Telefondan aldatma takibi

Teknoloji kıskançlığa alet olursa... ABD’de sıradan vatandaşa casus uygulama pazarlayan şirketin reklamı şöyle: “Aldatan eş çoktur ve hepsinin telefonu vardır. Onların anlatmadıklarını telefonları anlatır.” Ama işin ucunda öyle büyük tehlikeler var ki!

Telefondan aldatma takibi

Musallat mı? Hayır, korku filmi değil ama korkutucu olabilir. Amerikan internet dergisi Motherboard’da “Casuslar Evdeyse” dosya dizisini okuduğumdan beri “Neyse ki öyle bir tehlike altında değilim” diye düşünüyorum.

 

Gazeteci arkadaşım Ulaş Şentürk - ki kendisi oyuncak fotoğraflarının efendisidir, Instagram’da ‘toysofnorton’ şeklinde yaşar - ilgimi çeker diye Motherboard’daki o linki attı, okudukça dehşete sürüklendim. Düşünün; hayatı, aynı çatıyı ya da aynı evi olmasa bile bir aşkı paylaştığınız kişi sizden habersiz, mahremiyetinizin dehlizlerine dalıyor. Fink atıyor orada, didik didik ediyor hayatınızı. Hem de çok uygun fiyatlı casus yazılımlar sayesinde; aylık abonelik 50-200 dolar arasında değişiyor. Bu yazılımlar, istihbarat servislerinin telekulak yöntemlerinden daha az sofistike değil. Cep telefonu ya da bilgisayar aracılığıyla dijital alanda attığınız her adım takip altında. Kimi aradın, kim seni aradı, ne konuştun, şu an hangi koordinattasın, ne fotoğrafı çektin, kime fotoğraf attın, WhatsApp’da kiminle mesajlaştın, sosyal medya özellerinde neler yaptın... Tamamı takipte, kayıtta. Genelgeçer neden: Kışkançlık. “Varlığını çaktırmayan” takip uygulaması FlexiSpy reklamında diyor ki, “Aldatan eş çoktur ve hepsinin telefonu vardır. Onların anlatmadıklarını telefonları anlatır...” Bir diğer uygulama Retina-X. Sadece ikisinde 130 bin kişinin hesabı olduğu belirtiliyor.

 

Takke düşüyor

Hesap sayısı biliniyor, çünkü gün geliyor takipçiler hack’leniveriyor. İki hacker, hesap sahiplerinin ve gizlice takip ettikleri kişilerin tüm bilgilerine ulaşıyor; FlexiSpy ve Retina-X hesaplarında ele geçirdikleri verileri Motherboard’a aktarıyor. Onlar da isimleri değiştirerek takip hikâyelerini ayrıntılarıyla döküyorlar ortaya. Mesela kasaba polisi John’ın karısı, adamın çektiği maktul fotoğrafından selfie’ye, topunu anında “çalıyor”. Cihazdaki GPS sayesinde kocasının her adımını izliyor. Facebook’taki emniyet yazışmaları bile kadının elinde. Bu arada zavallı John “Seni seviyorum” diye karısına mesaj atmayı da ihmal etmemiş. İşin matrak tarafı, bu hikâyede Retina-X’in takip uygulamasının adı “PhoneSheriff”.

 

Tabii ki uygulama ABD’yle sınırlı değil. Casus yazılım bulaşmış cihazların GPS koordinatları Fransa ve Brezilya’dan Nijerya ve Vietnam’a kadar uzanıyor. Haritaya bakıyorsun, Avrupa yoğun. Türkiye temiz! Dünyanın dört bir yanında on binlerce kullanıcı arasında avukatlar, öğretmenler, inşaat işçileri, anne-babalar, kıskanç âşıklar var. İki uygulamada da cep telefonu ya da bilgisayara fiziksel erişim gerekiyor. Yazılımı yükledikten sonra uzaktan kumandayla cihazın sesini açabiliyor, konuşmaları dinliyor; internetteki arama geçmişini de görebiliyorsun. Motherboard, hack’lenen hesap sahipleriyle iletişime geçiyor. Bir adam eski sevgilisinin kendisini aldattığı telefon konuşmasını bizzat dinlediğini anlatıyor; “İş üstünde yakaladım onu. Harcadığım paraya değdi” diyor.

 

Şiddete davetiye

Bu “iş üstünde yakalanmalar” şiddetle sonuçlanabildiği gibi, şiddet amaçlı takipler de var. ABD’deki bir araştırmada, 70 kadın sığınma evinin yüzde 75’inde gizli takibe uğramış şiddet mağdurları bulunmuş. Ve insan hakları savunucularıyla güvenlik uzmanlarına göre, devlet ya da hayat arkadaşının marifetiyle telekulak mağduru olmak arasında fark yok. İkisi de özel yaşamın ihlaline giriyor.

 

Motherboard’daki habere göre iki hacker’ın eylem gerekçesi de, eşler arası casusluğun sakıncalarını ortaya çıkarmak. Ancak sanal casusluk pastasının küçük bir diliminden ibaret. Mesela mSpy uygulamasının 2 milyon kullanıcısı olduğu tahmin ediliyor. Kişiye özel iletişimin izinsiz takibi ABD yasalarına göre suç. Bir de ebeveynler için yasal takip uygulamaları var. RetinaX’e ait TeenShield bunlardan biri. Retina-X’i hack’leyen korsan tehlikeyi anlatıyor: “Çocuklarınızı takip eden sadece siz değilsiniz. Aynı bilgiler bu hizmeti veren şirketlerin de elinde. Casus yazılım şirketleri, yüksek hassasiyete sahip verilere yeterli güvenlik sağlamadığı takdirde, kötü niyetli üçünçü şahısların eline de geçebilir. Anne-babalar çocuklarına bu işleri bulaştırırken iki kere düşünsünler. Çünkü bunlar, kötü yazılımla ceplerini dolduran adamlar.”

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön