Bu hediyeler gerçekten mutlu ediyor

Bu hediyelerin maddi hediyelerden daha kalıcı etkiler bıraktığı bilimsel olarak kanıtlandı.

Bu hediyeler gerçekten mutlu ediyor

Yaşantılara ve deneyimlere dayanan hediyelerin maddi hediyelerden daha çok mutluluk getirdiği hem bir klişe hem de bilimsel bir gerçek. Yeni bir araştırmaya göre maddi hediyeler o an için sizi mutluluğa teşvik etse de uzun zamanda mutluluğunuz için çok fazla bir şey yapmıyor. Bu yüzden birilerine kazak veya elektronik bir cihaz almak yerine daha az somut ve potansiyel olarak daha etkileyici şeyler almayı düşünün.

 

Araştırma sonuçlarına göre “İnsanlar, deneyimlere yatırım yaptıklarında mutlu olmaya daha eğilimliler çünkü deneyim kazanımı insanları daha çok birbirine bağlıyor, insanların benlik algısını geliştiriyor ve maddi tüketime bağlı olarak insanlar içlerindeki bu değerin aksine kendi sahip olduklarıyla başkalarının sahip olduklarını kıyaslamaya yelteniyorlar.”

 

Maddi hediyeler fiziksel olarak daha etkili gibi görünse de deneyimlere dayalı hediyeler psikolojik olarak daha fazla etki bırakıyor. İnsanlar yaşadıkları deneyimlere daha fazla ve daha uzun süreli şükran duymaya meyilliler. Bunu hediye alışverişi yaparken deneyin ve insanların nasıl tepkiler verdiğini görün. İşte size anlamlı hediye önerileri:

 

 

1- Konser veya sinema bileti

Bu tarz hediyeleri görmezden gelmeye meyilliyiz çünkü bu tarz hediyeler büyük ve parlak kutularla paketlenmez fakat Candan Erçetin konserine bilet almak, anneniz için çok anlamlı ve çok heyecanlı bir hediye olabilir.

 

2- Onların adına yapılan bağışlar

Onların adına hayır kurumlarına yapılan bağışların mutluluğu artırdığı desteklendi. Ve bağış yapmak, onu alan kişi kadar sizi de iyi hissettirme şansına sahip... Bir hayvan sever adına internet üzerinden bir yunus sahiplenmek ve onun bakımı için bağış yapmak o kişi adına çok anlamlı bir hediye olabilir.

 

3- Yemek veya el işi kursları

Eğer boyamayı çok seven bir arkadaşınız varsa onun için yaratıcı ve yeni şeyler deneyebileceği el işi kursu harika bir hediye olabilir.

 

4- Meditasyon veya yoga kursu

Yoga ile sağlanan stressiz bir hayatın mutluluğu artırdığı ile ilgili bir sürü araştırma var. Eğer anlamsız pratikleri anlamlandırmaya ve hızlandırmaya çalışan bir arkadaşınız varsa bir senelik abonelik onun için s eğlenebileceği bir deneyim olabilir.

 

5- Küçük çaplı bir tatil

Eğer bir hafta sonu tatilini karşılayacak bütçeniz varsa gerçekten de harika bir fikir değil mi? Tatiller iyi hissetmek adına büyük yararlar taşıyor. Bir tatili beklemek bile insanı iki ay motive edebiliyor.

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön