Kadınlar dükkan açıyor

Kadıköy Belediyesi, kadın politikalarını ve çalışmalarını belirlemek amacıyla kadınlarla buluştu. Yapılan toplantıda kadınların el emeği ürünlerini satabilecekleri bir satış noktası oluşturulmasına karar verildi.

Kadınlar dükkan açıyor

Yaklaşık 8 ay önce Kadıköy Belediyesi, kadın politikalarını ve çalışmalarını belirlemek için kadınlarla toplandı. Bu toplantıya kadın örgütleri, sendikalar, Kadıköy’de yaşayan kadınlar, akademisyenler katıldı. Ve bu toplantıda Kadıköy’deki sokak aydınlatmalarından belediyede Toplumsal Eşitlik Birimi kurulmasına kadar birçok konu tartışıldı, konuşuldu, kararlar alındı. Bu kararlardan biri de kadınların el emeği ürünlerini sergileyip satabilecekleri bir satış noktası oluşturulmasıydı. Ve hemen çalışmalara başlandı.

 

Kızılderililerin bayramı ilham oldu

 

Kızılderililerin değiş-tokuş bayramlarının ismi olan ‘Potlaç’ ilham oldu. Ve ‘Potlaç’ adının verildiği satış noktası mayıs sonu Moda Çay Bahçesi’nin arka tarafına kuruldu. Her hafta 40 standın yer aldığı satış noktasını görmeliydiniz. Haftanın 3 günü Moda çay bahçelerinin önünün çehresi değişti. Güzelleşti. Kadınların takı tasarımı ürünlerinden tutun da bez bebekleri, dikiş-nakış ürünleri, yağlı boya resimleri hem sokağı güzelleştirdi hem de kadınlar arasındaki dayanışmayı güçlendirdi.

 

Potlaç satış noktasında 19 hafta boyunca 200’den fazla kadın, ürettiği ürünleri satarak gelir elde etti. Kadın ve LGBTİ örgütlerine de stant ayrılan pazarda, 17 kadın ve LGBTİ örgütü stantlardan faydalandı.

 

Kadıköylü kadınların, mayıs ayında Moda’da başlayan bu Potlaç serüveni, 25 Kasım itibarıyla Caddebostan Kültür Merkezi’ndeki Potlaç Dükkân’a taşınıyor.

 

Nöbetleşe görev alacaklar

 

Caddebostan Kültür Merkezi giriş katında açılacak dükkânda kadınlar kar kış kaygısını yaşamadan, “Satamadığım ürünleri nereye, nasıl götürürüm?” diye düşünmeden emeklerini sergileyecekler. Pazartesi hariç her gün, 10.00-21.00 saatleri arasında açık olacak Potlaç Dükkân’da, Potlaç Ağı’ndaki kadınlar dükkânda nöbetleşe görev alacak. Kadıköylü kadınlar için Potlaç Dükkân’a ürün koyabilmenin ön koşulu, Kadıköy’de yaşıyor olmak (ikâmet belgesi), ürünlerin kendi üretimleri olması ve vergi muafiyeti belgesi almış olmak.

 

Caddebostan Kültür Merkezi’ndeki bu dükkân 25 Kasım 2016’da yani Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü’nde açılacak. Potlaç Dükkân’ı bu günde açarak kadınların ekonomik güçlenmelerini, dayanışma ve örgütlenme deneyimlerini görünür kılmak amaçlanıyor. Yani kadınlara güç versin ve bir araya geldiklerinde neler başarabileceklerini herkes görsün diye.

 

Haber: Damla Çeliktaban

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön