Black Friday nedir?

Black Friday 1961’den günümüze kadar uzayan süreçte uygulanan indirim günüdür ve resmi tatil sayılmaz.

"Black Friday” nedir?

ABD’de Şükran Günü’nden sonra gelen Cuma gününe denir. Black Friday günü mağazalar çok erken açılır ve geç kapanır. Sezon ürünleri dahil birçok üründe beklenmedik derecede indirimli satış yapılır. Kanada ve İngiltere’de Black Friday günü vardır ve Amazon gibi internet üzerinden iş yapan çeşitli şirketler de indirimli satış yapar. Son yedi yıl içinde bu günde indirim yapan şirketlerin karları sürekli artmıştır. Bu sebeple farklı ülkelerde de son yıllarda internet üzerinden satışta Black Friday indirimi uyguluyor. Ülkemizde de son zamanlarda sıklıkla duyuldu. 

 

Bu alışveriş gününe tarihte ilk defa 1961 yılında gazetelerde "Black Friday” olarak bahsedilmiştir. O günde, Philadelphia’da alışverişten dolayı oluşan yoğun trafik ve zorluklar nedeniyle bu isim verilmiştir. 

 

 

Satışta karı artırmasının yanı sıra Black Friday şiddeti de beraberinde getirmiştir. Black Friday günündeki alışveriş yoğunluğundan dolayı kaza oranı artmıştır. Alışverişte kullanılan arabalar müşterilere ya da çalışanlara çarpıp yaralanmalara sebep olmaktadır. Başka bir olayda ise bir mağazanın sabah saat 5’teki açılışını bekleyen müşteriler kapılar açılır açılmaz içeri girip hem kapıyı kırdılar hem de 34 yaşındaki bir çalışanı ezip ölümüne sebep oldular. Buna benzer birçok olumsuz olayın olmasına rağmen hala ABD’de Black Friday günü çok meşhurdur.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön