Safiye Sultan kimdir?

Muhteşem Yüzyıl Kösem Sultan dizisi ile gündeme gelen Safiye Sultan kimdir?

Safiye Sultan kimdir?

Haseki Safiye Valide Sultan veya Melike Safiye Vâlide Sultan'ın asıl adı Sofia Bellicui Baffo'dur.

 

Venedik'te doğan Haseki Safiye Valide Sultan zengin bir ailenin tek çocuğudur. On iki yaşındayken Akdeniz'de gemiyle yapılan bir seyahat sırasında Osmanlı donanması tarafından İstanbul'a getirilen Sofia, Nurbanu Sultan tarafından seçiliyor ve hareme alınıyor.

 

Haremde aldığı iki senelik eğitimin ardından Safiye adı verilen Sofia, III. Murad'a sunuluyor. Safiye Sultan III. Murad'ın tahta geçmesi ile birlikte baş kadın oluyor. Devletin iç ve dış işleri ile ilgilendiği söylenen Safiye Sultan'ın yabancı hükümdarlarla doğrudan mektuplaştığı ve diplomatik ilişkiye girdiği bilinmektedir.

 

Safiye Sultan, 1595 yılında III. Murad’ın vefatı ve oğlu III. Mehmed’in tahta geçmesiyle birlikte “Vâlide Sultan” olarak devlet içindeki konumu daha da güçlendi. Sultan III. Mehmed'in vefatından sonra valide sultanlığı biterek “Büyük Valide Sultan” makamına geçti. Handan Sultan'ın oğlu I. Ahmed'in tahta çıkmasına rağmen Harem'i hala Safiye Sultan yönetiyordu ancak Safiye Sultan'ın bu gücü uzun sürmedi. I. Ahmed'in eşi olan Kösem Sultan'ın “Haseki Sultan” olması ile gözden düştü ve eski saraya sürgün edildi.  

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Makarna kızartması!
  Makarna kızartması!

  Süresi : 00:52 İzlenme : 11275

 • Damla çikolatalı kurabiye tarifi
  Damla çikolatalı kurabiye tarifi

  Süresi : 00:48 İzlenme : 2806

 • Yılbaşı hindisi nasıl yapılır?
  Yılbaşı hindisi nasıl yapılır?

  Süresi : 03:40 İzlenme : 3538

 • Hafif pizza tarifi
  Hafif pizza tarifi

  Süresi : 01:28 İzlenme : 9362

 • Yoğurtlu kereviz salatası
  Yoğurtlu kereviz salatası

  Süresi : 01:17 İzlenme : 5893

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön