Sezen Aksu'dan mektuplu çocuk kitabı

Sezen Aksu'nun ilk çocuk öykü kitabı "Efe ile Bulut", yaz tatiline çıkan çocuklara sanki bir karne hediyesi. Kitapta Aksu, çocuklara yazdığı mektubunda "Lütfen hayatınızı farklı farklı insanlarla ve fikirlerle büyütün. Büyük hayata çok şey sığdırır insan" diyor.

Sezen Aksu'dan mektuplu çocuk kitabı

Sezen Aksu'nun kaleme aldığı, IEG Family tarafından müzikal çocuk oyununa dönüştürülen 'Sezuş'un Hikayeleri: Efe ve Bulut Osman Bey'e Karşı" kitap oluyor. Caretta Kitap tarafından basılan kitap, 20 Haziran'da raflardaki yerini alacak. Aksu'nun çocuklara hayvan sevgisini aşılamak için yazdığı öyküler, Sibel Algan ve Gizem Çiçek tarafından metinleştirildi. 32 sayfalık kitabın resimlerini ise Serap Deliorman çizdi.

 

Aksu'nun ilk çocuk kitabı olan "Efe ile Bulut"; doğayı, insanları ve hayvanları kapsayan bütüncül bir yaşam anlayışının günümüz çocukları diliyle anlatıyor. Çocuklar, kediler, köpekler ve kuşların neşe içinde yaşadığı Sardunya Mahallesi'nde geçen öykü; Efe, sevimli dostu Bulut ve Osman Bey'in etrafında dönüyor.

 

 

Çocuklara mektup yazdı

 

Sevgi, empati, korkuyu kabulleniş, özgüven, cesaret ve insanın özüyle olan ilişkisi gibi unsurların işlendiği kitapta, Sezen Aksu'nun çocuklara yazdığı bir mektup da yer alıyor. Mektupta Aksu, çocuklara şöyle sesleniyor:

 

"Sevgili Çocuklar,

 

Ne kadar şanslı olduğunu biliyor musunuz? Ve küçük bedenlerinize rğmen her şeyi değiştiribilecek ve yapabilicek bir güçle dünyaya geldiğinizi?

 

"Ben daha çocuğum" diyenleriniz vardır belki. Oysa her şeyi değiştirebilecek bir güç var içinizde, yeter ki buna inanın.

 

Çocuk olmanın güzelliğini ve gücünü keşke çocukken bilebilse insan.

 

Siz belki farkında değilsiniz ama insan yaşamının en değerli dönemi çocukluk yılları.

 

Sakın bir an önce büyümeye özenmeyin, tadını çıkarın arkadaşlarınızın, oyunların ve kitaplarınızın. Özellikle kitaplarınızın...

 

Şu anda elinizde bu kitabı tuttuğunuza göre, en azından işin bu kısmını başarmışsınız, demektir.

 

Bilmediğimiz ve aslında bulmemiz gereken kocaman bir dünyanın kapılarını açar kitaplar bize. Başka insanları tanırız, başka çocukları, başka ülkeleri, hayvanları, evreni... ne kadar çok bilirsek, kitaplardaki ve çevremizdeki hayatlar üzerine ne kadar düşünürsek, kendimizi başkalarının yerine koyar ve ne akadar çok hayal kurarsak, bizimle beraber hayatlarımız da büyür.

 

Peki, insanın hayatının büyük olması ne demektir biliyor musunuz?

 

Kocaman bir hayatımız olduğunda bizden başkalarınını da olduğunu anlarız bu dünya üzerinde. Mutluluklarımızın, seinçlerimizin, bizi endişenlediren, hatta bazen üzen şeylerin sadece bizim başımıza gelmediğini, doğal olduğunu ve bizden farklı görünen insanların da aslında bizim gibi hissedebileceğini fark ederiz. Başka dilde konuşan, başka türlü düşünen, bizimkinden farklı bir ailesi olan ya da bizim hiç bilmediğimiz şeyler söyleyen birini anlayabiliriz. Biliriz ki o da bizim gibi bir insan.

 

İşte o zaman herkesi sevebiliriz. Herkesin eşit olduunu ve bizim neye hakkımız varsa, aynı şeylerin onların da hakkı olduğunu, onların da bizim ihtiyaç duyduğumuz şeylere ihtiyaç duyduğunu anlarız. Çünkü her insanın hakkıdır mutlu ve özgür olmak, hepimizin sahip olduklarına sahip olmak.

 

Hakkımız olmayan tek şey, eşit olduğumuzu unutarak başkasının hakkına zarar vermektir.

 

Büyürken bunları öğrenerek ve bilerek büyürse insan, gerçekten o zaman her şeyi değiştirebilir.

 

Bütün çocukların, herkesin eşit ve mutlu olduğu bir dünya yaratabilmek gücü vardır.

 

Lütfen hayatınızı farklı farklı insanlarla ve fikirlerle büyütün.

 

Büyük hayata çok şey sığdırır insan, unutmayın hayatın kocamanı güzeldir..."

 

Hayriye Mengüç

   

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön