Deniz Gamze Ergüven, Gökhan Tiryaki kimdir?

Oscar ödüllerini seçen Akademi’nin ilk Türk üyeleri Deniz Gamze Ergüven ile Gökhan Tiryaki, sorumluluklarının arttığını belirtirken her yeni filmlerinde en iyiyi bulmaya çalışacaklarını söylediler ‘Akademi üyeliği Oscar için itici güç olacak’.

Oscar ödüllerini seçecek Deniz Gamze Ergüven ile Gökhan Tiryaki

Oscar ödüllerini seçen Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi üyeliğine seçilen ilk Türk sinemacılar olan yönetmen Deniz Gamze Ergüven ile görüntü yönetmeni Gökhan Tiryaki, HT Magazin’e konuştu. Akademi’den yönetmen Nuri Bilge Ceylan ile birlikte davet alan 683 kişi arasında yer alarak büyük bir başarıya imza atan Ergüven üyeliğin kendisini onurlandırdığını söylerken Tiryaki, üye seçilmesinin birlikte çalıştığı yönetmenlerin ne ölçüde başarılı olduklarının göstergesi olduğunu dile getirdi.

 

YURTDIŞINDA BİRÇOK ÖDÜL KAZANDI

2015’te Cannes Film Festivali’nde galası yapılan ‘Mustang’ ile adını bütün dünyaya duyuran Deniz Gamze Ergüven, Paris Üniversitesi’nde edebiyat ve Afrika Tarihi Bölümü’nden mezun olduktan sonra Fransa’nın en önemli sinema okullarından La Fémis’te yönetmenlik eğitimi aldı. Ergüven, ilk uzun metrajlı filmi olan ‘Mustang’ ile yurtdışında birçok ödül kazandı. Filmi Oscar’a ve Altın Küre’ye aday olan ilk Türk olarak sinema tarihimize geçen 38 yaşındaki ünlü yönetmenin tek üzüntüsü ‘Mustang’in Türkiye’de yeteri kadar ilgi görmemiş oması. Hikâyesi ve oyuncuların tamamının Türk olmasına rağmen Fransa’da yaklaşık 500 bin kişi tarafından izlenen ‘Mustang’ için 23 Ekim’de gösterime girdiği Türkiye’de sadece 26 bin bilet kesildi.

 

CRAIG İLE BERRY’yİ YÖNETECEK

Görünen o ki Deniz Gamze Ergüven, yeni filmiyle de adından söz ettirecek. Ergüven, 1992 Los Angeles Olayları’nı konu edinen ‘Krallar’ için dünyaca ünlü iki yıldız olan Daniel Craig ve Halle Berry ile anlaşırken filmin çekimlerine önümüzdeki günlerde başlayacak.

 

Akademi üyeliğine seçilmenizin kariyerinize nasıl bir etkisi olmasını umarsınız?

Akademi üyelerinin seçilmesinde ödül almış olmak önemli bir kriter. Bu yıl Akademi üyeliğine seçilenlerin kimler olduğunu göz önünde bulundurursak ödül almış olma kriterinin ön planda tutulduğunu görebiliriz. Sanıyorum ben de ‘Mustang’ ile dikkat çektim. Kariyerime nasıl bir etkisi olacağını bilemem. Akademi üyeliği benim için itici bir güç olacak. İlk uzun metrajlı filmimle hem Oscar adayı olmak hem de Akademi üyesi seçilmek sesimin duyulduğu ve dikkat çektiğim anlamını taşıdığı için kendimde artık daha çok çalışma, daha iyi filmler çekme sorumluluğunu görüyorum. Sorumluluğumun artması da sanıyorum kariyerime önemli katkı sağlayacaktır.

 

‘BÜYÜK ONUR DUYDUM’

 

683 kişilik listede yer almanızı bekliyor muydunuz yoksa sürpriz mi oldu?

Elbette Akademi üyeliğine seçilmeyi istemişimdir. Kim istemez ki? Sinemacı olup da Akademi üyesi olmayı istememek eşyanın tabiatına aykırı olur. Bizim üyelik konusunda bir tasarrufumuz olmadığı için ismimin listede yer alması çok güzel bir sürpriz oldu. Büyük onur duydum, gerçekten çok güzel duygular yaşıyorum.

 

Sizi bundan sonraki filmlerinizde de Oscar adayı olarak görebilecek miyiz?

Bilemem. Elbette amacım Oscar ödülleri kazanacak nitelikte filmler çekmek. Dilerim yeni filmimle de yine Oscar’a  aday olur ve ödül kazanırım.

 

Daniel Craig ile Halle Berry’nin rol alacağı ‘Krallar’ın hangi sürecindesiniz?

Evet, ne var ki filmin süreciyle ilgili benim bilgi vermeye yetkim yok. O konularda tasarruf yapımcı şirketimizde.

 

Neden 1992 Los Angeles olaylarını filme çekmek istediniz?

Mustang’in özel gösterimi için geçtiğimiz günlerde Japonya’ya gittim. Daha önce de birçok ülkede özel gösterim düzenlemiştik. Kültür olarak bizden uzak ülkelerde filmimizin bıraktığı etkiyi görmek mutluluk ve gurur vericiydi. ‘Mustang’, 10 yıldır uğraştığım ‘Krallar’ın yolunu açtı. ‘Mustang’ ile kendimi gösterme fırsatı yakaladım. Evrensel bir konu olduğu için ve insanların bakış açılarını yeniden gözden geçirme fırsatı yarattığı için Los Angeles olaylarını filme çekmek istedim.

 

‘Üyeliğim yönetmenlerimin başarısıdır’

 

Kariyerine TRT’de kameraman olarak başlayan Gökhan Tiryaki, 2006’da Nuri Bilge Ceylan’ın ‘İklimler’i ile sinemaya geçiş yaptı. Tiryaki, aralarında ‘Kelebeğin Rüyası’, ‘Kış Uykusu’, ‘Bir Zamanlar Anadolu’da, ‘Celal ile Ceren’, Vavien’ ve ‘Issız Adam’ın da olduğu 20 filmin görüntü yönetmenliğiyle yurtiçinde ve yurtdışında 9 ödül kazandı.

 

Akademi üyeliğinin kariyerinize nasıl bir katkısı olmasını umarsınız?

Bilemiyorum. Kariyerime nasıl bir etkisi olacağından daha çok bizim artık Oscar kazanmak için neleri daha iyi yapmamız gerektiğini düşünüyorum. Sorumluluğum arttı, her yeni filmde en iyiyi aramak için çabalamam gerekiyor. Oscar bizim buralara çok uğramış değildi. Bu nedenle üç Türk sinemacının Akademi üyeliğine seçilmesinin bu açıdan çok önemli olduğunu düşünüyorum.

 

Üye seçilmeyi bekliyor muydunuz, sürpriz mi oldu?

Nuri Bilge Ceylan bütün dünyaca kabul görmüş, önemli ödüller kazanmış bir yönetmenimiz. Kendisinin Akademi üyesi seçilmesi elbette sürpriz olamaz. Çünkü bunu sonuna hak etmiştir. Deniz Gamze Ergüven de öyle. Deniz, ilk uzun metrajlı filmiyle birçok ödül kazandı, Oscar’a aday oldu. Benim üye seçilmem ise birlikte çalıştığım yönetmenlerin ne ölçüde başarılı olduklarının önemli bir göstergesidir.

 

Bundan sonraki çalışmalarınız neler olacak?

Yılmaz Erdoğan ile yeni bir film çekiyoruz. Bir sonraki film ise Nuri Bilge Ceylan ile olacak.

 

Haber: Mehmet Çalışkan

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
2
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön