyafetleri bahane edilerek saldırıya uğramayacaktı. Toplumun yarısını oluşturan biz kadınlar bugün 'Artık yeter' diyoruz. Ne zaman, ne giyeceğimize, nereye gideceğimize biz karar veririz. Kıyafetimize karışmayın, pembe vagonlarla bizleri ayrıştırmaya çalışmayın" diye konuştu. Yapılan basın açıklamasının ardından son bulan eylemin güvenliği Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü'ne bağlı kadın polisler tarafından sağlandı.

 

Maçka Parkı'nda 'Kıyafetime Karışma' eylemi 

Kadıköy'deki eylemin ardından Maçka Parkı'nda özel güvenlik görevlisi tarafından bir kadının parktan çıkarılmasının istenmesi kadınları tekrar harekete geçirdi. Kadın örgütleri, Maçka Demokrasi Parkı'nda eylem yaptı.

 

24 yaşındaki Çağla Kara ve arkadaşı Burcu Şentürk'ün giydiği kıyafetinden dolayı parktan çıkarılmak istenmesinin ardından Kara ve Şentürk suç duyurusunda bulundu. Konuya ilişkin açıklama yapan Kara, bu olayın kendisiyle birlikte son bulmasını ve hiçbir kadının bu tip olaylarla karşılaşmamasını umduğunu dile getirdi ve "Birincisi kıyafet özgürlüğümüze karışılması ikincisi de çok çirkin bir iftiraya uğramamızdan kaynaklı olacak" dedi.

 

Burcu Şentürk de yaşadıkları olayın herkesin başına gelebileceğini ifade ederek, bu olayın herhangi siyasi bir bağlantısının olmadığını ve herhangi bir örgüt ya da kurumla ilgisinin bulunmadığını, destek verenlerin de insani açıdan destekte bulunduğunu söyledi.

 

Genç kadınlara destek olmak için adliyeye gelen "Kıyafetime Dokunma Topluluğu" üyesi Dilber Sünetçioğlu da konuya ilişkin "Çağla'nın yaşadığı çok çirkin bir olay. Cumartesi günü yaptığımız eylemin ne kadar haklı olduğunu bir kez daha gösterdi. Kimsenin kimseye, giyiminden, kuşamından, dolaştığı yere karışmaya hakkı yoktur. Oradaki görevli arkadaş parktaki insanların güvenliğinden sorumlu. Onları taciz edemez. Haddini bilmesi gerekir. Biz kadınlar olarak Çağla kardeşimizin arkasındayız. Davanın sonuna kadar takipçisi olacağız" ifadelerini kullandı.

 

İşte 'Kıyafetime Karışma' eyleminden kareler... 

 

 

 

 

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön