Sultan Ahmet kimdir?

Kardeş katli hükmünü kaldıran Sultan Birinci Ahmed hakkında derlediğimiz haberi aşağıda okuyabilirsiniz.

Sultan Ahmed kimdir?

Sultan III. Mehmed ve Handan Sultan'ın oğlu olan 1. Ahmed (1. Ahmet) babasının vefatının ardından tahta çıkan “En genç padişah” olarak biliniyor. 13 yaşında tahta çıkan Sultan Ahmed, Kanuni Sultan Süleyman'dan sonra padişahlar içinde devlet işleri ile en çok uğraşan ikinci padişahtır.

 

Sultan Birinci Ahmed, saltanat döneminde hanedan veraset sistemini değiştirdi. Kardeş katli yasasını kaldıran Sultan I. Ahmed, "ailenin aklı başında olan en büyük üyesi padişah olur" sistemini getirdi. Bu yasanın kaldırılmasının kardeşler arasındaki taht kavgalarını önlemesi açısından Osmanlı tarihindeki önemi büyüktür.

 

Mimari alanda da çalışmalar yapan Sultan Birinci Ahmed, 4 Ocak 1610'da 6 büyük minareli ve 16 şerefeli Sultanahmet Camii'nin temel atma merasimini yaptı. Ayrıca Şehzadebaşı Kuyucu Murat Paşa Külliyesi, İstanbul Mesih Paşa Camii, Elmalı Ömer Paşa Camii onun zamanında yaptırılan önemli mimari eserler arasındadır.

 

Sultan I. Ahmed'in Mahfiruz Hatice Sultan ve Mahpeyker Kösem Sultan olmak üzere iki eşi vardı. 22 çocuğu olan Sultan I. Ahmed yakalandığı tifüs hastalığından kurtulamayarak 21 Kasım'ı 22 Kasım'a bağlayan gece 1617 yılında 27 yaşında vefat etti.

 

Kösem Sultan'ın hikayesi için tıklayın!

 

Muhteşem Yüzyıl Kösem Sultan dizisinde Sultan Birinci Ahmed'i canlandıran Ekin Koç ile tanışmak için tıklayın!

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön