Kanser ilacında kritik günler

Meme kanseri kadınlar, tedavi için kullandıkları Novaldeks isimli ilacın üreticisi bu yılın başında Türkiye pazarından çekilince, muadili ilaç Tamoksifen'e yüklendiler ve şu an ilaç karaborsaya düştü. Sorunun Temmuz'da tamamen çözülmesi bekleniyor. Önümüzdeki günler, en az 140 bin meme kanseri kadın için kritik bir süreç. 

Meme kanseri kadınların ilaç kardeşliği

Meme kanseri kadınların 5 yıl boyunca her gün belli bir miktarda alması gereken tek marka ilaç, karaborsaya düştü. Hastaların bulamama korkusuyla stokladığı düşünülen ilacın üreticisi firma, ihtiyacın ancak bu ayın sonunda "kısmen", Temmuz ayında "tamamen" karşılanabileceğini duyurdu. Yani meme kanseri kadınları, Temmuz ayını bekliyor. Ya kutusu 12 lira olan ilacı karaborsa fiyatlarla edinecekler ya da hastalıklarının nüksetmesini göze alarak ilaçsız kalacaklar. Sosyal medya üzerinden kurdukları 'Tamoksifen Bulamayan Meme Kanseri Hastaları' grubundaki paylaşımları yakından takip ediyorlar. Fazla ilaca sahip kadınlar, ilacı biten kadınlarla paylaşıyor.

 

Pembe Hanım Kanser Hastaları ve Yakınları Derneği Genel Koordinatörü Seda Kansu'ya bu durumun nedenini sordum. Burada aslında bir yanlış ya da hata yok, diyor. İlacın raporla ve reçeteyle değil, direkt eczaneden alınabildiğine dikkat çekiyor:

 

"Bir ilaç firması, ilacın üretimini durduruyor, dolayısıyla o ilacın muadili olduğu için öbür ilaca yükleniliyor. Ama burada bir sistem lazım. Sistemde eğer akılcı ilaç kullanımı olursa ve sadece bu ilaç raporlu yazılmış ve de reçeteli alınabilirse, insanlar bunu kendi başlarına stoklayamayacaklar. Ocak’ta bu kısıntı hissedilmeye başlandığı an bir sürü hasta, aman olmayacak korkusuyla gitti aldı ve belki de şu an evinde ihtiyacından fazlası var."

 

İlaçları bölüşüyorlar

Durum böyle olunca, "Tamoksifen Kardeşliği" doğmuş. Sosyal medya üzerinden haberleşiliyormuş. 'Tamoksifen Bulamayan Meme Kanseri Hastaları' grubunda, hasta kadınlar kendi evlerindeki ilaçları bölüşüyor ya da "Ben şu eczanede buldum, adresi ve telefonu şu" diyorlarmış. Seda Hanım "Eğer bu ilacı, bir onkoloji raporuyla antibiyotik alır gibi sadece raporlu olan hastalar alabilseydi ve önümüzdeki üç ay boyunca üç kutuya ihtiyacı varsa, o üç kutuyu alsaydı, o zaman bu kriz yaşanmayacaktı" diyor.

 

Merak edip, kaç kadın bu ilacı kullanıyor, diye sordum Seda Hanım'a. "İlaç firması 2 senelik 280 bin adet getirdiğini söylüyor. Demek ki, en az 140 bin kadın kullanıyor" diye tahminde bulunuyor.

 

Üretici firma 'seferberlik' başlatmış

Peki ne olacak şimdi? Üretici ilaç firması yaptığı açıklamada; "Ocak 2017'den itibaren, kontrolleri dışında gelişen bu talep artışına zorlukla cevap verdiklerini, talebi mümkün olduğunca karşılayabilmek için hem yerel ve global düzeyde proaktif olarak çalıştıklarını" belirtiyor.

 

 

 

Sözkonusu ürünü "piyasaya aylık bazda planladıkları miktarlardan çok daha fazla arz etmelerine karşın artan talep nedeniyle Mayıs 2017 itibariyle stoklarının tümüyle tükendiğini" belirten firma, açıklamasını şöyle sürdürüyor: 

 

"İlaç üretiminin kompleks süreçlerinin doğası gereği, ani ve öngörülemeyen şekilde artan talebi, gerek hammadde tedariği gerekse üretim kapasitesi planlaması açısından aynı hızda cevap verilmesi maalesef mümkün olamamıştır. İçinde bulunduğumuz durumda, Türkiye'deki hastaların mağduriyetini en aza indirebilmek ve bir an evvel yeterli sayıda ilaç tedariği sağlayabilmek için sorunun ortaya çıkmasından itibaren Sağlık Bakanlığı ile yakın istişare ve işbirliği içindeyiz. Teva'nın bu ürünü üretebilen tüm üretim tesislerinde başlattığı ciddi çalışma ve seferberlik sonucunda talebin, Mayıs sonunda kısmen, 2017 Temmuz ayı itibariyle tümüyle karşılanabileceği kanaatindeyiz."

 

Pembe Hanım Kanser Hastaları ve Yakınları Derneği Genel Koordinatörü Seda Kansu ile birlikte.

 

Seda Hanım, üretici firmanın verdiği bilgiye göre; bu ayki ilaçların gümrüğe geldiğini, bakanlığın da onayladığı haberini aldıklarını belirterek "Umarız gümrükleme prosedürü de çabuk olur ve ilaçlar çabuk bir şekilde hastalara ulaşır" diyor. Pembe Hanım Kanser Hastaları ve Yakınları Derneği ve merkezi Ankara'da bulunan kardeş dernekleri; Metastatik Meme Kanseri Derneği Metamazon ile elele verip konunun takipçisi olduklarını, benzer sorunların yeniden yaşanmaması için çalışmalar yürüttüklerini söylüyor. Kriz çözülür çözülmez; konuya farkındalık getirmek istediklerinden, bir rapor hazırlayıp Sağlık Bakanlığı'na sunacakmış.

 

Meme kanseri hastası kadınların Tamoksifen'e ulaşma mücadelesi, yurtdışında da duyuldu. Seda Kansu, "Yurdışından ilaç gönderenler var. Ayrıca konuyu sunmak ve detaylı anlatmak üzere Avrupa Birliği'nin bir ilaca erişim toplantısına davet edildik" dedi.

 

İlaç bulamayan hasta kadınlara erkekler de destek veriyor 

 

Sosyal medya üzerinden birbirleriyle iletişime geçen Tamoksifen bulamayan hasta kadınlara, ailelerindeki ya da arkadaşları arasındaki erkekler de destek vermeye başladı. Destek için; erkek fotoğraflarının üzerine "Tamoxifen" yazıp, "Tamoxifen/Erkekler de ağlar!/Men cray too" isimli şu adrese gönderilmesi gerekiyor: https://www.facebook.com/groups/225001677991752/

 

Akciğer hasta yakınları derneği de kuruluyor

Ayrıca Seda Hanım, şu ana kadar sadece uzman derneği bulunan Akciğer Kanseri Hasta ve Yakınları Derneği Nefes'in kurulması için çalışma başlattıklarını, Eylül ayına kadar sonuçlandıracaklarını ve 15-18 Ekim'de Japonya'da yapılacak Uluslararası Akciğer Kanseri Konferansı'nda tanıtım yapacaklarını haber veriyor.

 

 

Hayriye Mengüç

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön