700 yaşındaki mağarada ev yaptı!

İngiltere'de bir mağarayı satın alan Angelo Mastropietro, 160 bin sterlin harcayarak burayı lüks bir eve dönüştürdü

700 yaşındaki mağarayı eve çevirdi

Şimdiye dek birçok alternatif yaşam alanı yapılanması gördük. Çevre dostu evler gibi yenilikçi ya da küçük evler gibi minimalist; gittikçe daha fazla sayıda insan geleneksel yaşam alanlarından uzaklaşıyor.

 

Bütün bunlar artık “ev” anlayışımızda trend haline gelmiş olsa da, Avustralyalı bir şirketin eski başkanı olan Angelo Mastropietro tarafından inşa edilen bu alan gibisini daha önce görmediğinize eminiz.

 

Bir fırtına esnasında bulduğu bir mağaraya sığınışının üzerinden 10 yıl geçtikten sonra, Angelo, İngiltere, Worcestershire’daki 700 yıllık doğal barınağı satın almaya karar verdi. Ancak bu alışılmadık mülke yalnızca sahip olmaktansa, Angelo, kırarak, keserek, kazarak kendi yolunu bulup hiçbir şeye benzemeyen bir yenileme projesi başlattı –herhangi bir Yüzüklerin Efendisi fanı için mutlak bir hayal olabilecek bir proje.

 

Ortalama 1000 saatlik iş ve yaklaşık 160,000£’luk harcamadan sonra, 38 yaşındaki adam, şömine, ısıtılmış havlu askısı gibi lüksler içeren rüya gibi bir ev inşa etti.

 

Angelo’nun hikâyesinin bu denli etkileyici olmasının başka bir sebebi daha var: Angelo’ya, 2007 yılında, geçici felç yaşamasına sebep olan Multipl Skleroz (MS) teşhisi konmuş. Bu hastalık, ona sağlık konusunda duyarlı olmanın ve kendini, mutlu ve sağlıklı olabileceği bir yer ile çevrelemenin önemini hatırlatmış.

 

İşte tam o sıralarda, Angelo, 250 milyon yıllık kumtaşı kayalıklarında bulunan 700 yaşındaki mağarayı edinmiş. Barcroft TV, inanılmaz evi tanıtan kısa bir video hazırladı:

 

 

Evin doğrudan müthiş olmasının yanı sıra, mağara yaşantısının takdir edilesi bir diğer özelliği de, dışarıda ne kadar çok alternatif yaşam seçeneği olduğunu hatırlatması. Bir mağara alıp lüks bir ev yapmak hepimiz için gerçekçi ve makul mü? Kesinlikle hayır. Ancak çoğunluğun, gökyüzünde minik bölümlere ayrılmış, aşırı pahalı kutularda yaşamadığı bir dünya mümkün.

 

Ne kadar çok alternatif yapı inşa edilir ve teşvik görürse, gittikçe büyüyen bir trend olarak kalmaları da o kadar mümkün olur.

 

Önlem mi tepki mi?

Angelo’nun hikâyesine ilişkin olarak değinilmesi gereken bir başka nokta da şu: Angelo gibi, sağlık söz konusu olduğunda, önleme dair bir yaklaşım yerine, tepkisel bir tutum takınmayı tercih eden birçok insan var. Vücudumuzun aktif bir şekilde verdiği uyarı işaretlerini genelde göz ardı ederek günlük hayatın koşuşturmasına kaptırıyoruz kendimizi.

 

Angelo’nun MS teşhisinde olduğu gibi, yalnızca ciddi bir durumla karşı karşıya kaldığımızda, duruyor ve hayatımızı değiştirmek adına bir şeyler yapmaya karar veriyoruz. Kötü bir şeylerin olmasını beklemek yerine, sağlığınıza içinde bulunduğunuz an itibariyle değer vermeyi tercih edin. Hepimize bahşedilen bu araç ile ilgilenmek adına önlemler alın ve hala sağlıklıyken harika şeyler başarmaya başlayın.

 

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Makarna kızartması!
  Makarna kızartması!

  Süresi : 00:52 İzlenme : 11275

 • Damla çikolatalı kurabiye tarifi
  Damla çikolatalı kurabiye tarifi

  Süresi : 00:48 İzlenme : 2806

 • Yılbaşı hindisi nasıl yapılır?
  Yılbaşı hindisi nasıl yapılır?

  Süresi : 03:40 İzlenme : 3538

 • Hafif pizza tarifi
  Hafif pizza tarifi

  Süresi : 01:28 İzlenme : 9362

 • Yoğurtlu kereviz salatası
  Yoğurtlu kereviz salatası

  Süresi : 01:17 İzlenme : 5893

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön