Kediniz ya da köpeğiniz mi öldü?

Evcil hayvan ölümüyle başa çıkabilmenin 9 yolu...

Kediniz ya da köpeğiniz mi öldü?

Önceden hazırlanın

Mümkünse, küçük çocukları kaçınılmaz son için önceden hazırlayın. Evcil hayvanınızın yaşının ilerlediği ya da sağlığının bozulduğu konular üzerinde konuşun. Konuyla ilgili hafif bir anlatıma sahip kitaplar okumalarını da sağlayabilirsiniz. Yaşları biraz daha büyük olan çocuklar, en azından düşüncelerinde, evcil hayvanlarının sonsuza dek yanlarında olmayacaklarını anlarlar; ancak yine de uzun süredir birlikte oldukları dostlarını kaybetme fikrini zihinlerinde canlandırmada zorluk yaşarlar. Konu üzerine önceden yapılacak biraz sohbet, onlar için de yardımcı olabilir.

 

Pratiklikleri düşünün

Nadiren böyle şeylerden önceden haberimiz oluyor; ancak böyle bir şansa sahip olursanız eğer, zamanınızı, hoşçakal demenin en iyi yolunu planlayarak geçirin. Evcil hayvanınızın uyutulması gerekiyorsa, çocuklarınızı önceden uyarmak mı istiyorsunuz, yoksa sonra söylemek daha mı iyi? Onları teselli etmeye başlamadan önce, biraz zamana ihtiyacınız olacak mı? Zorlanacağınızı düşünüyorsanız, bir arkadaşınızdan ya da akrabanızdan yardım isteyin.

 

Bedeni ne yapacağınızı düşünün

Seçenekleriniz üzerine kafa yorun. Evcil hayvanınızın ölü bedeni ile ne yapacağınızı bilmez halde sokaklarda dolaşmak durumunda kalmayın.

 

Cevaplanması gereken sorulara karşı hazırlıklı olun

Birçok çocuk açısından, evcil hayvanlarının vefatı, ölümle ilk karşılaşmadır; bu yüzden biraz felsefeye hazırlanın. Çocuklar, hastalandığınızda sizin de ölebileceğinizi düşünüp endişelenebilirler ya da evcil hayvanları kaza geçirdiğinde, bunun ne kadar ender bir durum olduğuna dair güvenceye ihtiyaç duyabilirler.

 

Gerçekten ölüp ölmediğinden emin olun

Kulağa saçma geliyor olabilir; ancak evcil hayvan sahipleri, zaman zaman kış uykusuna yatmış bir hamster, ölü taklidi yapan bir balık ya da kış uykusundan uyanması saatler süren ve tepkisiz görünen bir kaplumbağa gördüklerinde kafa karışıklığı yaşayabiliyorlar. Tamamen emin olabilmek adına biraz dikkatli olun.

 

 

Çocuğunuz beklenmedik bir tepki verirse, alarma geçmeyin

Çocuklarınızın, evcil hayvanların ölümüne farklı yollarla ve farklı şiddetlerde tepkiler vermeleri gayet normaldir. Yıllarınızı birlikte geçirdiğiniz kediniz ya da köpeğiniz öldüğünde, çocuğunuzdan beklediğiniz tepkiyi alamayabilirsiniz; ancak karakterinden pek de bir şey anlayamadığınız hamsterın ölümü, çocuğunuzu yıkabilir. Hiç belli olmaz.

 

Seremoni ile taçlandırın

Evcil hayvanınızın ölümü anısına bir tarih belirleyip aile ritüeli yaratmaktan çekinmeyin. Dostunuzu, Mısır firavunları gibi gömün, en sevdiği oyuncakları ile birlikte. Ya da evcil hayvanınız öldüğünde, ailenizden çocuklarınız için başsağlığı kartları yazmalarını isteyin – rahatlatıcı bir jest olarak. Sizin için etkili olan hangisi ise artık…

 

Gülümseyin

Hamsterınızın defni esnasında biraz da olsun kıkırdamadıysanız eğer, yanlış yapıyorsunuz demektir. Ağlayın; çünkü evcil hayvanlarla kurulan ilişkiler, gerçektir. Ama bir yandan da gülün, tüm bu olanların absürtlüğüne.

 

Bir hatıra defteri yardımcınız olabilir

Farkındalık kademeli olarak yaşanabileceğinden, çocukların kederi, sonradan ortaya çıkabilir. Evcil hayvanınızın fotoğraflarından ve onunla ilgili anekdotlardan oluşan, mutlu ve eğlenceli hatıraları içeren bir albüm hazırlayın. Çocuğunuz üzülmeye başladığında, onu, albüme bakma ve kendi çizimlerini, düşüncelerini ya da duygularını ekleme konusunda teşvik edin.

 

Evde beslenen ilginç hayvanlar
+21
Aslan... Kulağa biraz ürkütücü geliyor değil mi? Ancak onlar hallerinden fazlasıyla memnun görünüyor.

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön