Yeni buluş: Çamaşır makinesinde yemek pişirmek ister misiniz?

Bir kaşık çamaşır deterjanı, biraz yumuşatıcı, az biraz da karabiber! Çamaşır yıkadığınızda bir dahaki sefere malzemeleri eksik koymayın!

Çamaşır makinesinde yemek pişirmek mi?

Iftach Gazit adlı bir öğrencinin fikrine göre yemekleri çamaşır makinesinde pişirmeniz ve böylelikle enerjiden tasarruf etmeniz mümkün! Iftach Gazit, haşlama torbaları ile yemeği çamaşır makinesinde pişirebileceğinizi iddia ediyor. Makinenin bitmesi ile hem çamaşırlarınız yıkanmış olacak hem de yemeğiniz pişmiş...

 

Proje geliştirildiğinde biftek, sebzeler, soslu balık gibi bazı yemekler su geçirmeyen,“yıkanma” talimatı olan poşetlerde satılacak ve makineye atılacak. Fikrin ilham kaynağı, uzun sürede ve orta dereceli sıcaklıklarda, suda pişen yiyecekler. Bunların uzun süre ocakta, su içerisinde beklemesinin yarattığı enerji kaybını aslında tasarrufa çevirebilmek projenin en temel amacı olarak kabul edilmiş durumda. Böylelikle bir parça et için makinenizi sentetik yıkamaya ayarlayıp uzun süreli yıkamada etinizi pişirebilirsiniz. Sebzeler içinse kısa ve sıcak bir pamuklu programı size yeterli olacaktır.

 

Fikir sahibi Iftach Gazit, ilk denemelerinde her ne kadar başarılı olmasa da; başarılı olduğu zamanlarda pek lezzetli yiyecekler ortaya çıkaramamış olsa da zamanla üzerine çalışılarak başarılacak bir şey olduğunu düşünüyor. Aslında, burada amaç bir icat ortaya çıkarmaktan ziyade bir tartışma konusu yaratmak. Enerji tüketimi ve insanların tasarruf etme gereksinimleri göz önünde bulundurulduğunda eninde sonunda birtakım yollara ihtiyaç duyulacak ve bu veya başka yöntemler denenmek zorunda kalınacak. Bu noktada, fikrin gelişmesi için tek ihtiyacımız su geçirmez poşetler, çamaşır makinesi, yiyecekler ve deneme isteği. Bütün bunlar olduğunda belki yeni fikirler ortaya atılabilir.

 

Bu şekilde yemek pişirmeyi ilk deneyen fikrin asıl sahibi Iftach Gazit değil. Daha önce de Çin’de bir blogger, bunu yapmayı deniyor ancak biraz hayal kırıklığı yaşıyor. Poşet ya da herhangi bir malzeme kullanmadan, patatesleri ve eti çamaşır makinesine atan bloggerın bu çalışması bozulan bir makine ile sonuçlanıyor.

 

Elbette ki deneme yanılma yöntemiyle bir dizi yöntemin bulunması ve kullanılmaya başlanması mümkün ancak bu şekilde yemek pişirmeye dair yeni bir yöntem bulunması biraz zaman alacak gibi. Elektrikten ve zamandan tasarruf ederek bu işi başarabilmek, herkesin ayakta alkışlayacağı bir buluş olabilir!

 

 

En eğlenceli ilginç icatlar
+40
Parmak cetveli: Birçok insan, bir şeyin ebatlarını açıklamaya çalışırken ellerini kullanır. Artık her tür nesnenin ölçülerini çok daha doğru bir şekilde açıklayabilirsiniz! Bu yaratıcı icat, mutfak tezgâhınızın ya da yatak odanızdaki pencerenin ne kadar genişlikte olduğunu göstermenize yardımcı olacak.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön