1. Dijital Topuklar Zirvesi 2016

HTHayat.com’un sponsoru olduğu Dijital Topuklar Zirvesi’nde dijital dünyaya yön veren kadınlar bir araya geldi. Etkinliğe ilgi yoğundu.

Dijital dünyanın kadınları bir araya geldi

Blogcu Anne Elif Doğan ve Uykusuz Anneler'in kurucusu Perihan Gürer tarafından bu yıl ilki düzenlenen Dijital Topuklar Zirvesi dün Taksim’deki The Marmara Otel’de gerçekleştirildi. İnterneti ve sosyal medyayı araç olarak kullanan ve dijital mecrada adını duyuran kadınların hikayelerini de dinlediğimiz etkinlikte dijital yayıncı kadınların iş modelleri, sosyal medya etiği gibi birçok konu başlığı da ele alındı.

 

Sabahki ilk oturumda çeşitli sosyal medya mecralarında yayın yapan kadınlar bir araya geldi. Merve Özkaynak, Refika Birgül, Meriç Küçük, Aslı Yaşasın Öztap ve Melek Pulatkonak’ın katıldığı oturum, Yaprak Yapsan moderatörlüğünde gerçekleşti.

 

HTHayat.com Genel Yayın Direktörü Damla Çeliktaban’ın moderatörlüğünde gerçekleşen ikinci oturumda ise konu başlığı “Dijital Oyununun Kuralları”ydı. Elif Tanverdi, Renan Tavukçuoğlu, Fatmagül Güzel, Natali Yeşilbahar ve Simla Ünal’ın konuşmacı olarak katıldığı oturumda dijital yayıncı kadınların iş modelleri, internet üzerinden iş yapan girişimcilerin markalarla kurduğu ilişkiler gibi konular ele alındı.

 

Twitter Kamu Politikaları Direktörü Emine Etili, Facebook Kamu Politikaları Direktörü Nilay Erdem ve GoDaddy EMEA Pazarlama Direktörü Selina Bieber’ın katıldığı üçüncü oturumu Esra Şengülen yönetti. Dijital dünyada iletişim kurarken etik ve güvenlik açısından nelere önem verilmesi gerektiği üzerine konuşan katılımcılar özellikle sosyal medyada güvenliği sağlama yöntemleri hakkında detaylı açıklamalarda bulundular.

 

 

Serdar Kuzuloğlu’nun yönettiği dördüncü oturumda, Berrak Tuna, Feyza Altun ve Deniz Bolsoy Erdem, sosyal medya ortamlarındaki linç kültürünün yayıncılığı ve kullanıcıları nasıl etkilediğini ve bu karmaşık ortamda kendimizi nasıl koruyabileceğimizi tartıştılar.

 

Ayşe Arman’ın moderatörlüğünde gerçekleşen son oturumda ise eğitimci Ali Koç ve Özgür Bolat’ın yanı sıra Teknolojik Anneler’den tanıdığımız Derya Divrikli Gül, modern çağda dijital alışkanlıklarla doğan yeni nesil ile bu yeniliklerle sonradan tanışan nesil arasındaki bağlantılar konuşuldu. Eğitimciler olarak çocukların hayatındaki teknolojinin nasıl faydalı hale getirileceği, ailelerin çocuklarına nasıl yaklaşırsa daha yapıcı olunabileceği gibi konular konuşuldu.

 

Seneye ikincisi düzenlenmesi planlanan Dijital Topuklar etkinliği ile ilgili gelişmeler @dijitaltopuklar Twitter hesabından ve Facebook sayfasından takip edebilirsiniz.

 

Dijital Topuklar Zirvesi'nden söyleşiler
+5
Akasya Asıltürkmen Oyuncu, Akasya Ana Youtube kanalının kurucusu   Dijital dünyada kadın deyince aklınıza ne geliyor?
Zaten aslında dijital dünya deyince aklıma ilk kadın geliyor. Çünkü kadınlar iletişim için varlar ve dijital iletişime, akıllı telefonlara geçildiğinden beri bilgisayara ve bilişim dünyasına uzak tavırdan tamamen vazgeçtiler. El yordamıyla burada etkin olmayı tercih ettiler. Önce etkin oldular, iletişim kurmayı öğrendiler ve sonra bu mecranın başka şekillerde kullanılabileceğini anladılar.   Size ne ilham oldu? 4 senedir yapmayı düşünüyordum ama ancak bir sene geç kaldım ben bu işe. Annelik konusunu seçmemin sebebi de belli, ben de herkes gibi doğal olarak internete “düştüm” muhtaç oldum. Öğrenmem gereken çok fazla şey vardı. Bir de ben 39 yaşındayım ama ne annelik hevesim ne de böyle bir içgüdüm vardı. Hamilelikle ilgili internette arama yaptığımda bunun uçsuz bucaksız bir imkanlar denizi olduğunu gördüm. Ve amatörlüğümün bile, sadece hikayemi paylaşmamın bile aslında insanlar tarafından ilgiyle karşılanacağını fark ettim. Bir bilirkişi olarak da girmedim, ben deyim yerindeyse kendi şapşallıklarımı paylaşacaktım. Bilinçli videolar da çektim ama onun yanında sadece o hafta yaşadığım şeyleri paylaştığım videolar da çok önemli. İnsanlar her zaman senin neyi ne kadar çok bildiğini değil, senin nerede ne kadar saçmaladığını da görmek istiyorlar. Hatta bu onları rahatlatıyor. Yalnız değilmişim diyor. Bak o da ağlıyor bak o da kilo almış diyor. İşin hoş tarafı, bir taşla iki kuş, seni sanatçı olarak da sevmeye başlıyorlar. Şimdi bambaşka bir dünya açıldı benim önümde.  Sadece Youtube değil Facebook, Twitter; biri bir diğerini besliyor. Bir etkileşim, ağ söz konusu. Bu da kadınları cesaretlendirdi. Bir işi yapabileceğini bilince yapmak istersin.   Yeni başlayanlara ne tavsiye edersiniz? Bence insanın tek engeli kendi düşünceleri. Eğer kafanda hazır bahanelerin varsa hiçbir şey yapmamak için sebep hemen üretebilirsin, zor gelir, bilmediğimizden korkarız. Bunun aslında çok kolay yapılabilecek bir şey olduğunu bilmeleri gerekiyor, bir de mutlaka söyleyecek cümlelerinin olması gerekiyor. Bir blog yazıyorsan ve istikrarlıysan yaptığı şeyde, ürettiğin içerikler karşılığını buluyorsa, samimiysen mutlaka ilerliyorsun. Nerde oturduğunun, nasıl yaşadığının hiçbir önemi yok. Kabul edilebilir bir içeriğinin olması gerekiyor, seni takip eden kişinin orada kendinden bir şeyler bulması gerekiyor ve istikrarlı olmak gerekiyor. Her hafta bir şey yayınlamak gerekiyor. Burada şu anda başarılı olmuş olan, konuşmacı olan kadınların çoğu bunu başarmış olan insanlar. İletişim ağını da sağlam tutmak, diğer kadınlarla bağlantıyı kesmemek gerekiyor.

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön