Yeni neslin Einstein'ı

Fizik alanında büyük başarılara imza atan kişilerin çoğunun genç ve kadın olması oldukça umut verici. İşte yeni neslin Einstein'ı...

Yeni neslin Einstein'ı

Massachusetts Institute of Technology (MIT)'de çalışan öğrencilerin yaklaşık yarısının kadın olduğunu biliyor muydunuz? Peki orada öğrenci olan Sabrina Gonzalez Pasterski adlı genç bir kızın kara delikleri, yer çekimini ve uzay zamanını incelediğini?

 

Pasterski, fizik alanındaki en güç, en kompleks konulardan bazılarını keşfediyor; Stephen Hawking’in ve Albert Einstein’ın kariyerlerinin ilk yıllarında yaptıkları gibi... Araştırması gereği kara delikleri, yer çekiminin ve uzay zamanının doğasını didikliyor. Özellikle de yer çekimi olgusunu kuantum mekaniği bağlamında açıklamaya çalışan ‘kuantum yerçekimi’ni anlamaya odaklanıyor. NASA’nın da dikkatini çeken Pasterski'ye Amazon.com’un kurucusu ve roket geliştiricisi Jeff Bezos ise hazır olduğu an gelip kendisiyle çalışması için teklif götürmüş. 

 

Pasterski, ABD’de sayıları gittikçe artan yeni fizik mezunları arasında göze çarpıyor. Amerikan Fizik Enstitüsü verilerine göre, 2013 yılındaki mezun sayısı 7.329 idi – 1999 yılındaki 3.178’lik mezun sayısının iki katıdır. Princeton profesörlerinden Nima Arkani-Hamed, Hawking ile beraber bir makale yayımlamak üzere olan Harvard’daki danışmanı Prof. Andrew Strominger’dan Pasterski hakkında ‘dehşet şeyler’ duyduğunu belirtiyor. Pasterski, aynı zamanda da Hertz Foundation, the Smith Foundation, National Science Foundation gibi kurumlardan binlerce dolar bağış aldı.

 

Pasterski, içinde daima mümkün olana meydan okumaya dair bir istek olduğunu söylüyor. “Yıllar boyunca başarabileceklerimin sınırlarını zorlamak, beni fiziğe götürdü” diyor ve fiziği, “zarif” ama bir yandan da “yararlılık” potansiyeli ile dolu olarak tanımlıyor.

 

Etkileyici özgeçmişine rağmen, Pasterski, ilk başvurusunda MIT’nin bekleme listesine alınmış. Ama Prof. Allen Haggerty ve Earll Murman, Udden sayesinde Pasterski’nin uçağını yaparken çekilmiş videosunu izlemiş. “Ağzımız açık kalmıştı” diyor Haggerty. “Potansiyeli standartların ötesinde.” İkili, Pasterski’ye arka çıkmış ve nihayetinde okula kabul edilmesini sağlamışlar. Pasterski de okulu 5.00 ortalama ile bitirmiş.

 

 

"Y kuşağının bu ferdi yeni Einstein olabilir"

 

Danışmanları fizik alanında şöhret öngörseler de Pasterski’nin ayakları yere sağlam bir şekilde basıyor.” Bir kuramcı, uzun vade göstererek, bir konuyu açıklığa kavuşturacağını söylüyorsa eğer, yapamayacağını garantiliyor demektir” diyor Pasterski. Onun için Bezos’nun vaadi bir kenarda dursa da ABD’deki bilim mezunları için büyük resim oldukça iç karartıcı: Bilim mezunlarının yalnızca %26’sı kendi alanlarında işlere sahipler; fizik ve kimya alanında eğitim alan kişilerin yaklaşık %30’u ise işsiz. Pasterski, sakin görünüyor. “Fiziğin kendisi yeterince heyecan verici zaten” diyor. “9’dan 5’e çalışılan işlerden değil. Yorulduğunda uyursun; uyumadığında fizik yaparsın.”

 

Kaynak

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Yumurta sarısını böyle ayırın!
  Yumurta sarısını böyle ayırın!

  Süresi : 01:46 İzlenme : 1084

 • 5 dakikada badem sütü yapımı!
  5 dakikada badem sütü yapımı!

  Süresi : 00:56 İzlenme : 2556

 • Makarna kızartması!
  Makarna kızartması!

  Süresi : 00:52 İzlenme : 11275

 • Damla çikolatalı kurabiye tarifi
  Damla çikolatalı kurabiye tarifi

  Süresi : 00:48 İzlenme : 2806

 • Hafif pizza tarifi
  Hafif pizza tarifi

  Süresi : 01:28 İzlenme : 9362

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön