Dünya Kız Çocukları Günü Konferansı

Dünya Kız Çocukları Günü Konferansı’nda kız çocuklarının eğitimine dair sorunlar ve çözümler konuşuldu.

Kız çocukları dünyayı değiştirebilir

İlki geçtiğimiz yıl düzenlenen Dünya Kız Çocukları Konferansı, bu yıl yine 11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü’nde uluslararası katılımla ikinci kez Hilton Otel’de düzenlendi. UNFPA, UNICEF, UN Women ve Aydın Doğan Vakfı'nın ortaklığında kız çocuklarının eğitimine dair sorunlar ve çözümler konuşuldu.

 

Toplumsal cinsiyet eşitliği ve eğitimin önemine dikkat çekmek amacıyla düzenlenen Dünya Kız Çocukları Günü Konferansı, Türkiye ve dünyadan önde gelen isimlerin katılımı ve katkılarıyla kız çocuklarının güçlenmesi konusunun tartışıldığı bir platforma dönüştü. Konferans, Kadın Hakları ve Temsili konusunda 40’ın üzerinde ülkede yaptığı çalışmalarla tanınan İngiliz gazeteci Lesley Abdela, CNN International’da kadın hakları üzerine yaptığı programlarla dikkati çeken Becky Anderson, ailelerin ve toplulukların güçlendirilmesine yönelik ulusal ve uluslararası alanda söz sahibi olan Harvard Graduate School of Education eski yardımcı dekanı Richard Rowe, uğradığı asit saldırısıyla kadına yönelik şiddetin küresel anlamda önemli bir sembolü olan Monica Singh, cinsel istismara maruz kalan Zimbabveli gençler için çalışan Girl Child Network’un kurucusu Zimbabveli cinsiyet aktivisti Betty Makoni, cinsiyet eşitliği üzerine yazdığı “I’m a Girl” şarkısıyla tanınan UN Women Gençlik Şampiyonu Tennille Amor, UNICEF Türkiye İyi Niyet Elçisi Tuba Büyüküstün, aktör Murat Yıldırım gibi öne çıkan konukları ağırladı.

 

 

Tüm dünyanın ortak sorunu

Konferansa Zimbabwe’den katılan Muzvare Betty Makoni, Afrika’da yaptıkları çalışmalarla kız çocuklarının erken yaşta evlendirilmesi ve eğitim hakkından mahrum edilmesine karşı gösterdikleri çabalarla, bugün 350.000 kız çocuğuna eğitim imkanı sağlanabildiğini anlattı. Aynı şekilde Suriyeli psikolojik danışman Nour Tlass, Suriyeli mülteci çocuklarla yaptıkları çalışmaları anlatırken toplum desteğine ihtiyaç duyan çocuklara ulaşmanın sanıldığı kadar zor olmadığına dikkat çekti. Dünyanın farklı yerlerindeki sorunlara dikkat çeken konuşmacıların mesajı aynıydı: "Kız çocukları dünyayı değiştirebilir."

 

 

 

Ünlü isimlerden destek

Panelin son oturumunda söz alan dizi oyuncusu Murat Yıldırım, ““Bir erkek çocuğuna daha 3 yaşındayken 'Benim oğlum büyüdüğü zaman çok canlar yakacak' deniyor. Niye can yaksın, o çocuk büyüdüğü zaman karşısındaki kız çocuğunun da insan olduğunu öğrenmesi lazım" dedi. Tuba Büyüküstün ise kız çocuklarının geri planda kaldığını belirterek özgüvenleri eksik olarak büyüdükleri tespitinde bulundu. “Bana 'Şu anda Tuba olsa ne yapardı' diye çözüm aradığını söyleyen genç kızlar oluyor" diyerek genç kızların kendisini rol model aldığını anlatan Büyüküstün, “15-19 yaş arası genç kızların yüzde 44'ü, neredeyse yarısı, bir erkeğin partnerine gösterdiği fiziksel ya da psikolojik şiddeti haklı görüyor. Bir genç kız şiddeti hak ettiğini düşünüyor. Bu ağır bir şey" dedi.

 

"Dünya Kız Çocukları Günü" nedir? Ne zaman ortaya çıktı?

Tüm dünyada 62 milyondan fazla kız çocuğunun eğitim olanaklarına erişim imkanının bulunmadığı biliniyor. Bu konu ile ilgili çalışan çeşitli topluluklar ve uluslararası organizasyonlar, bağımsız olarak faaliyetlerini sürdürüyor. 2011 yılında Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda Kanadalı bakan Rosa Ambrose tarafından ilk kez resmi olarak sunulan teklif, daha sonra Türkiye ve Peru tarafından da desteklendi ve kız çocukları için uluslararası bir gün belirlenmesine karar verildi. 

 

BM'nin çocuklar, kız çocukları ve kadın haklarıyla ilgili uluslararası sözleşmelerine de atıfta bulunulan kararda, 11 Ekim tarihinin, 2012 yılından itibaren tüm BM ülkelerinde ''Dünya Kız Çocukları Günü'' olarak kutlanacağı bildirildi.Kararda bu kapsamda BM'ye üye tüm ülkeler, BM'nin ilgili kurumları, diğer uluslararası örgütler ve sivil toplum kuruluşları, 11 Ekim'i ''Dünya Kız Çocukları Günü''' olarak kutlamaya ve kız çocuklarının durumlarıyla ilgili tüm dünyada bilinç oluşturmaya çağrıldı.

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön