İstanbul Beşiktaş'ta Turgut Vidinli restoranında kadına şiddet

8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde sosyal medya İstanbul'un göbeğinde yaşandığı iddia edilen kadına şiddet olayıyla sarsıldı. Beşiktaş'ta Turgut Vidinli isimli restoranda eğlenen bir grup kadın hesapta çıkan anlaşmazlık yüzünden işyeri çalışanları tarafından darp edildiler.

Erkek olsaydık bunlar başımıza gelmezdi!

Çağlayan'daki İstanbul Adliyesi'ne suç duyurusunda bulunmaya gelen Bihter Asan, Dimağ Mercan ve Tuğçe Özel, restoranda mönü fiyatının 700 lira fazla gelmesi üzerine itirazda bulunmaları sonrasında, restoran çalışanları tarafından yaklaşık 45-50 dakika alıkonulduklarını ve darp edildiklerini söylediler. Beşiktaş Belediyesi söz konusu balıkçıyı mühürledi.

 

Hesap 700 TL fazla geldi itiraz ettik


Adliye önünde gazetecilere açıklama yapan Tuğçe Özel, "Rezervasyonumuz olan masaya oturduk. Başka arkadaşlarımız da vardı. Belli bir saatte de hesabı istedik. Gelen hesapta bir tutarsızlık vardı. Adisyona baktık, hiçbir şey yazmıyordu. Biz de, kim ne yedi söylemelerini istedik" dedi.


17 kişi olduklarını ve fiks mönü olarak totalde ödemeleri gereken ücretin bin 700 TL olması gerekirken, hesabın 2 bin 500 TL geldiğini anlatan Özel, "Tahminimce, arada gelip uğrayan ve bira içen arkadaşlarımız da fikse dahil edildi. Ve bir anda rakam kabardı" diye konuştu.

 

Garsonlardan bir tanesi kapıları kitleyin diye bağırdı


Herhangi bir şekilde hesapla ilgili kendilerine bir açıklama yapılmadığını söyleyen Tuğçe Özel, hesaba itiraz ettikleri için garsonlar tarafından restoran kapıları kapatılarak dışarıya çıkarılmadıklarını belirtti. Özel, "Dışarı çıkmak istiyorum deyince, bir garson 'Hayır hayır, kapılar kapalı' diye bizi içeride tuttu" dedi.


Bihter Asan da, "Garsonlardan bir tanesi 'Kapıları kilitleyin' diye bağırınca, aynı anda hepsi kapandı" diye konuştu.

 

Dışarı çıkmak isterken tartaklandık


Daha sonra, avukat bir arkadaşının söylemesi üzerine polisi aradıklarını ancak polisin gelmediğini ileri süren Özel, dışarıda durumu fark eden bir kişinin tepki gösterdiğini, ancak kavga çıkmaması için o kişiyi kendilerinin olay yerinden uzaklaştırdıklarını söyledi.


Garsonlar tarafından darp edildiklerini de ifade eden Tuğçe Özel, "Daha çok, dışarı çıkmak isterken tartaklandık. Garson, bir arkadaşımızı kolundan yakalayıp itmiş, o yüzden kolu mosmor... Bir de bardak fırlatma olayı var. 'Bunu kim düzeltecekse gelsin buraya' diye bağırınca, uzaktan bize doğru bir bardak fırlatıldı" dedi.

 

Polise "Biz buraya kapatıldık dedik, gelmedi"


Dimağ Mercan ise polisi ilk arayanlardan biri olduğunu ifade ederek, "'Biz burada kapatıldık. Hesap fazla geldi. Bizi dışarıya çıkarmıyorlar, yardım edin' dediğini, polisin de ekip göndereceğini söylediğini, ancak ekibin gelmediğini belirtti.


45-50 dakika boyunca alıkonulduklarını, Erdal isimli bir kişinin gelip hesabı inceledikten sonra, 'Bir yanlışlık var. Tamam gidebilirsiniz' deyince çıkabildiklerini söyleyen Bihter Asan da, "Daha sonra Erdal bey geldi, yetkili kişi olarak. Kim olduğunu bilmiyoruz. Oldukça ılımlı yaklaştı. Onunla hesap olayını konuştuk, 'Tamam ödemenize gerek yok. Burada gerçekten bir yanlışlık var' dedi. Biz de, 'Tamam şu anda ayrılıyoruz' deyip, hep beraber kapılar açılınca çıktık" diye konuştu.


Erkek olsaydık bunlar yaşanmazdı


Günün sonunda daha önce beyan ettikleri hesabı ödediklerini söyleyen Tuğçe Özel, "Cumartesi gecesi kız kıza dışarıya çıkmanın ağır bir bedeli var sanırım İstanbul'da. Birilerinin buna bir şeyler yapması gerekiyor" dedi. Kadına yönelik bir şiddet de yaşadıklarını ifade eden Özel, erkek olmaları durumunda bu olayı yaşamayacaklarını dile getirdi.


Kadınlar Cumhuriyet Başsavcılığı'na mekanla ilgili şikayette bulunurken, Beşiktaş Belediyesi ise söz konusu balıkçıyı mühürledi.

 

8 Mart'tan bir gün önce bile kadınlar, erkek şiddetine maruz kalıyor


Beşiktaş'ta bir grup kadın sloganlar atarak ünlü restorana kadar yürüdü, düdük çaldı ve eylem yaptı. Grup adına konuşan bir kadın, kadınların her yerde şiddete maruz kaldığını ifade ederek, "Biz kadınlar olarak, bugün, Turgut Vidinli'yi teşhir ediyoruz, boykot ediyoruz. Yarın 8 Mart... 8 Mart'tan bir gün önce bile kadınlar, erkek şiddetine maruz kalıyor. Hepimiz biliyoruz; kadınlar evinde, işyerinde, okulunda, sokakta, her yerde erkek şiddetine maruz kalıyor. Ama artık bir şey değişti; bunu erkekler kafalarına kazısınlar, artık kadınlar hayatlarına sahip çıkıyor. Asla ve asla kadınlar erkek şiddetine sessiz kalmayacak, asla ve asla teşhir etmekten geri kalmayacaklar diye konuştu.

 

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön